Maminka.czDěti a mateřství

Necháváte své dítě krnět, když se mu nevěnujete 24 hodin denně?

Věčné dilema starostlivého rodiče „Věnuji se dostatečně svému dítěti?“ rozhřešeno!
22. 3. 2013
Necháváte své dítě krnět, když se mu nevěnujete 24 hodin denně?

Víc, víc a ještě víc

Pokud jste rodič malého dítěte, zažíváte určitě i vy ten intenzivní pocit, jakým je zodpovědnost za vývoj vašeho potomka. Zažíváme ho všichni. Rozvíjím ho dostatečně? Hraju si s ním uspokojivě často? Vymýšlím mu dostatek zábavy? Přináším dost nových impulzů k uspokojení jeho hladu po informacích? A pod tíhou všech těchto otázek se přirozeně jako dobrý a zodpovědný rodič snažíte vybičovat k ještě větší aktivitě, k více hrám, k návštěvě více zájmových kroužků. Je to dobře? Jak se to vezme.

Někdy ovšem víc znamená míň

Je samozřejmě bezvadné, když se svým tříletým synem chodíte jednou týdně do Sokola a na hudebku. Vůbec nevadí, když si k tomu občas přiberete ještě plavání nebo lekci Montessori. Snaha vyplnit čas vašeho dítěte zajímavými podněty je rozhodně chvályhodná a na vašem dítěti se podepíše jen v dobrém. Otázka ovšem nestojí: ano či ne, nýbrž jak moc.

=====Neorganizované dítě = nešťastné dítě?=====

Na jedné straně se pomocí všech těchto rozličných aktivit snažíme našim dětem rozšiřovat obzory a učit je větší samostatnosti, na straně druhé jejich schopnostem často neprokážeme ani tolik důvěry, abychom je nechali zabavit se byť jen na chvilku sami.

Často máme pocit, že pokud jim nerozplánujeme den do poslední minuty, neděláme pro ně maximum. Trpíme výčitkami, že čas, který je necháme bez povšimnutí proflinkat doma (zatímco vyndáváme nádobí z myčky, věšíme prádlo, vymetáme zbytky oběda z pod gauče), je promrhaný. Cítíme se provinile, že se našemu dítěti nevěnujeme každou volnou chvilku a radši oželíme fénování vlasů či novou kapitolu v rozečtené knížce, jen abychom mohli se svým tříletým Pepíčkem stavět stavebnici. No věřte, nevěřte, Pepíčkovi tím dobrou službu neprokážeme.

Právě naopak!

Je fakt, že dítě, které není nikdy ponecháno „samo“, se nikdy nenaučí samo se zabavit. Jakmile nebude organizováno, nebude si vědět rady. Co na tom, že má doma milion hraček a knížek, když mu schází fantazie a je zvyklé, že se mu zábava servíruje na stříbrném talířku? Věřte, že mu jedině prospěje, když si na hodinku denně dáte nohy nahoru a necháte ho nerušeně něco kutit v jeho pokoji. Nemluvě o tom, jak moc to prospěje vám.

Co si o tom myslíte?

Témata: Děti
Mohlo by vás zajímat
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Dítě ve znamení Váhy bývá miláčkem učitelů, ale často klame tělem
S bylinkami u dětí zacházejte opatrně. Při nachlazení pomůže lípa nebo mateřídouška
Vychází největší číslo roku časopisu Maminka. A nechybí slevové kupóny na nákupy!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu