Maminka.czPředškolák

(Ne)bojte se žloutenky!

, Časopis Maminka
18. 4. 2010
(Ne)bojte se žloutenky!
Myslíte si, že vašich dětí se netýká? Bohužel, jste na omylu. Tato nemoc se nevyhýbá ani těm, kteří si poctivě myjí ruce a dodržují všechny hygienické návyky. A má závažné následky.

Žloutenka skutečně překročila hranice rizikových skupin a začala ohrožovat všechny, včetně dětí, které si myjí ruce.

Ovšem na druhé straně není třeba panikařit, pokud povedete své děti ke správným hygienickým návykům (mytí rukou před jídlem, po každém použití toalety nebo po návratu z pískoviště), k důkladnému omývání ovoce a zeleniny, pak se zřejmě bát nemusíte.

Pozor na tu „áčkovou“

Právě virová hepatitida typu A je považovaná za nemoc špinavých rukou - zdrojem nákazy je nemocný člověk, který virus žloutenky vylučuje stolicí 1 až 2 týdny před objevením prvních příznaků. K nejnebezpečnějšímu šíření dochází tedy v období, kdy lidé, kteří tuto žloutenku šíří, nemají žádné příznaky (nebo téměř žádné) a po použití toalety si například neumyjí ruce a pak vám podají ruku.

Žloutenka typu A (známe ještě B a C) je infekční onemocnění, a pokud ji vaše předškolní dítě dostane, vždy nepříjemně zasáhne do vašich životů. „Nejdřív Anička začala trpět nechutenstvím, byla unavená, slabá, měla zvýšenou teplotu a vůbec nezežloutla, proto mě překvapilo, když paní doktorka z vyšetření diagnostikovala právě žloutenku,“ vypráví Darina Janáková (30) z Ústí nad Orlicí.

Ano, je to tak - zežloutnutí se nemusí vůbec dostavit a první příznaky mohou připomínat chřipku. „Nebylo to vůbec příjemné, Anička byla chvíli v nemocnici, pak následovala dlouhá rekonvalescence, omezení fyzické aktivity a dodržování diety, což bylo pro ni i pro mě dost stresující,“ dodává Aniččina maminka.

Příčina onemocnění

Žloutenku typu A přenáší virus hepatitidy A, který napadá játra. V játrech vzniká zánět, který může být chronický nebo akutní. „Ačko“ bývá zánětem přechodným, který se dá poměrně snadno přeléčit a po jeho vyléčení zpravidla nedochází ke komplikacím. Samotný virus se dostane do těla ústy a pak je vylučován stolicí.

Virus bývá většinou v jídle nebo na rukou, které se dotknou nějakého infikovaného místa. Tato infekce je velmi odolná a je schopná se udržet v podstatě kdekoli - na záchodových mísách, prkénku, klikách od WC, madlech v tramvaji a podobně.

Co se týká potravin, žloutenkový virus má „rád“ především nedostatečně tepelně upravené potraviny.

Na to tedy dávejte také pozor a vždy se snažte vše, co tepelně zpracováváte, uvařit skutečně důkladně a nepodávat dětem nedovařená jídla. A co je příčinou případného zežloutnutí (i když nemusí být nutně přítomné)? Je jím zvýšená koncentrace bilirubinu v krevní plazmě, kdy pak přebytečný bilirubin (žluté žlučové barvivo) proniká do tkání.

Může za to špína?

Většina odborníků tvrdí, že pokud dodržujete hygienické návyky, pravděpodobnost, že dojde k epidemii žloutenky, je malá. Na druhou stranu dodržování těchto zásad není vždy tak snadné, jak se zdá. Malé dítě si každou chvilku něco strčí do pusinky (to byste za ním musela stát jako dráb a každou sekundu kontrolovat, co má v ruce).

Pravdou je, že dnes již existují různé dezinfekční ubrousky apod.

„Já s sebou nosím při každé procházce na pískoviště dezinfekční gel, který mi poradila kamarádka, je skvělý a během chvilky jsou ruce čisté, gel se rozpustí a na rukou nezanechává žádnou vlhkou stopu. Nemůžu si jej vynachválit,“ říká Jana (32) z Kladna.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Žlučové barvivo, Ústí nad Orlicí, Nemocný člověk, Boj, Zvýšená koncentrace

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová

Horoskopy

Štír Kam vstoupíte, tam se kolem vás začnou točit osoby opačného pohlaví, které se cítí osamělé. Bude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jindřich, Jindra, Egon

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné