Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

"Nechceme druhé dítě, stačí nám jedno. A už se nás na to, prosím, neptejte," žádají matky jedináčků. Co jim doporučují odborníci?

Dita Mrázková 16.  3.  2022
Nejsou o nic horší matky, ale přesně takové pocity v nich okolí svými dotazy vyvolává. Ze všech stran slyší dotazy typu: A kdy si pořídíte další? Těchto šest matek zažilo na vlastní kůži uměle vyvolaný pocit selhání.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 

Je snad matka jedináčka "neschopnější" než ta, která má dětí jako smetí? A proč má společnost potřebu zjišťovat osudy, po kterých jí jaksi nic není? Jak se asi cítí žena, které se neustále někdo ptá na tak intimní a navýsost soukromou věc, kdyže doma "zadělají" na dalšího potomka?

Jak to mámy jedináčků prožívají a nakolik jde ze stran tazatelů o pouhou zvědavost, nikoliv o cíl ranit, to vše nám prozradilo šest matek a dvě odbornice na slovo vzaté.

Alžběta (syn, 7 let):

Klepněte pro větší obrázek

"Promiňte, ale proč mají lidi neustále potřebu starat se o cizí životy? Navíc v této době? Já jsem byla dlouho moc slušná, ale dnes už se na otázku a to bude malý jedináček? nebojím říct: Ano, bude, a co vám je do toho? Pro někoho možná drzá odpověď, pro mě záruka, že další otravné otázky už následovat nebudou."

Témata: Děti, Výchova, Psychika, Péče o dítě a jeho výchova, Syn, Dcera, Tradice, Matka, Sourozenci, Anketa, Kritika, Eliška, názor, Jedináček, dogma, pocity, Rani, Sára, rozhodnutí, Viktor, koučka, mýtus, odborník, Alžběta, Dotaz typu

Video