Maminka.czDěti a mateřství

Názory maminek: Látkovky versus jednorázovky

redakce 3.  10.  2012
Názory maminek: Látkovky versus jednorázovky
Jak poznáte, že máte ty správné plenky? Nemáte s nimi velkou práci, po přebalení je dítě klidné a spokojené, neopruzuje se, plenky mu nebrání v pohybu, nezařezávají se, ale také neprotékají. Dalším plusem je pak to, že se dítě naučí rychle a bez problémů chodit na nočník a nepomočuje se.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S látkovými plenkami je větší práce než s jednorázovými, protože je musíte prát. Podle typu pak záleží, zda je třeba je i žehlit a skládat před použitím. U čtvercovek to nutné je, u plenek vše v jednom nikoli. Je praní hodně pracné? Vyváží ho jiná pozitiva?

Látkové plenky rozhodně nebrání dítěti v pohybu a nejsou o moc silnější než ty jednorázové. Když se správně používají, tak se nezařezávají, ani neprotékají. ALE: musíte si vybrat správný typ látkových plenek a naučit se s nimi pracovat. Platí tu to, co u jiných produktů. Ověřte si, kdo plenky vyrábí, a zda ví, co dělá. „Setkala jsem se i s tím, že si maminka stěžovala v internetové diskuzi na látkové plenky nejmenované značky a výrobce jí doporučil, ať prostě použije gumičku, a dítěti tak plenku připevní. Tak to rozhodně ne. Takové plenky látkovkám jen kazí jméno,“ varuje jedna z mamincek Kateřina Borunská.

Některé děti nesnesou látkové plenky, jiné jednorázové. Ale v zásadě platí, že tkaninu dětská pokožka toleruje lépe. Je to pro ni přirozené. Umělý igelit a chemikálie, které jsou používány při výrobě jednorázových plenek, jsou pro dětskou jemnou pokožku rozhodně méně příjemné. Navíc děti se díky látkovým plenkám častěji naučí chodit na nočník mnohem rychleji.

Maminky hodnotí:

Zuzana: Látkovky lépe přilnou k zadečku

Zuzana používá během roku hlavně látkové plenky. Jednorázovky vozí jen na dovolenou, kde by manipulace s látkovkami byla složitá. „K tomu podle mě i jednorázovky byly vymyšleny. Aby usnadnily výlety a cesty. Vybrala jsem si látkové plenky z mnoha důvodů. Velký rozdíl oproti jednorázovkám vidím v tom, že lépe přilnou k zadečku, igelit u jednorázovek stále někde odstává. V pohybu malému rozhodně nebrání. V sedmi měsících se posadil, ve třinácti začínal chodit.“

Lucie: Opruzeniny měly moje děti jen z jednorázovek

Stejného systému – na doma látkovky, na dovolenou jednorázovky – se drží i Lucie. „Na prvním místě je pro mě samozřejmě spokojenost mých dětí. Závažným argumentem pro používání látkových plenek pro mě však byla i ekologická stránka věci. S jednorázovkami vyprodukujete až jednu tunu odpadu, než se jedno dítě naučí chodit na nočník. Takže volbu jsem měla jasnou. Navíc dcera byla v látkovkách více spokojená. A syn? Ten by byl nejraději pořád bez plenek, kdyby to šlo,“ směje se dvojnásobná maminka a dodává: „Opruzeniny měly moje děti jen z jednorázovek, i když musím přiznat, že když dcera začínala mít pevnější stolici, byla opruzená i v látkových plenkách. Syna dráždí i navlhčené ubrousky. Nesnáší prostě chemii, tak ji nepoužívám. Vystačíme s vodou a s látkovkami. Když už musím použít jednorázovky používám ty, které jsou vyráběny ekologicky.“

Anička: Kubík by byl nejraději bez jakýchkoli plen

Anička, která má jednoho ročního chlapečka, přebalovala jednorázovými plenkami asi do půl roku. „Na začátku toho bylo hodně. Nemá cenu, abych se já s něčím trápila. Kubík by to ze mě cítil a nebyli bychom spokojení ani jeden. Po porodu jsem se potřebovala zorientovat a vše si ujasnit. S Kubíkem jsme si na sebe zvykli, naučili se, co bylo třeba. Pak jsem přešla na látkové plenky. Při změně byl malý opruzený. Ale on změny nesnáší, ať změním cokoli. Prvních pár opruzenin jsme ošetřili a je to dobré. Pohybuje se dobře, doktorka nás chválí. I když musím souhlasit s Lucií, i Kubík by byl nejraději bez jakýchkoli plen, což bohužel nejde.“

Romana: Jednorázovky používám na cesty – zaberou míň místa

Romana porodila před třemi týdny. „Od začátku jsem věděla, že chci používat látkové plenky. Z druhů a materiálů mi šla hlava kolem. Takže jsem se rozhodla vyzkoušet jich víc, ať si náš Toník může vybrat sám. Máme dva druhy kalhotkových, klasické čtvercovky a vkládací plenky,“ vypočítává novopečená maminka. Jednorázovky používá jen na cestách. „Ani ne tak proto, že by to bylo o moc jednoduší, ale zaberou míň místa. Což při množství našich pokakaných a počůraných plínek je už dost velký rozdíl. Uvidíme, jak to bude do budoucna. Je fajn vědět, že tu jsou i jednorázovky a mohu si je kdykoli koupit, kdyby mne omrzelo praní a žehlení. Nechci věci lámat přes koleno, hlavní opravdu je, aby se matka i dítě cítili v pohodě, a pokud mi práce s látkovkami začne připadat příliš zatěžující, na chvíli je zkrátka odložím. Prozatím je to však v pohodě.“Upřednostňujete plenky látkové, nebo jednorázové?

(Hlasovat můžete v anketě umístěné v pravém sloupci.)

Témata: Děti, názor, Jed, Roční chlapec
Mohlo by vás zajímat
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Tyhle ženy kojí hrdě na veřejnosti, třeba v obchodním centru nebo na lanovce. Co vy na to?
Víchová Tereza
Kojení na veřejnosti