Maminka.czZrcátko

Ne každé vaginální krvácení je menstruace. Víte, co je biochemické těhotenství nebo krvácení ze spádu?

Vanda Stöckbauerová 29.  2.  2024
Zakrvácení či zašpinění mimo cyklus je jednou z nejčastějších obtíží, se kterými se pacientky obracejí na svého gynekologa. Ženy jsou navíc zvyklé každé krvácení hodnotit jako menstruaci, jenže ve skutečnosti může být příčina jinde. Ty nejčastější vysvětluje gynekoložka Kamila Žižková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Nejčastější hláška je: Dostala jsem to o týden dřív, ale jen na tři dny. Nebo: Po menstruaci krvácím ještě pak za týden. Případně: Špiním po styku," vypráví Kamila Žižková zkušenosti ze své praxe. Problémy s mimocyklickým krvácením mohou být opakované, stálé nebo jen výjimečné. My si vyjmenujeme několik příčin, protože ani tento problém by se neměl podceňovat. "Je to věc, která by se měla na vyšetření na gynekologii zmínit, a pokud se opakuje, tak vyšetření je potřeba neodkládat," radí lékařka. 

VIDEO:  Historie menstruačních pomůcek

Krvácení ze spádu

„Při užívání kombinované hormonální antikoncepce (COC), která funguje na principu zastavení ovulace, nedochází k menstruaci jako takové, ale k takzvanému krvácení ze spádu,“ vysvětluje Kamila Žižková. Je způsobeno poklesem hormonů v důsledku vysazení pilulek nebo braní pilulek bez aktivní látky (dle druhu hormonální antikoncepce). „Na rozdíl od menstruace toto krvácení nemá žádnou funkci,“ doplňuje lékařka.

Krvácení z průniku

Jde taktéž o termín spojený s krvácením či špiněním během užívání kombinované hormonální antikoncepce. „Nejčastěji se objevuje v prvních měsících užívání či vynechání tabletky a je zapříčiněno nízkou hladinou estrogenu. Špinění se může objevovat také u čistě gestagenní hormonální antikoncepce, což je typ, který mohou užívat kojící matky,“ vysvětluje Kamila Žižková. Pokud se krvácení z průniku objevuje déle než tři měsíce, o užívání je vhodné se poradit s gynekologem.

Ovulační krvácení

Typicky některé maminky tvrdí, že „otěhotněly během menstruace“. Je to opravdu možné? „Ovulace, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, může být výjimečně doprovázena slabým či silnějším zakrvácením a bolestmi. Ženy mohou toto krvácení vyhodnotit jako menstruační. Pokud má žena v této době nechráněný pohlavní styk, může otěhotnět, a odtud tedy může vzniknout domněnka, že otěhotněla během menstruace,“ říká lékařka. 

I muži mají své dny. Syndrom těhotného tatínka a poporodní deprese u otců

Co se týká otěhotnění během menstruace, tak fyziologicky u normálně dlouhých cyklů spíše není možné, protože k oplodnění je nutná ovulace. „Ovšem u velmi krátkých cyklů mohou plodné dny zasahovat do končící menstruace a díky delší životaschopnosti spermií ze styku během menstruace může během ovulace dojít k otěhotnění,“ doplňuje lékařka.

Postkoitální krvácení

Neobvyklé není ani krvácení po pohlavním styku. Může jít o drobné ranky v pochvě nebo na čípku. Kamila Žižková ale varuje: „Velmi často se setkáváme s pravidelným krvácením po styku u zánětu čípku, polypů čípku nebo také u závažnějších onemocnění čípku, jako jsou nádorové a přednádorové stavy. Tento stav je jistě dobré vyšetřit, zejména pokud se obtíže pravidelně opakují.“

Biochemické těhotenství

Jako biochemické těhotenství se označuje těhotenství, které zanikne ještě dříve, než se oplodněné vajíčko stačí uhnízdit v děloze, to znamená do zhruba 5. až 6. týdne. „Žena často toto těhotenství ani nepostřehne, není vidět na ultrazvuku, ovšem těhotenský hormon v krvi je pozitivní. Menstruace, respektive velmi raný potrat přijde buď ve stejnou dobu, nebo s menším zpožděním,“ objasňuje lékařka. Žen, které si biochemických těhotenství ani nevšimnou, je údajně více než polovina, a to právě proto, že si těhotenský test ani neudělají.

Krvácení na začátku těhotenství

Ačkoli většina žen má podezření na těhotenství právě kvůli vynechání menstruace, až 20 % gravidit je doprovázeno slabým krvácením nebo špiněním do 12. týdne. „Proto je vždy při těchto stavech nepravidelného krvácení nebo častého špinění vhodné vyloučit také těhotenství, pokud o něm žena sama do té doby neví,“ vysvětluje lékařka a doplňuje: „Implantační krvácení se může objevovat při uhnizďování vajíčka do dělohy přibližně 1. až 2. týden po ovulaci. Obvykle trvá několik hodin, maximálně pár dní.“

Krvácení kvůli sexuálně přenosným nemocem

Projevem některých sexuálně přenosných chorob může být i nepravidelné krvácení. Příkladem jsou chlamydie, kapavka, trichomoniáza nebo HPV.

Myomy

„Nepravidelné krvácení nebo krvácení mimo cyklus se může objevovat také u myomů,“ říká Kamila Žižková.  

Postmenopauzální krvácení

"Pokud se u ženy, která má již po menopauze, objeví krvácení, je to vždy stav, který je nutno vyšetřit, aby se vyloučily přednádorové a nádorové stavy, které se právě krvácením mohou projevit," uzavírá lékařka. 


Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v naší soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. Nedávno vydala knihu Vulva není vagína, která pojednává o různých tématech nejen z oboru gynekologie, ale také z běžného života a sexu. S lehkostí a humorem, aby tomu každý rozuměl.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Těhotenství, Zrcátko, Menstruace, Ovulace, žena, intimní partie, Kamila Žižková, Hormonální antikoncepce, Lékařka, Gynekolog, Spád, Krvácení, COC, Menstruační kalhotky na Heureka.cz