[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Máme pro vás několik tipů, které mohou vašemu děťátku pomoci s přechodem od kojení ke krmení z láhve.
Že je mléko, které odstříkáte, přece totéž, i když je v láhvi? To je sice pravda, ale miminko chce mít všechno naprosto stejné jako od maminky. Nejde jen o chuť, ale i o tu správnou teplotu.
Některé děti například odmítají vypít z láhve více doušků, protože mléko postupně vychládá. Někdy proto zabere ohřívat jej opakovaně a nechat dítě, aby ho vypilo na etapy.
Každá prsa a každé bradavky jsou originál. Liší se velikostí, tvarem, pevností i pružností. Hledejte proto savičku, která bude miminku co nejvíce připomínat sání z vaší bradavky. Může to být docela věda a vyzkoušíte nejrůznější typy co do materiálu, tvaru, tvrdosti i propustnosti otvorů. Ale vyplatí se to.
Samozřejmě vám připadá přirozené, že první podání mléka v láhvi zažije děťátko s vámi, tak jako většinu věcí.
Některé maminky ale tvrdí, že v tom je právě problém. Miminko je zvyklé, že od maminky saje z prsu, a nerozumí, proč by najednou mělo vzít do úst něco nového. U jiného člověka – kterého by ale mělo znát – prý bude k novince přístupnější.
Pokud budete dělat vše stejně, jako když se chystáte kojit – a pak místo bradavky strčíte miminku do pusy láhev s dudlíkem, bude zmatené a nejspíš se takto krmit odmítne.
Zkuste naopak při podání láhve dělat vše jinak. Kojíte-li za tmy, s lahví krmte za světla. Zvolte jinou polohu a nepokládejte si dítě do náruče stejně, jako byste chtěla nabídnout prs.
V rozporu s výše uvedeným je naopak tento tip – začít normálně kojit jako kdykoli jindy a když dítě zažene prvotní hlad, zkusit mu do pusinky podstrčit savičku od láhve. Nejdříve ji možná jen bude žvýkat, ale pak prý začne sát, jak to dělalo před chvílí.
Tuto velmi diskutabilní radu schvalují dokonce i někteří pediatři, je jen na vás, jestli ji přijmete. Jde zkrátka o to nalákat miminko k láhvi něčím ještě atraktivnějším, než je maminčino mléko.
Někdo použije umělou výživu, která může být sama o sobě sladší, někdo přidává například jablečnou šťávu. Jiní rodiče namočí savičku a pak ji potřou trochou cukru. I když se určitě s touto radou setkáte, my ji rozhodně nedoporučujeme (alespoň co se týče cukru).
Málokteré dítě pije z láhve bez problémů hned a okamžitě. Důležitá je proto trpělivost a vytrvalost, nenechte se odradit a vytrvejte. Mnoho maminek uvádí, že jim trvalo řádově týdny i měsíce, než jejich dítě bylo ochotné pít z láhve.
Pokud máte už trochu větší miminko a krmení z láhve se vám stále nedaří, můžete zkusit tuto fázi prostě přeskočit. Nabídněte dítěti pití rovnou z pohárku nebo hrnečku.
Mnoho maminek zase nedá dopustit na brčko – oproti savičce není při sání potřeba téměř žádná síla, a tak na něj větší miminka přistoupí často ochotněji. Klidně už ve čtyřech měsících.
Pokud už jste všechny nápady vyčerpala, zkuste říct o pomoc někomu dalšímu. Možná jiná maminka uvidí něco, co vám uteklo. Například že dítěti nesedí láhev, kterou používáte, protože mu klouže v ručičkách.
Video: Podívejte se, jak to vypadá, když hlídají tatínci