Maminka.czČasopis Maminka

Náš malý císařpán aneb Jak nenechat děti, aby si všechno "vydupaly"

Martina Háchová 1.  8.  2022
Zdroj: shutterstock
Náš malý císařpán aneb Jak nenechat děti, aby si všechno "vydupaly" | Zdroj: shutterstock
Na výšku má sotva metr, ale terorizuje všechny okolo. Rodinný koloběh se točí kolem jeho vrtochů. Poznáváte ho? Taky máte doma takový „dáreček“?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak se stalo, že z vašeho roztomilého andílka je malý diktátor, který kdekoho komanduje? A kdy se to stalo, ptáte se při pohledu na vztekajícího se Pepíčka, ječící Zuzanku či Honzíka bušícího pěstičkami do stolu. A v obavách před dalším „hysterákem“ plníte s odevzdaným povzdechem, cokoli si usmyslí. Anebo vydupe – po dobrém, či po zlém. Já vám řeknu kdy. Právě teď. Když poprvé ustoupíte dítěti jen proto, aby byl takzvaně klid.

Dítě na trůnu

Rozmazlené, panovačné dítě si nikdo nepřeje, přesto je jich kolem dost a dost. Proč si to děláme? Proč si vyrábíme z potomků malé despoty, kteří s přibývajícími roky doslova tyranizují nejen mámu a tátu, ale mnohdy dokonce rozvrátí celý rodinný život? Už Jan Amos Komenský říkával, že dítě je „klenot dražší nad zlato, stříbro a drahé kamení“. A měl pravdu. Jenže je to surový nerost, nevybroušený, neopracovaný, jehož krása vynikne (či nikoli) až tím, jak si s ním poradí rodiče. A s tím se potýkáme každý po svém. Snažíme se svým dětem dát to nejlepší, vychovávat je, jak nejlépe dovedeme. Jenže někdy se snažíme tak moc, že jim – a následně i sobě – paradoxně ubližujeme. Francouzi pro to mají termín „l'enfant roi“ neboli dítě král. Typickým obrazem je drobné stvoření skákající doma na gauči v prostředí chaosu a vedle něj zoufalý, rezignovaný rodič. Když se potomek stane ústředním bodem celé rodiny, který vše řídí jako malý císařpán, bývá to většinou fatální pro obě strany. S takovým rozdělením rolí se nežije dobře ani dětem, ani rodičům.

 

Rodina není jen servis pro nezletilé. Své místo tu mají i potřeby dospělých.

 

Král jsem já!

Když se narodí, všechno se začne točit kolem něj – vašeho milovaného, zbožňovaného děťátka. A tak je to v pořádku. V prvních měsících života potřebuje miminko sto procent vašeho času, energie i lásky. Řeči o rozmazlování jsou v tomto období nesmysl. Jenže s přibývajícím věkem se to mění. Když budete i nadále skákat, jak dítě píská, zavaříte tím jemu i sobě a potažmo celé rodině. „Dítě se chová tak, jak mu to dospělí dovolí,“ tvrdí známá dětská psycholožka českého původu Jiřina Prekopová ve své knize Malý tyran, v níž hledá kořeny nezdravě narůstající panovačnosti dětí. Když byla v roce 1988 poprvé publikována, vzbudila neuvěřitelnou vlnu ohlasů a rozdělila veřejnost na dva tábory. Jedni se v rodičích tyranizovaných svými potomky dokonale poznávali, jiní názory psycholožky označovali za naprosto nepřijatelné a nebezpečné. Prekopová přitom vychází ze své vlastní praxe, během níž se na ni obraceli zoufalí rodiče, jejichž děti jim neustále poroučely a diktovaly si podmínky.

Je až neuvěřitelné, jak dokážeme tancovat kolem ratolestí, jen aby proboha nějak netrpěly. Takové krmení a uspávání je kolikrát horor! Jsme unavení, nejistí, že něco děláme špatně. Pláč a negativní emoce našich zlatíček nám drásají nervy a především srdce. A tak jim přinášíme další a další oběti, trpělivě snášíme, cokoli si usmyslí.

Nejsi pupek světa, zlato!

Miminko je přirozeně sebestředné. S tím, jak objevuje svět kolem, učí se ho také postupně ovládat. Nejprve vlastní tělo, pak všelijaké předměty a posléze i ony velké bytosti, co kolem něj krouží. Jenže dospěláci mu občas jeho přání nesplní. Jak troufalé! Batole se vzteká, zuří, zkouší všechno možné. Občas je to prostě o nervy a je jednodušší ustoupit a mít klid. Je ovšem důležité, alespoň ve většině případů, necouvnout.

premium

V článku také najdete

Zvládání dětských "hysteráků"

Co už je moc

Vlastní zásady jsou zásadní!

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Rodina, Výchova, Psycholožka, Jiřina Prekopová, Potomek, Pepíček, Toníček, Jan Amos Komenský, Koloběh, Láska, Děti, Vrtoch, Zuzanka, Česká republika, Malý tyran
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Tyhle ženy kojí hrdě na veřejnosti, třeba v obchodním centru nebo na lanovce. Co vy na to?
Víchová Tereza
Kojení na veřejnosti
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu