Maminka.czVýživa a stravování

Nebojte se sushi v dětském jídelníčku

Šárka Pražáková 16.  3.  2014
Obliba asijské kuchyně roste. bát se jí nemusíte ani pokud vaříte pro děti. Přečtěte si, které suroviny z orientální kuchyně můžete směle zařadit i do dětského jídelníčku. Pokud máte kvalitního dodavatele ryb, nemusíte se bát ani sushi ze syrových ryb.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V Asii většinou rodiče nerozlišují, co dát celé rodině a co speciálně uvařit malému dítěti. Zkrátka i nejmenší jedí to samé co rodiče a nikdo to moc neřeší. Děti si tedy pochutnávají i na kořeněných či ostřejších jídlech, protože je to pro ně přirozené. V našich podmínkách to máme jinak, asijské potraviny budou v jídelníčku českých dětí asi spíše jen zpestřením.

Obecně ale platí, že své ratolesti v batolecím věku nenaservírujete hromadu neznámého jídla. Spíš budete formou experimentálního ochutnávání společně testovat, jestli daný pokrm batoleti chutná, či nikoli. Pokud už v restauraci sedíte a nevíte, co pro dítě neznalé jiné než české chuti vybrat, sáhněte po smažené rýži s kuřecím masem. Pozor však u silných alergiků na reakci na arašídový olej, ale ani ten by neměl představovat problém. Jde především o to, abyste byla u seznamování svého potomka s možnostmi stravování ve střehu. Po rýži můžete pomalu přejít na nudličky s masem, případně mořskými plody nebo krevetami, vždy ale od obsluhy vyžadujte dětskou porci, nikoli ostrou.

Některé čínské restaurace nabízejí dětská jídla, těm se ale vyhněte. Stejně jako v případě českých restaurací jde většinou o smažený řízek nebo kachní prsíčka v obalu, která bývají velice mastná. Kromě toho děti v čínských restauracích milují konzumaci krevetových lupínků, považují to za velikou zábavu i na několik hodin. Případně tedy můžete s miskou čerstvé zeleniny objednat právě tyto lupínky.

Pojďme se podívat na dobroty, které by mělo ochutnat nejen vaše dítě, ale také celá vaše rodina. Nechte si chutnat!

A proč ne tofu?

Zdravou a navíc bezlepkovou potravinou je tofu. Je vyrobeno ze sóji a nejvíce se podobá asi našemu tvarohu. Je dobrým zdrojem bílkovin a lidem v Asii věky nahrazovalo maso, které bylo dostupné jen bohatým jedincům. Na trhu už je dostupné i ochucené, protože přírodní většině Evropanů nechutná. Bude-te-li vybírat tofu, čtěte pozorně informace na obalech, protože některé může být vyrobeno z geneticky upravené sóji. Také raději nekupujte tofu s podezřele dlouhou dobou trvanlivosti. Je totiž dost pravděpodobné, že bude ošetřeno konzervanty, které našemu zdraví moc neprospějí.

V Asii bývalo zvykem, že si každá oblast či vesnice vyráběla vlastní čerstvé tofu k rychlé spotřebě. Správně se tofu skladuje v ledničce v misce naplněné vodou tak, aby jí bylo úplně zalité.

Tofu má různou konzistenci, měkké se hodí na dezerty, nápoje nebo pomazánky, tvrdší se krájí do salátu a může se i smažit.
Uzené tofu je podle Genadije Coje, odborníka na asijskou kuchyni, českým „výmyslem“, který je pro něj poněkud překvapivý a nechce si raději ani představovat, jak bylo tohoto uzeného stavu dosaženo. Chcete-li rodině připravit jednoduchou večeři, udělejte smažené tofu se zeleninou a rýží. Tofu – buď bílé, nebo ochucené – se smaží v hodně rozpáleném oleji, pak se nechá okapat vedle na ubrousku. Nebojte se mastnoty, neboť tofu má konzistenci, která olej nenasaje. Pak na oleji osmažíte zeleninu, doplníte rýží a hotovo. Kdo chce, může zakapat sezamovým olejem nebo pár kapkami sójové omáčky. V tom případě ale vybírejte jen kvalitní druhy.

Což takhle dát si řasy

Mořské řasy jsou bohatým zdrojem minerálů a mohou zajímavě zpestřit jídelníček celé rodiny. Pokud vaše děti ještě nikdy řasy neochutnaly, nejlepší je nabídnout jim plátky pražených řas ochucené olivovým, slunečnicovým nebo sezamovým olejem.
Některé děti je chroupají jen tak samotné, třeba místo méně zdravých slaných sušenek. Takto pražené řasy můžete použít i do sendvičů s oblíbeným sýrem a zeleninou. I když někteří si prý klidně pochutnají i na namazaném chlebu s máslem, který pokladou plátky těchto řas, a jednoduchá večeře je na světě.

Pražené řasy se mohou rozdrobit i do salátů nebo místo soli do rýže. A proč se zpočátku vyhnout sušeným řasám, které se před vařením většinou namáčejí ve vodě? Dětem chutnají hodně neobvykle a více „ voní“ po rybách, což citlivému dětskému nosu nemusí být občas příjemné. Na druhou stranu, pokud vaše ratolest uvidí, že si řasy sama dopřáváte, bude jejich konzumaci považovat za něco naprosto samozřejmého, a vy tak dětskému tělu dodáte dostatek živin, které jinde (a především v českých potravinách) nenajdete. Ideální na ochutnávku asijské kuchyně je také japonský salát goma wakame, který nejenže výborně chutná, ale při jeho konzumaci se dá užít více legrace než při pojídání špaget. Navíc je zajímavé, že v poslední době jej rodiče pro své děti kupují s dovětkem, že se jedná o Shrekův salát, a jako takový ho děti prostě milují a vyžadují ho.

Snědí děti sushi?

Když se řekne řasy, leckomu vytane na mysli sushi. V Asii servírují ryby už velmi malým dětem ve věku 3–5 let, proto jsou pro ně ryby přirozenou součástí jídelníčku. V naší české kotlině je třeba nové chutě zkrátka vyzkoušet a zjistit, co dítěti chutná, dělá dobře, a co ne. Jak se jednoduše pustit do sushi? Na sushi se používá řasa nori. Když se na ni podíváte proti světlu, zjistíte, že jedna strana je lesklá a druhá matná. Lesklou stranou tedy řasu položíte na podložku. Třetinu řasy odříznete, protože pokud byste pokryli náplní celou řasu, hotové sousto sushi by nemělo tu správnou velikost. Na řasu nejprve rozprostřeme speciální rýži na sushi. Pozor – rýže musí být ještě vlažná, ochucená rýžovým octem na sushi. Pak ji poklademe plátky ryby. V našich podmínkách se hodí mořský losos, tuňák nebo i krabí tyčinky, ale nesmí to být ty nejlevnější, protože obsah ryby je pak velmi malý a zbytek je nastaven škrobem.

Podle chuti, stravovacích zásad a fantazie můžeme přidat okurku, mrkev, avokádo, ledový salát nebo třeba mrkev, která se předtím lehce povaří v octu s cukrem. Jde o to, abychom používali jen zeleninu, která nemá výraznou chuť, aby se nepřekryla chuť ryby.

Mnohé maminky mohou mít ze sushi obavy, jelikož do správného sushi patří kousky syrové ryby. Při nákupu ryby je třeba se dovozce samozřejmě podrobně vyptat, odkud ryby jsou, kdy byly uloveny, jak dlouho byly skladovány, a doslova si je očichat. Avšak už i na internetu lze najít firmy, které se na dovoz čerstvých ryb specializují, takže svého dodavatele ryb lze najít. Na sushi se nejlépe hodí horní část od páteře ryby. Pokud se obáváte ceny, na jídlo pro čtyřčlennou rodinu se hodí filet o váze asi 500 g, neboť do sushi se dávají jen malé nudličky masa. Syrovou rybu můžete také nahradit rozmačkaným tuňákem z konzervy.

Genadij Coj doporučuje přidat nepatrnou lžičku majonézy jako pojidlo, aby ryba ze sushi nevypadla. Sushi můžeme zakápnout trochou sójové omáčky, při její koupi bychom si však měli připlatit za kvalitu – levnější totiž obsahují mnoho „éček“. Pokud jste alergičtí na pšenici, na trhu jsou dnes k dostání i sójové omáčky bez pšenice.

Základem je rýže

Nebyla by to letem světem asijská kuchyně, kdybychom se alespoň nezmínili o rýži. Rýží existuje mnoho druhů, ale nejvíce se v Asii vaří z rýže basmati a jasmínové, která pochází z Th ajska.

Jasmínové rýže jsou dva druhy – obyčejná jasmínová a pak lepivá rýže, která obsahuje více škrobu. Může se připravit jako sladká kaše s kousky sušeného nebo čerstvého ovoce, nebo naslano jako vydatná svačina či oběd. Většinou se do rýže přidávají kousky kuřete nebo ryby. Toto jídlo se v Asii dává také nemocným, protože nezatěžuje žaludek ani celý organismus a dobře se vstřebává.

(Článek vyšel v časopise Maminka 3/2014)

Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování, Bohatý zdroj, Asijská kuchyně, Mořské plody, Dobrý zdroj, Smažený řízek, Ledový salát, Sushi, Prsíčka, GOMA, Miško, Shrek