Maminka.czKojenec

Nechat vyplakat miminko? Podle vědců prý nic špatného! Souhlasíte?

13. 5. 2020
Nechat vyplakat miminko? Podle vědců prý nic špatného! Souhlasíte?
Tohle vás možná šokuje! Nejnovější vědecká studie, publikovaná letos v březnu v britském odborném časopise, zaměřeném na dětskou psychologii a psychiatrii, ukazuje, že nechat kojence takzvaně „vybrečet“ a nereagovat okamžitě na každý křik nebo fňukání, nemá žádné negativní účinky na jeho vývoj a zdraví.

Předně bychom si měli ujasnit jednu věc: Tímto článkem rozhodně nenabádáme rodiče, aby nechávali miminka vyplakat. Naopak. Studii vědců respektujeme a přijde nám důležité ukázat i jejich pohled na věc, zároveň si ale myslíme, že reagovat na pláč miminek je důležité. Samozřejmě nemusíte běžet hned, když se kojenec vzbudí, fňukne a vy jste třeba ve sprše, ale myslíme si, že není dobré nechávat jej dlouho plakat bez odezvy! A teď už pojďme k tomu, co zjistili vědci:

Vědecký tým složený z britských pediatrů, dětských psychologů a psychiatrů z University of Warwick realizoval rozsáhlý výzkum, zabývající se poněkud kontroverzním tématem, o kterém nepřetržitě diskutují a který řeší rodiče po celém světě – je potřeba okamžitě zasáhnout kdykoli, když vaše dítě pláče nebo křičí?

Necháváte miminko vyplakat? Tady máte několik důvodů, proč to nedělat

Vědci sledovali 178 kojenců a jejich maminek po dobu 18 měsíců a v pravidelných časových intervalech opakovaně posuzovali a hodnotili, v jakých případech (a jak se následně vyvíjela situace) rodiče reagovali okamžitě, jakmile jejich potomek začal plakat, a kdy ho nechali nějakou dobu brečet bez odezvy, jak často to bylo (pokaždé, často, jen občas) a za jakých okolností. Sledovali pocity a reakce samotných rodičů a samozřejmě změny v chování a průběh vývoje jejich ratolestí.

Proč miminka potřebují pláč? A znamená vždy jen to negativní?

Ubrečený kojenec, pohodové batole

Kompletní závěry studie byly nedávno zveřejněny v odborném časopise Journal of Child Psychology and Psychiatry. Co přesně ukazují? Nebyl zjištěn ani jediný důkaz nebo předpoklad, že by přístup „nechat vybrečet“ jakkoli nezdravým způsobem ovlivňoval kojence a batolata do roku a půl věku nebo se negativně podepsal na vzájemném vztahu a citovém poutu mezi dítětem a jeho rodiči.

V chování dětí se projevil společný rys, a to, že ty, které jejich rodiče od raného období nechávali častěji plakat a neběhali k nim okamžitě, plakaly v 18 měsících věku výrazně méně a rovněž kratší dobu. Prokázala se tedy nižší intenzita i délka pláče, osmnáctiměsíční a starší děti byly klidnější, vyrovnanější a nepoužívaly pláč jako prostředek vynucování pozornosti.

Masáž miminka: lepší spánek a méně pláče. Nevěříte? Zkuste!

Vzájemné pouto se tvoří i jinak!

Podle hodnocení psychologů nebylo žádným způsobem narušeno vzájemné citové pouto mezi dětmi a rodiči. Vědci se shodují, že současní rodiče mají tendence reagovat přehnaně na sebemenší náznak nespokojenosti, nevydrží vyčkávat ani kratší dobu, nenechají dítě ani zakňourat nebo si křiknout a ihned běží k postýlce či kočárku, což není vždy správně. U novorozence nebo několikatýdenního miminka je to ještě v pořádku, v případě starších dětí je ale na místě, aby maminka chvíli vyčkala a zjistila, zda se děťátko nedokáže samo uklidnit. Jde o nácvik samoregulace vlastních emocí.

Proč není dobré nechat miminko dlouho plakat bez odezvy? Podívejte se na video:

„Poslední studie, která se tímto tématem seriózně zabývala, proběhla před dvaceti lety. Náš výzkum reflektuje současné rodičovství a musím rodiče pochválit. Většina z nich reaguje na pláč a křik nejmenších dětí přiměřeně, využívají vlastní intuici a instinkt. Dokážou se přizpůsobit potřebám svých potomků a většina z nich se nechová ukvapeně až hystericky. S klidným svědomím říkáme, že děti se vyvíjejí dobře a zdravě (po fyzické, duševní i emocionální stránce) navzdory tomu, že se jejich rodiče nesnaží za každou cenu okamžitě utišit jakýkoli pláč a křik,“ uvádí prof. Dieter Wolke, který studii vedl.

Nebojte se občas křičet i plakat: Děti potřebují vědět, že máte emoce
den deti
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Rodiče, Studie, Křik, Pláč, Odborný časopis, Fňukání, Vědec

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Býk Načerpejte sílu, ale ne tím, že budete ležet na gauči. Tak to v žádném případě! Vaše vitalita stoupá, a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ferdinand, Lolita, Ferdinánd

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné