Maminka.czAdvent

Manuál pro unavené mámy: Co můžete letos o adventu konečně udělat jinak?

Simona Procházková 21.  11.  2021
Hledáte jednoduchý návod, jak si letošní advent užít bez honičky, věčného nestíhání a všudypřítomného stresu? Ne, neradíme, abyste všechno hodila za hlavu, jde to zvládnout v klidu, s dobrou náladou a v příjemné atmosféře. Jak na to? Třeba najdete malou inspiraci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už se to blíží! Shánění dárků pro celou rodinu, nakupování spousty jídla a mytí oken, k tomu dohánění pracovních restů, letos opět tohle vše okořeněné navíc stálou hrozbou znovuzavedení distanční výuky. Blíží se období hledání vánoční výzdoby, nočního pečení dvaceti druhů cukroví a generálního gruntování domácnosti. Nebo ne? 

VIDEO: Perníčky: Kde se vzala nejoblíbenější vánoční tradice?

Kde vzít čas na mytí oken nebo velké nákupy, když celý den zabere home office, školní úkoly s dětmi, vaření a běžný úklid? A kam jsem zase založila ten osvědčený recept na perníčky? Co všechno budu potřebovat na pečení? Kde seženu levně kokos a mandle? Už si konečně musím napsat ten seznam! A kde mám shánět všechny ty dárky ze seznamů pro Ježíška? Jak to pak v prosinci stihnu? A proč mi sakra nikdo nepomůže? Stop, takhle už ne.

Pokud v jednom kuse přemýšlíte nad tím, co všechno nezvládnete, a necháte se stresovat utíkajícím časem, dopadne to pravděpodobně tak, že ke stromečku se doplížíte schvácená a otrávená s pocitem, ať už je to všechno hlavně za vámi. A to přeci nechcete, to by byla velká škoda.

První Vánoce ve třech: Očekávání a realita se můžou lišit. Jak si je užít?

Tohle už nechcete

Opravdu musíte mít tolik dárků, zvítězit v nevypsaném soutěžním klání s kamarádkami „která napeče více druhů cukroví“, čerstvě nablýskaná okna, naklizeno i ve sklepě a garáži, lednici přecpanou hromadami dobrot, z nichž polovinu po svátcích vyhodíte?

Adventní  čas nemá být věnován horečnému úklidu, obřím nákupům, které se ani nevejdou do kufru auta, a výčitkám z toho, že možná nebude vše perfektní a dokonalé.

Předvánoční doba vybízí k rozjímání, zklidnění, zamyšlení se nad sebou samými i o svých vztazích, přátelích, rodině. Zaměřte se spíše na tento duchovní rozměr. Zde je pár šikovných a přitom velmi jednoduchých tipů, jak vyzrát na všeobecný shon a zmatek a užít si nejkrásnější čas v roce podle svých představ.

  • Dovolte sami sobě dopřát si čas na pro vás důležité věci, nebuďte věčně otrokem vlastních výčitek,  „špatného svědomí“ nebo nároků a představ okolí. To je spolehlivá cesta do pekel. Věnujte se tomu, co vám osobně přináší radost, klid a uspokojení. I kdyby to měla být jen káva s kamarádkou nebo jedno odpoledne jen a jen pro sebe spojené s procházkou po lese nebo svátečně vyzdobeným městem.
  • Nesnažte se proměnit v superhrdinu, opravdu nemusíte zvládnout úplně všechno. Kvůli tomu, že nebudou vyčištěné koberce, napečeno, nazdobeno a nestihnete vyrobit domácí vaječný likér pro polovinu příbuzenstva, se svět nezboří a Vánoce přijdou tak jako tak. Pro svůj klid můžete vytvořit jakýsi „akční plán“, vylepit ho třeba na lednici a upozornit ostatní členy domácnosti, že v něm rovněž mají své úkoly, o které se podělí. Na okna nebo velký úklid pozvěte firmu, ačkoli to běžně během roku neděláte, a ušetřený čas využijte podle svých představ. Taková investice se vyplatí.
  • Domluvte se s kamarádkami nebo kolegyněmi, že každá upečete dva druhy cukroví ve větších dávkách a pak si je mezi sebou povyměňujete, ušetříte si práci a ochutnáte jako bonus navíc třeba i druhy, které jste dosud neznala. Případně můžete spojit příjemné s užitečným a zorganizovat společný pečicí den, kdy se sejdete v jedné kuchyni, rozdělíte práci a ještě si popovídáte a užijete spoustu legrace.
Mami, kde bydlí Ježíšek? Děti nadpřirozeno potřebují, říká psycholožka
  • Nakupte včas, ať se vyhnete nekonečným frontám a davům. Nával se dá očekávat. Co jde, pořiďte na internetu, e-shopy nabízejí řadu výhodných nabídek, dopravu zdarma a podobně. Nevyrážejte pořizovat dárky dva dny před Štědrým dnem, budete pak mít tendenci koupit takřka cokoli, jen abyste to už měli „z krku“. Zeptejte se svých blízkých, co by rádi našli pod stromečkem, ať nekupujete zbytečnosti.
  • Nepřehánějte to s jídlem, pamatujte, čím méně nakoupíte, tím méně toho sníte. Následně vás pak v lednu nebudou trápit kila navíc a těsné kalhoty. A ještě k tomu dost ušetříte. Na nákup potravin vyrazte s napsaným seznamem potravin a ingrediencí, které budete potřebovat a víte, že je doma zkonzumujete.
  • Nenechávejte nic na poslední chvíli, buďte systematičtí. Posaďte se, vezměte do ruky tužku a papír a sepište si, co všechno byste do Vánoc měli zařídit a stihnout. Zkuste změnit zajeté stereotypy, alespoň některé, zamyslete se, co by se dalo udělat snadněji, vylepšit nebo dokonce vyškrtnout. Bez čeho se neobejdete a co můžete s klidem postrádat a svět se nezboří?
GALERIE: Letošní nejlepší adventní kalendáře pro děti, mámy i táty. Který si vyberete?
  • Stanovte si priority, uspořádejte si, nejlépe písemně, co je skutečně nezbytně nutné, například povinnosti a resty v zaměstnání, a odsuňte ty, jejichž splnění nijak nespěchá a není zase tolik podstatné. Dobrou strategií je neodkládat ty náročnější, ale zásadní úkoly „na později“, ale naopak, pokusit se je zdolat co nejdříve, ať na ně nemusíte pořád myslet. To vám totiž bere energii a kazí náladu.
  • Naučte se odpočívat, tělo i mysl jednoduše relaxovat musí, abyste byli schopni podávat každý den potřebné výkony. Ať už je odpočinek aktivní či pasivní, věnujte se čemukoli, co vás baví a přináší odreagování a radost. Tu najdete často i v úplných maličkostech: oblíbený seriál, dobrý oběd, zábavná hra s dětmi, telefonát s kamarádkou, desetiminutovka jógy v obýváku…
  • Nezapomeňte, že Vánoce jsou svátky klidu, lásky, rodinné pohody a vzácných chvil strávených s těmi, které milujete. Proto na chvíli zapomeňte na nepříjemné stránky života, na práci a stresy a užívejte si sváteční kouzelné atmosféry.

Tipy, jak si udělat a zpříjemnit čas jen pro sebe a čím si dělat malé radosti, najdete v galerii.

Témata: Rodina a vy, Rodina, Cukroví, Vánoce, léto, Advent, Dárek, Vánoce 2021, Úklid, Lucky, Máma, Vaječný likér, Klan, Stres, Návod, Internet, Okno, Klid, Manuál, Edice, Inspirace, Štědrý den, Klání, Ježíšek, Kamarádka, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Nevíte, co vařit o prázdninách? Známe recepty na 4 nejoblíbenější dětská jídla
Formánková Simona
Recepty
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu