Maminka.czChování a vztahy

Návod, jak mít štěstí

, Časopis Moje psychologie
30. 8. 2015
Návod, jak mít štěstí
Lidé, kterým šťastná náhoda přeje častěji než ostatním, ve skutečnosti nejsou vyvolenými miláčky osudu. Jenom přistupují ke světu kolem sebe trochu jinak než ti, kteří jsou přesvědčeni o tom, že prostě mají smůlu. Co dělají jinak?

Nebuďte fatalisté

Je ve vašem okolí někdo, kdo každou chvíli potkává nové přátele a naráží na báječné příležitosti, zatímco vy narazíte maximálně do sloupu veřejného osvětlení? Psycholog Richard Wiseman tvrdí, že za smůlu nebo štěstí v životě si můžeme sami. „I když to může vypadat, že až polovinu událostí v našem životě předurčuje náhoda, není to pravda.

Náhoda ovlivní jen nějakých deset procent. A potom je tu dalších čtyřicet procent, které jsme zdánlivě neovlivnili, ale ve skutečnosti jsme je přivolali tím, jak myslíme a jak se chováme.“ Dobrá zpráva je, že když své chování změníme, „štěstěna“ se může velmi rychle přiklonit na naši stranu. Musíme ovšem opustit některé staré návyky, kterých se držíme jako klíště třeba proto, že se díky nim cítíme bezpečně. 

Myslete otevřeně 

V čem se klikaři od smolařů liší nejvíce? Jsou uvolnění a jejich mysl je otevřená různým alternativám, nejsou zaměřeni na nalezení jediného „správného“ řešení. Snad nejslavnější pokus, který to prokázal, byl zaměřený na testování pozornosti. Jeho účastníci dostali noviny a měli co nejrychleji spočítat, kolik je v nich fotografií. Ty nejrychlejší čekala finanční odměna, což mělo vytvořit jistý pocit stresu. Jenže! Na třetí stránce novin byl vytištěný velikánský titulek: „Přestaňte počítat. Fotografií je 43.“

Typičtí smolaři si nápisu vůbec nevšimli a poctivě počítali fotky dál. Zatímco klikaři ho hned zahlédli, přestali počítat a vyhráli odměnu. Zdá se vám to nespravedlivé? Jenže přesně takhle to v životě funguje. Štěstí má ten, kdo není zajatcem stereotypního uvažování a umí vidět i jiné možnosti. 

Dejte šanci plánu B

Co je základní vlastností šťastné náhody? Je nepředvídatelná. Abychom ji mohli využít, musíme umět odbočit z naplánované cesty. Představte si, že dvě ženy se chystají na večírek. Jedna se považuje za typickou smolařku, druhá má v životě štěstí. Obě doufají ve stejný výsledek: že se na večírku setkají s přitažlivým mužem, který se do nich zamiluje. Ale to se nestane ani jedné z nich.

Jiskra prostě nepřeskočí. Smolařka zklamaně odchází s pocitem, že to „dopadlo jako vždycky“. Klikařka se ale neupíná na tento výsledek jako na jediný možný. Dá se do řeči se spoustou lidí. A potká někoho, kdo jí v budoucnu dohodí výhodný pronájem bytu nebo jí dá tip na skvělou práci. Nenašla sice lásku, zato našla něco jiného.

Vsaďte na rozmanitost

Smolaři bývají často lidé, kteří žijí v zajetých životních stereotypech. Na nové neprozkoumané cesty se pouštějí jenom neradi a s obavami. Představa, že mají opustit své staré zvyky, v nich vzbuzuje úzkost. „Zjistil jsem, že lidé, kteří se pokládají za smolaře, soustavně přehlížejí různé příležitosti, které se jim nabízejí, protože nezapadají do schématu jejich uvažování,“ říká Richard Wiseman.

Klikaři dokážou ve vybočení ze stereotypu vidět spíše šanci než nebezpečí a riziko. Dívají se do budoucnosti pozitivně, naslouchají své intuici a jejich život je plný rozmanitosti. 

Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Správné řešení, Titulek, Životní stereotyp, Jak, Stejný výsledek, Štěstí, Návod

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři

Horoskopy

Býk Udělejte šéfovi radost a předveďte mu své schopnosti v plné kráse i v pátek. Příjemně vás to naladí na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné