Maminka.czBatole

Návrat do dětské postýlky

Zuzana Labudová 20.  5.  2010
Návrat do dětské postýlky
Čerstvě narozené miminko do postele rodičů klidně vezmete. Jenže ono si zvykne a časem zjišťujete, že mimi sice spí jako andílek, ale vy s partnerem jaksi ne. Odejdete z ložnice vy, nebo dítě?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pravděpodobně tedy dřív nebo později přijde moment, kdy se z příjemného zvyku stane nepříjemný zlozvyk a zmožení rodiče by dali bůhvíco za to, kdyby se zase jednou mohli opravdu pořádně vyspat. O nějakém večerním soukromí ani nemluvě.
Jenže co se líbí kojenci, batole vyžaduje a předškolák odmítá zrušit. Kromě probdělých nocí tak na řadu přicházejí ještě psychicky vyčerpávající večery, a to už je na dva unavené rodiče trochu příliš. Jak z toho začarovaného kruhu ven?

To první, co můžete udělat, je rozdělit si služby. Když jeden večer strávíte na kávě s kamarádkou nebo v posilovně a pak se ještě dosyta vyspíte, budete mít nazítří dost síly vyměnit si s tatínkem roli. Kromě toho, že nebudete vyčerpaná, budete taky mnohem psychicky odolnější – a vytrvalost a důslednost jsou v těchto chvílích k nezaplacení.

Zároveň se domluvte na tom, čeho chcete dosáhnout a jakou strategii použijete. Nemá cenu vyčerpávat se metodou, o jejíž správnosti nejste přesvědčeni a kterou stejně nakonec nedotáhnete do konce. Navíc, úplně ideální je provést zásah napoprvé. Jestliže se budou neúspěšné pokusy stále opakovat, bude šance na zdárný konec tohoto velkého souboje stále menší.

Promyslete strategii

Největší problém tkví obvykle v tom, že se dítě nenaučilo usínat o samotě. Dokud tohle nezměníte, klid mít pravděpodobně nebudete. Počítejte s tím, že nějakou dobu potrvá, než se váš potomek nechá přesvědčit, že může klidně usnout i jinde než s vámi v posteli. Pokuste se mu pomoci tím, že vaše večery budou mít pokaždé stejný průběh, to mu dodá jistotu. Může se nejprve koupat, pak večeřet, podívat se na večerníček a jít do postele, nebo v jakémkoli jiném pořadí, které vám vyhovuje. Jasně řekněte dítěti, že už je velké na to, aby trávilo noci s vámi, a že se všichni vyspíte lépe, když bude ve své postýlce.

I velmi malé dítě pochopí, o co vám jde. Pokud se bojí tmy, nechte rozsvícenou lampičku nebo otevřené dveře. Řekněte mu, že kdyby něco potřebovalo, když se vzbudí, může vás kdykoli zavolat.

Přečtěte mu pohádku nebo zazpívejte písničku, povězte si o tom, co budete dělat zítra. Dejte mu pusu a místnost opusťte. Možná bude plakat, možná se pokusí jít za vámi. U malých dětí, zejména menších batolat, zajistěte, aby nedošlo ke zranění.
A teď už bude záležet jen na tom, jakou strategii zvolíte a co vydržíte.

„S naším synem jsme spali společně v manželské posteli v ložnici do jeho dvou let. Pak už to myslím bylo nepříjemné nejen nám, ale i jemu, protože byl velký. Hodně sebou při spaní házel a občas nás i praštil. Kdokoli z nás se při spaní pokusil otočit, vzbudil i ostatní, a tak jsme se s manželem dohodli, že naučíme spát syna v jeho postýlce,“ vypráví pětadvacetiletá Daniela z Prahy. Bohužel se s manželem dopředu nedohodla, jak budou postupovat.

Prostě jednoho večera odnesla dvouletého syna do jeho postýlky. Vysvětlila mu, že odteď bude spát tam, a odešla. Matyáš z postýlky nejprve utíkal, takže první noc boj vyhrál. Druhý večer ho překvapily zábrany, které mu nedovolily z postýlky vylézt, takže zahájil útok akustický.

„Řval opravdu příšerně a my jsme byli úplně bezradní. Tak nějak jsme si mysleli, že třeba zakňourá a pak to pochopí, ale na tohle jsme připraveni nebyli, takže jsme se ještě pohádali, jestli za ním budeme chodit nebo ne,“ přiznává Daniela. Nejprve za ním chodili po pěti minutách, pak ale zjistili, že ho tím vždycky akorát ještě více rozruší, a tak raději už jen opatrně nakukovali, jestli je jejich synek v pořádku.
„Ten první večer byl opravdu hrozný, a to se pak Matyáš vzbudil ještě několikrát v noci a všechno se opakovalo. Nakonec jsme to vzdali a kolem třetí ráno jsme ho zase vzali k sobě do postele. Po dalších dvou měsících jsme pochopili, že to byla chyba, jenže prostě nemáme na další boj sílu.

Taky je nám Matýska líto, takže zatím spí v dětském pokojíčku manžel a Matyáš se rozvaluje vedle mě. Vím, že je to špatně, a vadí mi to, ale jednoduše to nedokážeme změnit,“ líčí současnou situaci smutně Daniela. Změnu ale bude muset udělat, od září má jít Matyášek do školky a Daniela do práce, což už samo o sobě bude náročné. Daniela ví, že aby zvládla práci i domácnost, bude se potřebovat vyspat.

Pomůže sourozenec?

Na spaní v rodičovské posteli si zvykla také Alenka, kterou odmalička trápily noční můry, a proto se rodiče ani nesnažili odstěhovat ji jinam. Když jí byly tři roky a spaní ve třech v manželském lůžku přestalo být pohodlné, tatínek sundal z dětské postýlky bočnici a přirazil ji z boku k posteli rodičů. Spokojení tak byli všichni – Alenka sice spala ve svém, ale kdykoli natáhla ruku, maminka byla vedle ní.
Když se jí narodila sestřička, rodiče nejdříve novorozence opět uložili mezi sebe, po roce a půl už ale spaní ve čtyřech měli dost, a tak se rozhodli, že odstěhují obě holky najednou.

„Je pravda, že jsme se dlouho nemohli rozhoupat, ale nakonec mě manžel přesvědčil. Koupili jsme velkou postel, takže skoro pětiletá Ája byla za velkou slečnu, a to se jí líbilo. A její malou postýlku dostala Maruška. Večer se holky spolu vykoupaly a pak jsme je uložili, přečetla jsem jim pohádku a odešla.

Čekala jsem horor, ale nekonal se. Holky se na sebe koukaly, trochu si povídaly a pak obě usnuly. A bylo po problému,“ říká šťastná maminka, která si po pěti letech může zase spokojeně číst před spaním v posteli.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Návrat, Druhý věc, Post