Maminka.czBatole

Ne, mlíčko už nebude

, Časopis Maminka
9. 3. 2010
Ne, mlíčko už nebude
Kojení patří k jedněm z nejdůvěrnějších chvilek, které si se svým miminkem můžete užít. Jenže co když se vám do výstřihu na veřejnosti sápe ještě dvouletý „dorostenec“? Jak mu citlivě vysvětlit, že mlíčko už bude nadále jenom z lahvičky… My to víme.

Maminky se většinou shodují na tom, že kojení, které upevňovalo vztah s novorozencem, si každou chvilku od počátku užívaly. Jenže co když musíte přestat kojit ze zdravotních důvodů nebo prostě proto, že máte pocit, že nazrál čas a kojení samostatně se pohybujícího a fungujícího jedince není tak docela namístě? Jak vysvětlit potomkovi, že ho chcete připravit o něco, co miluje – hned po vás – nejvíc na světě? Ať už jsou vaše důvody k ukončení kojení jakékoli, postupujte pomaloučku, polehoučku a dítěti, které vás v tomto období bude obzvlášť potřebovat, věnujte mnohem víc času, než je obvyklé. Když už mu totiž neposkytnete jednu rozkoš – svůj prs, musíte ji alespoň přechodně nahradit nějakou jinou rozkoší. Nenechte se ale nikdy do ničeho nutit. Jestliže vás ke změně nutí tchyně, vykašlete se na ni. Jde přece především o vztah váš a vašeho batolátka.

Jak na věc?

Nevynechávejte radikálně všechna kojení najednou, ale rozmyslete si, která můžete vypustit, aniž by dítě mělo pocit, že je o něco ochuzeno, a postupně k nim přidávejte další. Noční a večerní kojení by mělo přijít na řadu až jako úplně poslední. Všimněte si také, při kterém kojení máte prsy nejméně nalité. Bude to přesně to, o které váš potomek jeví nejmenší zájem. Pediatrička Viola Marešová doporučuje minimálně týdenní rozestupy mezi ubíranými kojeními.

„Pokud budete postupovat razantněji, váš potomek se vás bude o to víc držet jako klíště.“ V průběhu období, kdy kojení vynecháváte, začněte dítěti nabízet mléko z hrníčku. Připravte se ale na to, že budete muset vyzkoušet nejen několik pítek, ale i druhů umělého mléka, než váš potomek bude spokojený. „Abyste si nemusela kupovat vždy velké balení, vyžádejte si v lékárně vzorky nebo směňujte s kamarádkou.

Pokračovací kojenecká výživa rozhodně není nejlevnější záležitost, takže se snažte své investice držet co nejníž,“ doporučuje Marešová. Zároveň ale nezapomínejte ani na sebe – aby vás prsy nebolely a nedošlo k zánětu, zpočátku odstříkávejte a množství takto získaného mléka neustále snižujte. Pokud jste se rozhodla své dítě odstavit pouze částečně a ono například onemocní, klidně se můžete ke kojení vrátit. Mateřské mléko je významným pomocníkem při zvyšování oslabené imunity dítěte, pomáhá snižovat horečku, tlumí bolest při zánětu středního ucha, takže i když jste chtěla odstavit postupně úplně, vraťte se při případné nemoci o pár kroků zpět, váš potomek i jeho zdraví to uvítá. A pár dní vás určitě nezbrzdí.

Tipy, jak plynule ukončit kojení (s co největší minimalizací křiku)

 • Připravte se, že se jedná o dlouhodobý proces a pamatujte, že to nepřijde ze dne na den. Bude to stát čas i nervy.
 • Platí pravidlo „Nenabízej ani neodmítej“.
 • Dítě se prsu nevzdá, musíte mu nabídnout jinou rovnocennou či spíše chutnější náhradu.
 • Zpívejte si s ním, recitujte, snažte se ho zabavit.
 • Zdvojnásobte kontakt a denní mazlení.
 • Vyhýbejte se situacím, které mohou kojení připomínat.
 • V tomto období se před potomkem zbytečně neodhalujte. Prsy pozná i poslepu – a bude je vyžadovat zpět.
 • Místo kojení nabízejte jiné, zajímavé potraviny, nesnažte se ovšem uplácet žádnými, ani dětskými,sladkostmi.
 • Klidně každodenně servírujte jídlo, které váš brouček zbožňuje, nestresujte ho novými chutěmi.
 • Mluvte se svým partnerem, požádejte ho, aby si vzal na pár dní dovolenou a i on pomohl při odstavování. Třeba tím, že bude dítě brát na dlouhé, objevné procházky, při kterých si na vás ani nevzpomene. A hlavně se nelitujte.
 • Dítě, které cítí, že matka kojí se sebezapřením, se ho může dožadovat ještě více. Skrývejte proto pečlivě své pocity.
Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Dlouhodobý proces, Kojenecká výživa, Mlíčko, Večerní kojení

Mohlo by vás zajímat
Jak uchovávat mateřské mléko? Poradíme, na co si dát pozor
Také řešíte, kam s dětmi o prázdninách? Tohle se osvědčilo nám
Bojíte se rádi? Vydejte se na místa plná záhad a tajemných pověstí!
Co cítí děti, když se vztekají? Naučte je mít emoce pod kontrolou

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu