[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Preeklampsie je daná, podobně jako předčasný porod, chybnou komunikací mezi mateřskou imunitou a budoucím mimčem,“ vysvětluje vedoucí perinatologického centra kliniky doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D. Klíčové procesy se dějí už v samotném úvodu těhotenství, zpočátku běží skrytě. „Řada žen vůbec netuší, že tu dispozici v sobě má. Klinicky se prezentuje jako jakási pověstná špička ledovce až ve velmi pokročilých fázích těhotenství. Projevuje se vysokým krevním tlakem a často i dalšími systémovými změnami, jako je dočasná porucha funkce ledvin, a dost často se to týká i zásobení miminka. Čili preeklampsie je často spojena s rizikem růstové restrikce miminka,“ vysvětluje MUDr. Koucký.
„Dneska už bezpečně víme, že úzká skupina lidí má dispozici danou. Takže se sejde nějaká definovaná maminka s nějakou genetickou výbavou s definovaným partnerem. Pokud oni dva se zrovna sejdou, mají prakticky stoprocentní jistotu, že se preeklampsie u ženy vyvine. Ale to jsou zatím jenom experimentální data – čili nedá se tomu zabránit. My jsme pouze němými svědky toho, že se to děje, ale jsme schopni nabídnout mapování rizika a zaevidování ženy do kategorie vyššího rizika. To těhotenství jsme nakonec schopni velmi často dobře uhlídat, aby to pro pár nakonec znamenalo dobrý výsledek,“ vysvětluje MUDr. Koucký.
Jakým způsobem probíhá screening? Kde se provádí a kolik stojí? Je vhodné, aby ho absolvovala každá těhotná žena? Jaké léky se podávají, pokud hrozí riziko preeklampsie? Odpovědi na otázky najdete ve videu v úvodu článku.
Maminka v porodnici Rizikové těhotenství: Musí ho žena "odležet"?
Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.