[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Samotnou otázkou je, zda rozhodnutí za dceru převzít na svá bedra a nechat jí uši píchnout jako miminku, nebo počkat, jestli se bude chtít náušnicemi zdobit. Na tento zákrok nenínikdy pozdě, spíš může být předčasný. Dřív dost často odcházeli novorozenci už z porodnice s blýskavými zlatými ozdobami v miniaturních lalůčcích. To se dnes edoporučuje, protože dítě ještě nemá dostatečně vyvinutou imunitu, navíc lalůček je tak malý, že je dost problematické nenabodnout některý z akupunkturních bodů, kterých je v této partii ucha umístěno velké množství.
Podle lékařů se považuje za nejvhodnější období věk mezi 3. a 6. měsícem. Dítě už absolvovalo první očkování, není tak náchylné k infekcím, ještě stále se málo pohybuje (většinu dne prospí), proto nehrozí úraz, například vytržení si náušničky z ouška. Na prodělanou bolest velmi rychle zapomene, což se o starších dětech říci nedá. Aby celá akce proběhla bez následků, musíte dodržovat některé zásady:
Hned na úvod je třeba upřesnit, že možnosti postupu jsou dvě: klasické propichování uší jehlou a nastřelování. Jehla je bolestivější, teče při ní i trocha krve. Náušničku je možné nandat až ve chvíli, kdy se vytáhne z ouška jehla. Je dobré vybírat takové, které se nasazujízezadu, takže je může lékař nasazovat zároveň s vytahováním jehly. Je to milosrdnější proces, než když se živou rankou znova protahuje kroužek náušnice.
Aplikace nastřelovací pistolí je rychlá, bez krve a méně bolestivá. V takovém případě se používají výhradně náušnice z chirurgické oceli (také vydezinfikované), které v ouškách zůstávají dva měsíce a teprve poté, když se rána zhojí, se mohou vyměnit za zlaté či jiné z ušlechtilých kovů.
Každé dítě je individualita a na propíchnutí oušek reaguje jinak, ale většinou tento zákrok probíhá bez komplikací, ranka se rychle hojí. Je třeba ji důkladně ošetřovat dezinfekcí (lihovat), stejně tak náušnice, na nichž zůstávají zbytečky sekretu. Na případné zarudnutí či hnisání pomáhá antibiotická mast Framykoin. Někdy se při zánětu objevuje zvýšená teplota, dítě si na ouško sahá, je neklidné, plačtivé. Když si nejste jistá, navštivte lékaře.
U „pokračovacích“ náušnic velice pečlivě volte materiály, aby nedošlo k zánětu. Pozor, některé děti nesnášejí stříbro, jiné další kovy a úplně vylučte nikl, měď a další látky!