Maminka.czPorod

Necháte se píchnout?

Klára Kotábová 25.  3.  2010
Necháte se píchnout?
Rodila jsem už dvakrát a vždy jsem v porodnici na příjmu místo pozdravu vyžadovala epidurál. Zákrok, který zmírňuje porodní bolesti, má zaryté příznivce i odpůrce. Ke kterým patříte vy?

Nejsem hrdinka, a když jsem si doma odtrpěla několik hodin postupně se zesilujících porodních bolestí, zapomněla jsem na všechny internetové články a při příjezdu do porodnice jediné. Od bílých plášťů jsem požadovala úlevu od bolesti. Bohužel mi to hned napoprvé nevyšlo: „Ale maminko,“ usmál se na mě porodník, „co byste vlastně chtěla. Vy epidurál dostanete, až budete mít děložní hrdlo otevřené přesně na sedm centimetrů. Ne dříve, to by nemělo smysl, a ne později, to už by také smysl postrádalo.“

Oproti letům minulým se tak využívání epidurální analgezie značně zvýšilo. O co vlastně jde? Zákrokem se myslí přechodné přerušení nervových vzruchů podáním anestetika do epidurálního prostoru páteře. Epidurální oblast je ta, která leží uvnitř obalů míchy. Vnější obal míchy se nazývá dura mater, předpona epi- pak značí okolí této pleny. Anestetikum je nutné podat ve správný čas a na správné místo. Z prostoru, kam je lék podán, se zvolna šíří k míšním nervům a způsobuje blokádu nervového přenosu směrem k mozku. Samozřejmě i podání epidurální analgezie se řídí striktními pravidly a nemůže být podána jen tak, bez předchozího vyšetření a lékařské zprávy každé rodičce. Výkon provádí anesteziolog s porodníkem.

Epidurál můžete dostat, jestliže...

  • …si přejete ztlumit porodní bolest, pokud se jedná o zcela fyziologické těhotenství a porod. Epidurálu byste se neměla bránit v případě, že špatně snášíte bolest nebo když hlavička plodu naléhá na bederní nervové svazy, a tím zvyšuje bolestivost porodu.
  • …trpíte některým z následujících onemocnění, které by mohlo komplikovat přirozený porod. V takových případech je epidurální analgezie rodičkám dokonce doporučována z důvodu hladkého průběhu celého porodu. Jedná se o astma, choroby srdce, epilepsii, oční onemocnění, diabetes prvního nebo druhého typu.
  • …vám epidurál může pomoci vyrovnat se i s předčasným porodem, kdy vás bolesti zaskočí mnohem dříve, než jste čekala.
  • …máte vícečetné těhotenství - myslete na sebe a nevyčerpávejte své zásoby síly bolestmi při porodu.
  • …v případě, že se jedná o porod vyvolávaný, dlouhý nebo rizikový, u kterého je možné předpokládat zakončení císařským řezem.

Kdy epidurál nejspíš nedostanete

  • Jste-li alergická na anestetikum.
  • Hrozí-li možnost vzniku infekce v místě podání analgezie.
  • Pokud trpíte jakoukoli formou poruchy krevní srážlivosti.
  • Když se vám začíná předčasně odlučovat placenta.
  • V případě, že rodíte na pracovišti pro takový zákrok nezpůsobilém, či v případě, že s podáním analgezie nesouhlasíte.

Bolí to a ochrnu

Tak přesně tohle jsem si také myslela. Jenže když došlo na věc, anesteziolog mi zavedl podél páteře lehounkou a úzkou gumovou trubičku přesně v momentě kontrakce, takže na přemýšlení o bolesti z vpichu opravdu nebyl čas. Katétr mi následně přilepil náplastí, a když mi lékař později kvůli bolesti dávku analgetika zvyšoval, nic jsem necítila. V poporodní euforii jsem si zase nevšimla, že mi lékař katétr odstraňuje, a ocenila jsem, že jsem se při porodu nezbláznila bolestí. Jistě, cítila jsem tlak, musela jsem tlačit, modlila jsem se, abych to už měla za sebou, ale vše probíhalo snadno a rychle. Jestli se mě příště někdo zeptát, jestli epidurál chci, budu souhlasit. P. S.: Vliv epidurálu na stav dítěte nebyl nikdy prokázán.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Správné místo, Epidurální prostor, Oční onemocnění, Fyziologické těhotenství
Mohlo by vás zajímat
Děti patří ven! Vévodkyně Kate navrhla stylové hřiště pro celou rodinu
Procházková Simona
Slavní rodiče