Maminka.czAdvent

Manuál pro unavené mámy: Co můžete letos o adventu konečně udělat jinak?

Simona Procházková 4.  12.  2022
Hledáte jednoduchý návod, jak si letošní advent užít bez honičky, věčného nestíhání a všudypřítomného stresu? Ne, neradíme, abyste všechno hodila za hlavu, jde to ale zvládnout v klidu, s dobrou náladou a v příjemné atmosféře. Jak na to? Třeba najdete malou inspiraci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už se to zase kvapem blíží! Shánění dárků pro celou širokou rodinu, nakupování spousty jídla a mytí oken, k tomu dohánění pracovních restů... Blíží se období hledání vánoční výzdoby, nočního pečení perníků a cukroví a generálního gruntování domácnosti. Nebo ne? 

VIDEO: Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?

Kde vzít čas na mytí oken nebo velké nákupy, když celý den zabere home office, školní úkoly s dětmi, vaření a běžný úklid? A kam jsem zase založila ten osvědčený recept na perníčky? Co všechno budu potřebovat na pečení? Kde seženu levně kokos a mandle? Už si konečně musím napsat ten seznam! A kde mám shánět všechny ty dárky ze seznamů pro Ježíška? Jak to pak v prosinci stihnu? A proč mi sakra nikdo nepomůže? Stop, takhle už ne.

Pokud v jednom kuse přemýšlíte nad tím, co všechno nezvládnete, a necháte se stresovat utíkajícím časem, dopadne to pravděpodobně tak, že ke stromečku se doplížíte schvácená a otrávená a s pocitem, ať už je to všechno hlavně za vámi. A to přece nechcete, to by byla velká škoda.

Advent je tady. Kam můžete vyrazit na vánoční trhy k našim sousedům? Máme 7 super tipů

Tohle už znovu nechcete

Opravdu musíte mít tolik dárků, zvítězit v nevypsaném soutěžním klání s kamarádkami o to, "která napeče více druhů cukroví", mít čerstvě nablýskaná okna, naklizeno i ve sklepě a garáži, lednici přecpanou hromadami dobrot, z nichž polovinu po svátcích vyhodíte?

Adventní čas nemá být věnován horečnému úklidu, obřím nákupům, které se ani nevejdou do kufru auta, a výčitkám z toho, že možná nebude vše perfektní a dokonalé.

Předvánoční doba vybízí k rozjímání, zklidnění, zamyšlení se nad sebou samými i svými vztahy, přáteli, rodinou. Zaměřte se spíše na tento duchovní rozměr. Zde je pár šikovných a přitom velmi jednoduchých tipů, jak vyzrát na všeobecný shon a zmatek a užít si nejkrásnější čas v roce podle svých představ.

  • Dovolte sama sobě dopřát si čas na pro vás důležité věci, nebuďte věčně otrokem vlastních výčitek, „špatného svědomí“ nebo nároků a představ okolí. To je spolehlivá cesta do pekel. Věnujte se tomu, co vám osobně přináší radost, klid a uspokojení. I kdyby to měla být jen káva s kamarádkou nebo jedno odpoledne jen a jen pro sebe spojené s procházkou po lese nebo procházkou svátečně vyzdobeným městem.
  • Nesnažte se proměnit se v superhrdinu, opravdu nemusíte zvládnout úplně všechno. Kvůli tomu, že nebudou vyčištěné koberce, napečeno, nazdobeno a nestihnete vyrobit domácí vaječný likér pro polovinu příbuzenstva, se svět nezboří a Vánoce přijdou tak jako tak. Pro svůj klid můžete vytvořit jakýsi „akční plán“, vylepit ho třeba na lednici a upozornit ostatní členy domácnosti, že v něm rovněž mají své úkoly, o které se podělí. Na okna nebo velký úklid pozvěte firmu, ačkoli to běžně během roku neděláte, a ušetřený čas využijte podle svých představ. Taková investice se vyplatí.
  • Domluvte se s kamarádkami nebo kolegyněmi, že každá upečete dva druhy cukroví ve větších dávkách a pak si je mezi sebou povyměňujete. Ušetříte si práci a ochutnáte jako bonus navíc třeba i druhy, které jste dosud neznala. Případně můžete spojit příjemné s užitečným a zorganizovat společný pečicí den, kdy se sejdete v jedné kuchyni, rozdělíte si práci, a ještě si popovídáte a užijete si spoustu legrace.
Mami, kde bydlí Ježíšek? Děti nadpřirozeno potřebují, říká psycholožka
  • Nakupte včas, ať se vyhnete nekonečným frontám a davům. Nával se dá očekávat. Co jde, pořiďte na internetu, e-shopy nabízejí řadu výhodných nabídek, dopravu zdarma a podobně. Nevyrážejte pořizovat dárky dva dny před Štědrým dnem, budete jinak mít tendenci koupit takřka cokoli, jen abyste to už „měla z krku“. Zeptejte se svých blízkých, co by rádi našli pod stromečkem, ať nekupujete zbytečnosti.
  • Nepřehánějte to s jídlem, pamatujte, že čím méně toho nakoupíte, tím méně toho sníte. Následně vás pak v lednu nebudou trápit kila navíc a těsné kalhoty. A ještě k tomu dost ušetříte. Na nákup potravin vyrazte s napsaným seznamem potravin a ingrediencí, které budete potřebovat a o nichž víte, že je doma zkonzumujete.
  • Nenechávejte nic na poslední chvíli, buďte systematická. Posaďte se, vezměte do ruky tužku a papír a sepište si, co všechno byste do Vánoc měla zařídit a stihnout. Zkuste změnit zajeté stereotypy, alespoň některé, zamyslete se nad tím, co by se dalo udělat snadněji, vylepšit, nebo dokonce vyškrtnout. Bez čeho se neobejdete, a co můžete s klidem postrádat a svět se nezboří?
GALERIE: Darujte pod stromeček knihu. Známe ty nejlepší pro rodiče, babičky, dědečky i kamarádky. Tady je 33 tipů
  • Stanovte si priority, uspořádejte si, nejlépe písemně, co je skutečně nezbytně nutné, například povinnosti a resty v zaměstnání. Odsuňte ty, jejichž splnění nijak nespěchá a není zase tolik podstatné. Dobrou strategií je neodkládat ty náročnější, ale zásadní úkoly „na později“, ale naopak pokusit se je zdolat co nejdříve, ať na ně nemusíte pořád myslet. To vám totiž bere energii a kazí náladu.
  • Naučte se odpočívat, tělo i mysl jednoduše relaxovat musí, abyste byla schopna podávat každý den potřebné výkony. Ať už je odpočinek aktivní či pasivní, věnujte se čemukoli, co vás baví a přináší vám odreagování a radost. Tu najdete často i v úplných maličkostech: oblíbený seriál, dobrý oběd, zábavná hra s dětmi, telefonát s kamarádkou, desetiminutovka jógy v obýváku…
  • Nezapomeňte, že Vánoce jsou svátky klidu, lásky, rodinné pohody a vzácných chvil strávených s těmi, které milujete. Proto na chvíli zapomeňte na nepříjemné stránky života, na práci a stresy a užívejte si sváteční kouzelnou atmosféru.

Tipy, jak si zpříjemnit čas jen pro sebe a čím si dělat malé radosti, najdete ve fotogalerii.

Témata: Rodina, Rodina a vy, Cukroví, Tradice, Vánoce, Prior, Advent, Vánoce 2022, inspirace, internet, Ježíšek, léto, Dárek, Stromek, Úklid, koně, Edice, Kamarádka, Manuál, Lucky, Klan, Česká republika, Návod, Stres, Klání, Úklidové pomůcky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Kraniosakrální terapie může pomoct miminkům s porodním traumatem, říká terapeutka
Brožová Lenka
Novorozenec
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita