Maminka.czRodičovství

Nebojte se nechat děti ušpinit! Tyhle "bahenní" aktivity je zabaví na hodiny

Simona Formánková 29.  6.  2022
Víte, že dnes je Mezinárodní den bláta? Děti přitahuje jako magnet, na rodiče naopak působí spíš odpudivě. Přitom výzkumy potvrzují, že bahno prospívá jak zdraví, tak dětskému vývoji. Zažeňte myšlenky na umazané oblečení a užijte si s dětmi Mezinárodní den bláta tematicky - máme pro vás pět jednoduchých aktivit!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Myšlenka Mezinárodního dne bláta se zrodila v roce 2009, kdy se dva lídři v oblasti
předškolního vzdělávání Gillian McAuliffe ze Západní Austrálie a Bishnu Bhatta z Nepálu setkali na světovém fóru v Belfastu a začali diskutovat o významu hry s blátem v raném dětství. Způsobů, jak oslavit Mezinárodní den bahna, je nespočet, ale všechny mají jedno společné: musíte se umazat.

VIDEO: Dílnička: Vyrobte si s dětmi obal na prázdninový deník

Stále více výzkumů se zabývá tím, proč mají děti vrozenou potřebu hrát si v blátě, a některé ukazují, že hra v bahně je základní biologickou potřebou. V neposlední řadě jim také přináší spoustu dalších benefitů.

  • Vědci tvrdí, že vystavení špíně a bakteriím pozitivně působí na imunitní systém dítěte jako prevence alergií, a může navíc pomoci zvýšit rozmanitost přátelských bakterií v těle.
  • Bahno je také vynikajícím prostředkem pro učení. Děti při hře s blátem rozvíjejí nápady a řeší nejrůznější konstrukční výzvy. Mají prostor pro zkoumání a experimentování, což rozvíjí základy fyziky, matematiky a
    přírodovědné gramotnosti.
  • V neposlední řadě rozvíjí kreativitu. Bahno je pro tvoření jako dělané – obvykle je ho dostatek a lze z něj tvarovat nekonečné množství objektů. Tím, že reaguje jinak než plastelína nebo hrací těsto, posiluje vynalézavost.
Zdroj: lesnims.cz

5 bahenních aktivit, kterými u dětí zabodujete

1. Rozkvetlá zmrzlina

Zmrzlinu vám děti připraví s radostí v jakékoli podobě a formě. Nachystejte jim správné nádobí, pár kornoutů a dostatek bahna - díky tomu si zaručeně stihnete vypít teplé kafe a užít si pár volných chvil. 

Klepněte pro větší obrázek

2. Hra bahna a přírody

Berušky, broučky, klacíky nebo kytičky? To vše se dá do bahenních aktivit zakomponovat. Nechte dětskou fantazii pracovat na plné obrátky, uvidíte, že vás svými nápady mile překvapí. 

Klepněte pro větší obrázek

3. Potůčky, říčky, přehrady

K vytvoření vodního veledíla s různými mosty a přehradami vám zaručeně pomůže obyčejná hliníková fólie. Vypracujte z alobalu dostatečně velkou vodní nádrž a nechte děti, aby ji dozdobily. 

Klepněte pro větší obrázek

4. Šéfkuchař v bahenní kuchyni

Zahradní kuchyňka je snem asi většiny dětí. Nápady na ingredience připravovaných jídel tu nejsou limitovány jako třeba v dětském pokojíčku. Dovolte dětem využít hromadu kuchyňského náčiní a pak už jen nechte pracovat jejich fantazii. 

Klepněte pro větší obrázek

5. Je libo bahenní cupcakes?

Při přípravě cupcakes se kreativně vyřádí kterákoli hospodyňka. Proč tedy tuto zábavu nedopřát i těm nejmenším? Bahenní "těsto" bude možná poněkud fádní, ovšem při zdobení a servírování se fantazii meze nekladou.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Zdraví, Mateřství, Děti, Výchova, Rodičovství, servírování, Fantazie, Mezinárodní den, Austrálie, Aktivita, Žába, Oblečení, Výzkum, Magnet, Bahno, Bláto, Nepál, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu