Maminka.czKojenec

Nechat vyplakat miminko? Podle vědců prý nic špatného! Souhlasíte?

13. 5. 2020
Nechat vyplakat miminko? Podle vědců prý nic špatného! Souhlasíte?
Tohle vás možná šokuje! Nejnovější vědecká studie, publikovaná letos v březnu v britském odborném časopise, zaměřeném na dětskou psychologii a psychiatrii, ukazuje, že nechat kojence takzvaně „vybrečet“ a nereagovat okamžitě na každý křik nebo fňukání, nemá žádné negativní účinky na jeho vývoj a zdraví.

Předně bychom si měli ujasnit jednu věc: Tímto článkem rozhodně nenabádáme rodiče, aby nechávali miminka vyplakat. Naopak. Studii vědců respektujeme a přijde nám důležité ukázat i jejich pohled na věc, zároveň si ale myslíme, že reagovat na pláč miminek je důležité. Samozřejmě nemusíte běžet hned, když se kojenec vzbudí, fňukne a vy jste třeba ve sprše, ale myslíme si, že není dobré nechávat jej dlouho plakat bez odezvy! A teď už pojďme k tomu, co zjistili vědci:

Vědecký tým složený z britských pediatrů, dětských psychologů a psychiatrů z University of Warwick realizoval rozsáhlý výzkum, zabývající se poněkud kontroverzním tématem, o kterém nepřetržitě diskutují a který řeší rodiče po celém světě – je potřeba okamžitě zasáhnout kdykoli, když vaše dítě pláče nebo křičí?

Necháváte miminko vyplakat? Tady máte několik důvodů, proč to nedělat

Vědci sledovali 178 kojenců a jejich maminek po dobu 18 měsíců a v pravidelných časových intervalech opakovaně posuzovali a hodnotili, v jakých případech (a jak se následně vyvíjela situace) rodiče reagovali okamžitě, jakmile jejich potomek začal plakat, a kdy ho nechali nějakou dobu brečet bez odezvy, jak často to bylo (pokaždé, často, jen občas) a za jakých okolností. Sledovali pocity a reakce samotných rodičů a samozřejmě změny v chování a průběh vývoje jejich ratolestí.

Proč miminka potřebují pláč? A znamená vždy jen to negativní?

Ubrečený kojenec, pohodové batole

Kompletní závěry studie byly nedávno zveřejněny v odborném časopise Journal of Child Psychology and Psychiatry. Co přesně ukazují? Nebyl zjištěn ani jediný důkaz nebo předpoklad, že by přístup „nechat vybrečet“ jakkoli nezdravým způsobem ovlivňoval kojence a batolata do roku a půl věku nebo se negativně podepsal na vzájemném vztahu a citovém poutu mezi dítětem a jeho rodiči.

V chování dětí se projevil společný rys, a to, že ty, které jejich rodiče od raného období nechávali častěji plakat a neběhali k nim okamžitě, plakaly v 18 měsících věku výrazně méně a rovněž kratší dobu. Prokázala se tedy nižší intenzita i délka pláče, osmnáctiměsíční a starší děti byly klidnější, vyrovnanější a nepoužívaly pláč jako prostředek vynucování pozornosti.

Masáž miminka: lepší spánek a méně pláče. Nevěříte? Zkuste!

Vzájemné pouto se tvoří i jinak!

Podle hodnocení psychologů nebylo žádným způsobem narušeno vzájemné citové pouto mezi dětmi a rodiči. Vědci se shodují, že současní rodiče mají tendence reagovat přehnaně na sebemenší náznak nespokojenosti, nevydrží vyčkávat ani kratší dobu, nenechají dítě ani zakňourat nebo si křiknout a ihned běží k postýlce či kočárku, což není vždy správně. U novorozence nebo několikatýdenního miminka je to ještě v pořádku, v případě starších dětí je ale na místě, aby maminka chvíli vyčkala a zjistila, zda se děťátko nedokáže samo uklidnit. Jde o nácvik samoregulace vlastních emocí.

Proč není dobré nechat miminko dlouho plakat bez odezvy? Podívejte se na video:

„Poslední studie, která se tímto tématem seriózně zabývala, proběhla před dvaceti lety. Náš výzkum reflektuje současné rodičovství a musím rodiče pochválit. Většina z nich reaguje na pláč a křik nejmenších dětí přiměřeně, využívají vlastní intuici a instinkt. Dokážou se přizpůsobit potřebám svých potomků a většina z nich se nechová ukvapeně až hystericky. S klidným svědomím říkáme, že děti se vyvíjejí dobře a zdravě (po fyzické, duševní i emocionální stránce) navzdory tomu, že se jejich rodiče nesnaží za každou cenu okamžitě utišit jakýkoli pláč a křik,“ uvádí prof. Dieter Wolke, který studii vedl.

Nebojte se občas křičet i plakat: Děti potřebují vědět, že máte emoce
Maminka Den matek
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Plakát, Odborný časopis, Fňukání, Křik, Vědec, Studie, NIC, Pláč

Mohlo by vás zajímat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Emma Smetana tři týdny po porodu: Vypadá božsky, a také se tak cítí! Jak to dělá?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné