[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejen zavřené školy, školky a obchody nám komplikují život. Po více než měsíci velké sociální izolace a přísných restriktivních opatření jste už zcela jistě zjistili, jak nepostradatelné jsou (kromě jiného) kadeřnické služby. Jak velkým přepychem může být to, co jsme dosud považovali za samozřejmost!
Jistě, hlavními současnými tématy ve většině rodin v mnoha zemích jsou obavy o zdraví své a svých blízkých, stres a strach ze ztráty zaměstnání a nečekané trable spojené s domácím vyučováním dětí, takže luxus přemýšlet o účesu nebo bádat nad tím, zda nejsou vlasy náhodou příliš suché nebo roztřepené, si dovolí jen málokdo.
V případě ratolestí je to ale něco úplně jiného. Přerostlé „háro“, které padá do očí a navíc se pod ním dost potí hlava, začne brzy rozčilovat jak samotné děti, tak rodiče. „Odhodlat se poprvé vlastnoručně ostříhat své dítě může být hodně stresující. Pokud už ale není zbytí, nenechte se zastrašit, a i když byste to za jiné situace stoprocentně nedělali, pusťte se do toho,“ říká Michelle Clevelandová.
Bezkonkurenčně největší chybou, které se podle Michelle rodiče při pokusech o sestřih svých dětí dopouštějí, je, že se zaměřují jen a pouze na zkrácení délky vlasů, bez ohledu na cokoli dalšího. Prostě vezmou nůžky a začnou stříhat.
Neuvědomují si, že při práci musí brát v úvahu takové faktory, jako je tvar a zaoblení lebky, výška čela, tvar a silueta hlavy, stejně tak je důležitý směr, ve kterém vlasy rostou a „leží“ na hlavě. „Nutností jsou kvalitní nůžky. Je jasné, že zdaleka ne každý má doma profesionální kadeřnické nůžky, použijte tedy jiné (dobře poslouží třeba ty na šití, případně i školní na papír), vždy ale rovné a velmi ostré. Je to potřeba zejména při stříhání ratolesti s jemnými vlasy, které neodpustí žádnou chybu a je na nich hodně vidět jakákoli nedokonalost,“ zdůrazňuje Michelle.
Před samotným stříháním je dobré použít kondicionér, nejlépe bezoplachový ve spreji, postříkat jím vlasy po celé délce a rozčesat (nebudou se pod hřebenem cuchat). A pozor, vlasy stříhejte výhradně mokré. Lépe tak uvidíte, jak splývají, a střih bude přesnější. V rozprašovači mějte po ruce vodu, kterou můžete postupně během práce případně schnoucí vlasy zvlhčovat.
Zejména pro kluky jde o ideální a rychlý způsob. A na rozdíl od nůžek, tady se „jede“ nasucho! Elektrický strojek nebo zastřihovač dokáže během chvilky na hlavě téměř zázraky. Chce to ale určitý cvik a praxi. Pokud máte se střihacím strojkem tu čest vůbec poprvé, postupujte velmi opatrně. Zpravidla má taková „mašinka“ několik nástavců, ze kterých volíte ten nejvhodnější. Nerezové čepele se dají nastavit na minimální nebo maximální délku střihu. Používají se pohodlně, díky ergonomické rukojeti se dobře drží.
„Než začnete zastřihovač používat, musíte dobře pochopit mechanismus jeho práce. Pokud nosí dítko vlasy raději trochu delší než „na ježka“, použijte potřebný nástavec nebo nastavte délku čepele na vyšší číslo. Pamatujte, že jakmile jednou „přejedete“ po hlavě, není návratu. A když to pokazíte, nezbývá pak, než počkat pár týdnů, až vlasy zase dorostou, protože profesionální kadeřnice i holiči budou mít ještě minimálně měsíc své salony zavřené,“ varuje Michelle.
Na internetu najdete celou řadu profesionálních tipů a praktických videonávodů, jak si poradit se zvlněnými nepoddajnými kučerami nebo nezkrotnými kudrnami. Tady už jde o „vyšší dívčí“ v oblasti kadeřnického umění, takže je jasné, že momentálně není zrovna ideální doba na experimenty s nejistým výsledkem.
„Pokud nemáte se stříháním žádnou zkušenost, odložte to a vyčkejte na odborníka. Největší noční můrou každého profesionálního kadeřníka je, že mu přijde klient, jehož účesu a střihu věnoval spoustu práce a úsilí, s tím, že si vlasy laicky zastřihnul sám nebo nedej bože rovnou chemicky odbarvil. Doporučuji neexperimentovat, pokud se na to necítíte. A upřímně, koho teď zajímá, jak vypadají vaše děti, když stejně většinu času sedí doma? Na rozdíl od nás, dospělých, kteří máme během home office takřka denně nejrůznější online porady a videokonference a musíme chodit do obchodů na nákup, oni nepotřebují vypadat reprezentativně. Nikdo neřeší, jestli mají zacuchané hnízdo nebo patku až k uchu, díky které jim není vidět půlka obličeje. Při chatování se spolužáky jim to určitě nevadí,“ směje se Michelle.
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.