Maminka.czVánoce

Nebuďte ve všem perfektní, nebo vás to sejme! Zvlášť na Vánoce to chce zvolnit

Martina Machová 20.  12.  2020
Snaha být ve všem perfektní mnohdy maskuje nepřiznanou touhu po uznání ostatních. Když se pak uznání dostaví, obvykle mávneme rukou a řekneme: „To byla hračka!“

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Perfekcionismus je velmi sebedestruktivní, nikdy neudělá člověka spokojeným, nikdy se nedostaví zadostiučinění – onen příjemný naplňující pocit, že je vše hotovo. Navíc perfektně hotovo, jak by si perfekcionista přál. To perfekcionisté prostě neznají. V tom je rozdíl mezi perfekcionistou a někým, kdo chce pouze vyniknout. Takový člověk totiž získává sílu, uspokojení a nakonec i energii z dobře vykonané práce. „Ve skutečnosti stojí touha vynikat a perfekcionismus na opačných pólech. Kdo touží vynikat, dělá, co může, a je spokojen se solidním, upřímným úsilím. Perfekcionistka se snaží být nejlepší a je neustále frustrována a neustále porážena, protože ví, že by to mohla udělat lépe, kdyby…“ vysvětluje v jedné ze svých knih věnovaných ženám psycholog a autor Kevin Leman.

Povzdech znechucené matky: Jak utéct před mateřskou soutěživostí?

Jako křeček v kolotoči

Psycholog Leman ve své knize s příznačným názvem Jak se naučit říkat NE („Ne!“ nejen druhým, ale i sobě samotné) upozorňuje na souvislosti mezi perfekcionismem a kupříkladu bulimií či syndromem vyhoření, depresí i naprostým fyzickým a duševním vyčerpáním. Perfekcionismus je program, který svou oběť žene neustále vpřed, nesmírně ji vyčerpává a ničím nenabíjí. Vždy pouze ukrojí velký kus síly bez toho, aby přišlo alespoň chvilkové uspokojení z pocitu, že je hotovo – navíc zpravidla skutečně perfektně hotovo! V tom se perfekcionisté podobají křečkovi běžícímu v mechanickém kolotoči, stále se ženou za výkonem, až jednoho dne z kolotoče vypadnou a nejsou schopni se pohnout dál.

Neumíte říct jasné NE? Škodíte si! Takhle to hravě zvládnete

Touha vyhovět všem

Zajímavé je, že ženy perfekcionistky povětšinou příliš nemyslí na sebe, mají v sobě neobyčejnou dávku „přičinlivosti“ a chtějí naprosto dokonale vyhovět všem. Vše báječně udělat, upéct, uvařit, nakoupit, zabalit, odvézt, přivézt – jen ať jsou všichni spokojení, uznalí, jednoduše „paf“, jak to báječně zvládají. Když pak přijde „Díky!“, většinou naprosto neví, jak s poděkováním naložit, často mávnou rukou a pronesou něco ve smyslu: „Vždyť jsem to měla za chvíli hotové, to byla hračka!“ A taková slova pronesou, i přestože si ve skutečnosti myslí, že by to druzí nezvládli. Perfekcionismus je tak nechtěně odděluje od blízkých, perfekcionisté totiž bývají v očích ostatních nedosažitelní, nepřemožitelní i tak nějak necivilní až strojoví.

Mateřské trendy: Být bio, eko a mít perfektní Instagram. Je to nutné?

Co s tím, když to vím

Patříte-li do „perfektní party“, jistě cítíte, že to vašemu nitru a koneckonců časem i tělu příliš nesvědčí – býváte prostě stále nespokojená a víc a víc vyčerpaná. Obzvláště silně je to cítit kupříkladu o Vánocích, na dovolených a podobně. Tady psycholog Leman říká: „Perfekcionismus může zničit váš život jednou ranou, ale vy měňte své jednání pomalu a soustavně a nesnažte se dělat příliš mnoho příliš rychle. Staré přísloví říká, že velké katedrály se staví cihlu po cihle.“ Jednoduše nejde přestat hned a teď. Dovolte si udělat chybu! Chyby jsou skvělé, učí nás (i děti) nové věci, otevírají nám nové obzory a přinášejí nové začátky.

Zpomalte! Na Vánoce nemusíte mít všechno perfektní

„Většina lidí na nás nebude naštvaná ani nás nebude nesnášet kvůli tomu, že děláme chyby – každý se dopouští chyb a většina lidí se v přítomnosti dokonalých lidí necítí dobře,“ tvrdí profesor psychologie a autor mnoha úžasných knih, David Burns.

Instagram vs. realita: Takhle se mámy fotí, ale pravda je úplně jiná!
Témata: Mateřství, Rodina, Cukroví, Vánoce, Úklid, přísloví, Van, Psycholog, Kevin, Touha, Kolotoč, Křeček, Jak se naučit říkat NE, Stroj, Perfekcionismus, Obzor, Cihla, Uznání, Perfekcionista, Syndrom vyhoření, Kevin Leman, Dovolený, Katedra, Hračky, Vaš, Úklidové pomůcky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti