Maminka.czTěhotenství

Nebezpečí pádu v těhotenství: Kdy raději zajít k lékaři?

Martina Machová 8.  6.  2012
Nebezpečí pádu v těhotenství: Kdy raději zajít k lékaři?
Zvětšování bříška a prsou v průběhu těhotenství s sebou logicky nese posunutí těžiště těla, což může v posledních měsících těhotenství přispívat ke zvýšenému riziku pádu. Zbytky mýdla ve sprchovém koutě, silonové ponožky na laminátové podlaze či mokrá dlažba okolo bazénu umí budoucím maminkám připravit v případě kolize chvíle obrovské nejistoty a strachu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kulatý melounek, který vám v posledních měsících těhotenství roste v místě, kde dřív bylo více či méně ploché bříško zamává nejen s vaším životem, který po svém „puknutí“ obrátí naruby, ale dočasně také s vaším těžištěm. To posune směrem dolů a v před, těžiště se tak dostane před kyčle. Vše se samozřejmě mění pozvolna, jak bříško roste. Bohužel to neznamená, že si všechny nastávající maminky na tyto změny bez problému zvyknou a sžijí se s nimi. I proto se nám v těhotenství snadněji padá.

Miminko v ohrožení

Pád v těhotenství, zvláště v posledních měsících s sebou vždy nese určité zdravotní riziko nejen pro miminko, ale i pro maminku. Nicméně než začneme malovat čerty na zeď, je dobré si uvědomit, jak je plod v našem těle uložený – miminko je schované v plodovém vaku, všechny nárazy, a to i relativně velká traumata tlumí plodová voda. I proto nemá velké procento pádů žádné fatální následky.

Placenta v ohrožení

Spíše než pochroumané miminko může průběh těhotenství po nečekaném pádu zkomplikovat odlučující se placenta. Onen úžasný dočasný orgán starající se o přívod živin a kyslíku a odvod metabolických zplodin z tělíčka plodu. Kromě těchto úkolů má placenta ještě některé další „vedlejší úvazky“, které jsou pro udržení těhotenství také velice důležité.
Proto byste měla každý pád, ať už jste dopadla na hýždě, bok či bříško ihned konzultovat s vaším gynekologem a případně se dohodnout na kontrolním vyšetření.

4 varovné signály

Signály, které po pádu nevěstí nic dobrého, jsou zhruba následující:

  1. Necítíte pohyby
  2. Krvácíte z rodidel
  3. Tvrdne vám bříško
  4. Cítíte kontrakce, máte bolesti břicha

Pokud se po pádu, zvláště po tupém nárazu na bříško, který jste navíc nestačila přibrzdit rukama, dostaví některý z výše uvedených signálů, nerozpakujte se jet rovnou na gynekologickou pohotovost. A protože lékaři dnes umí zázraky, pokuste se nepropadat panice, tím byste děťátku ani sobě nepomohla, spíše naopak.

Témata: Těhotenství, pád, Lék, Řád, Zdravotní riziko, Nebe, Lékař, Nebezpečí