Maminka.czZuby

Nechce si čistit zuby? Zkuste kartáček s aplikací, která bude děti bavit

, Časopis Maminka
8. 2. 2018
Jak už mám to dítě namotivovat, aby se skamarádilo se zubním kartáčkem? Buď si zuby čistit nechce, nebo jen zblajzne pastu a do kartáčku párkrát kousne. Je to někdy o nervy, že? My pro vás ale máme geniální řešení, které jsme vyzkoušeli „na vlastní zoubky“.

Mně z toho občas doslova tekly nervy. Mí kluci sice proti čištění nikdy neprotestovali, ale čistili si stylem „co je mokrý, to je čistý“. A nepomohly ani přesýpací hodiny, které jim odměřovaly tři minuty.

Samozřejmě že jim zuby dočišťuju, stejně se u toho ale vrtí a po půl minutě začnou dělat blbinky. Prostě a jednoduše je to „neba“.

Kdy začít miminku čistit zoubky a jak je to s čištěním zubů po kojení?

Pomohl nám až sonický kartáček

Tohle se ale radikálně změnilo během dentální hygieny u Bc. Jany Křepelkové, která nás seznámila s kartáčkem Philips Sonicare for Kids. Ještě před samotným čištěním můj starší syn rozkousal „kouzelnou tabletku“ neboli indikátor plaku, abychom zřetelně viděli, odkud je potřeba nečistoty vyhnat.

A také abychom měli srovnání na následující kontrole, která proběhla po dalších čtrnácti dnech a kde byl vidět opravdu značný rozdíl.

A v čem že je tenhle kartáček tak „zázračný“? „Čištění zabere méně času, přitom je stále efektivní a šetrné. Součástí balení jsou také samolepky, kterými si mohou děti kartáček ozdobit.

Přes Bluetooth lze navíc kartáček propojit s interaktivní aplikací, díky které se děti naučí správnou techniku čištění zubů a zároveň se i pobaví,“ vysvětluje Bc. Jana Křepelková.

Ke kartáčku si můžete stáhnout aplikaci

Po stažení bezplatné aplikace si každé dítě založí svůj profil a poté se mu z vajíčka narodí chlupatý sympaťák Sparkly. Pamatujete si na Tamagotchi? Na podobném principu funguje i Sparkly – musíte se o něj starat, respektive o jeho a zároveň i svoje zuby.

Jakmile čištění šidíte, je pěkně rozmrzelý. Ani polechtat se nenechá (a že to má běžně moc rád).

Za správné a poctivé čištění naopak dostává malý šikulka postupně odměny. Se Sparklym si navíc může hrát, poslat ho na hory, převlékat ho, nakrmit (po čištění tedy logicky jíst nechce)… Zkrátka učí svého lidského kamaráda, jak má správně o zoubky pečovat. Mé děti Sparkly doslova nadchnul.

Protože máme jen jeden kartáček s výměnnými hlavicemi, doslova se prali o to, kdo si bude čistit první.

Umíte dětem správně čistit zuby? Nezapomínejte na mezizubní kartáček

Kartáček na míru malým zoubkům

Krom roztomilého a okouzlujícího Sparklyho musím ocenit i samotný kartáček. Má ergonomicky tvarovanou rukojeť, která je navíc prodloužená, aby ji případně mohlo držet dítě společně s rodičem.

Výborně padne do ruky a má jednoduché ovládání. Frekvence stírání je na rozdíl od dospěláckých kartáčků snížena, podle věku lze volit mezi dvěma intenzitami. Hlavice jsou pogumované a mají extra jemná vlákna. Dětem stačí k zoubkům přiložit a jemně posunovat, o zbytek se postará kartáček sám.

Čištění zubů dítěte - kdy začít používat zubní pastu?

„Technika čištění dětského chrupu je až do kompletní výměny všech zubů poměrně složitá. Proto doporučuji nejpozději v šesti letech navštívit dentální hygienistku, která vám s tím pomůže.

Mléčné zuby stačí čistit pouze podél linie dásní, hlavice totiž zvládne vyčistit korunku v celém jejím rozsahu. Jakmile se začnou klubat druhé zuby, je potřeba jim zajistit důkladnou péči, tedy stírat i celou korunku,“ upozorňuje Bc. Jana Křepelková.

Sonický elekrický kartáček Philips Sonicare for Kids pořídíte za 1.599 Kč (philips.cz). Rozhodně jde o investici, která se vám vrátí. V nadšeném a především zdravém úsměvu vašeho drobečka.

VIDEO: Jak správně čistit dětem zuby

Říkanky pomocnice: Čistění zoubků, mytí rukou, podávání léků
Ústní sprcha a sonický kartáček: Tyhle věci vám možná zachrání zuby
Umíte dětem správně čistit zuby? Nezapomínejte na mezizubní kartáček
Témata: Časopis Maminka, Zuby, Mléčné zuby, Přesýpací hodina, Nečistoty, Intenzita, Zubní kartáček, Starý syn, Čištění zubů, Mytí, Aplikace, Hlavice, Dětský chrup, Dentální hygienistka, Druhý zub, Správné čištění, ČÍST, Investice, For KIDS, Zub, Dentální hygiena, Čištění, Zoubek, Mokrý, Philips

Mohlo by vás zajímat
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Brutálně upřímné momentky? Ano, protože přesně takové mateřství je
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?

Horoskopy

Ryby O víkendu nechcete být jen doma za pecí, a proto vyrážíte do přírody. Pohyb na čerstvém vzduchu vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné