Maminka.czVánoce

Nebuďte ve všem perfektní, nebo vás to sejme! Zvlášť na Vánoce to chce zvolnit

20. 12. 2020
Nebuďte ve všem perfektní, nebo vás to sejme! Zvlášť na Vánoce to chce zvolnit
Snaha být ve všem perfektní mnohdy maskuje nepřiznanou touhu po uznání ostatních. Když se pak uznání dostaví, obvykle mávneme rukou a řekneme: „To byla hračka!“

Perfekcionismus je velmi sebedestruktivní, nikdy neudělá člověka spokojeným, nikdy se nedostaví zadostiučinění – onen příjemný naplňující pocit, že je vše hotovo. Navíc perfektně hotovo, jak by si perfekcionista přál. To perfekcionisté prostě neznají. V tom je rozdíl mezi perfekcionistou a někým, kdo chce pouze vyniknout. Takový člověk totiž získává sílu, uspokojení a nakonec i energii z dobře vykonané práce. „Ve skutečnosti stojí touha vynikat a perfekcionismus na opačných pólech. Kdo touží vynikat, dělá, co může, a je spokojen se solidním, upřímným úsilím. Perfekcionistka se snaží být nejlepší a je neustále frustrována a neustále porážena, protože ví, že by to mohla udělat lépe, kdyby…“ vysvětluje v jedné ze svých knih věnovaných ženám psycholog a autor Kevin Leman.

Povzdech znechucené matky: Jak utéct před mateřskou soutěživostí?

Jako křeček v kolotoči

Psycholog Leman ve své knize s příznačným názvem Jak se naučit říkat NE („Ne!“ nejen druhým, ale i sobě samotné) upozorňuje na souvislosti mezi perfekcionismem a kupříkladu bulimií či syndromem vyhoření, depresí i naprostým fyzickým a duševním vyčerpáním. Perfekcionismus je program, který svou oběť žene neustále vpřed, nesmírně ji vyčerpává a ničím nenabíjí. Vždy pouze ukrojí velký kus síly bez toho, aby přišlo alespoň chvilkové uspokojení z pocitu, že je hotovo – navíc zpravidla skutečně perfektně hotovo! V tom se perfekcionisté podobají křečkovi běžícímu v mechanickém kolotoči, stále se ženou za výkonem, až jednoho dne z kolotoče vypadnou a nejsou schopni se pohnout dál.

Neumíte říct jasné NE? Škodíte si! Takhle to hravě zvládnete

Touha vyhovět všem

Zajímavé je, že ženy perfekcionistky povětšinou příliš nemyslí na sebe, mají v sobě neobyčejnou dávku „přičinlivosti“ a chtějí naprosto dokonale vyhovět všem. Vše báječně udělat, upéct, uvařit, nakoupit, zabalit, odvézt, přivézt – jen ať jsou všichni spokojení, uznalí, jednoduše „paf“, jak to báječně zvládají. Když pak přijde „Díky!“, většinou naprosto neví, jak s poděkováním naložit, často mávnou rukou a pronesou něco ve smyslu: „Vždyť jsem to měla za chvíli hotové, to byla hračka!“ A taková slova pronesou, i přestože si ve skutečnosti myslí, že by to druzí nezvládli. Perfekcionismus je tak nechtěně odděluje od blízkých, perfekcionisté totiž bývají v očích ostatních nedosažitelní, nepřemožitelní i tak nějak necivilní až strojoví.

Mateřské trendy: Být bio, eko a mít perfektní Instagram. Je to nutné?

Co s tím, když to vím

Patříte-li do „perfektní party“, jistě cítíte, že to vašemu nitru a koneckonců časem i tělu příliš nesvědčí – býváte prostě stále nespokojená a víc a víc vyčerpaná. Obzvláště silně je to cítit kupříkladu o Vánocích, na dovolených a podobně. Tady psycholog Leman říká: „Perfekcionismus může zničit váš život jednou ranou, ale vy měňte své jednání pomalu a soustavně a nesnažte se dělat příliš mnoho příliš rychle. Staré přísloví říká, že velké katedrály se staví cihlu po cihle.“ Jednoduše nejde přestat hned a teď. Dovolte si udělat chybu! Chyby jsou skvělé, učí nás (i děti) nové věci, otevírají nám nové obzory a přinášejí nové začátky.

Zpomalte! Na Vánoce nemusíte mít všechno perfektní

„Většina lidí na nás nebude naštvaná ani nás nebude nesnášet kvůli tomu, že děláme chyby – každý se dopouští chyb a většina lidí se v přítomnosti dokonalých lidí necítí dobře,“ tvrdí profesor psychologie a autor mnoha úžasných knih, David Burns.

Instagram vs. realita: Takhle se mámy fotí, ale pravda je úplně jiná!
Maminka
Témata: Mateřství, Rodina, Cukroví, Vánoce, Úklid, Hračky, Vaš, Perfekcionismus, Perfekcionistka, Psycholog, Uznání, Perfekcionista, Syndrom vyhoření, Stroj, Křeček, Cihla, Touha, Kevin Leman, Jak se naučit říkat NE, Kevin, Van, Kolotoč, Obzor

Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Být tátou holčičky dá zabrat. Podívejte se na fotky, co všechno musí muži vytrpět
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Panna Na startu února jste měli hned několik nápadníků, ale nyní se vám v lásce nedaří. Hlavně si z toho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alexandr, Alexander, Laila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné