Maminka.czPeníze a kariéra

(Ne)chcete bříško nosit na poradu?

Standardně chodí maminky na mateřskou dovolenou až šest týdnů před termínem porodu. Jenže co když je vám na umření v prvním nebo druhém trimestru? Řešíte dilema pracovat, nebo jít na „rizikové“?
, Časopis Maminka
25. 3. 2010
(Ne)chcete bříško nosit na poradu?

Myslíte si, že svému nadřízenému nemůžete říct, že máte ranní nevolnosti, že potřebujete po obědě hodinovou procházku, protože jinak je vám na omdlení a že nesnášíte delší jízdy autem, takže na služebku dvakrát týdně už opravdu nepojedete? I když se možná můžete po dohodě se svou lékařkou „hodit marod“ ve skutečnosti se ovšem k takovýmto praktikám uchylovat nemusíte. Stačí vědět, jestli je váš nadřízený normální, nebo ne. A jaká je s ním tedy domluva.

Stydliví muži

Spíš než na neschopenku můžete spoléhat na to, že muži - nadřízení - jsou od přírody stydliví, takže s vámi nebudou chtít dvakrát diskutovat na téma ranního zvracení, odpoledního omdlívání, nebo tlaku v prsou. To vše ovšem můžete vysvětlit vedoucí, která má těhotenství za sebou, takže by pro vaše obtíže pochopení mít měla. Na druhou stranu by vás měl i ten nejstydlivější šéf přeřadit (v případě obtíží) na méně rizikové pracoviště, odvolat vás ze služebních cest a podobně. Půjdu na rizikové To sice můžete, ale počítejte s tím, že rizikové těhotenství by lékař nikdy neměl určovat bezdůvodně, například jen proto, že si chcete odpočinout. Samozřejmě, pokud krvácíte, máte bolesti břicha či jakýkoli důvod doma zůstat, je dobré své vyhlídky s lékařem probrat.

Na druhou stranu ale počítejte s tím, že tzv. rizikové těhotenství je vystavováno tak, že vám váš gynekolog napíše klasickou neschopenku. Z toho tedy jasně vyplývá, že kromě toho, že nebudete moci do práce, nebudete smět ani nic jiného. Maximálně v době předepsaných vycházek se zajít projít nebo zaskočit do obchodu. Víkendy u přátel se pro vás stanou velkým snem, o nákupech s kamarádkami si budete moci nechat jenom zdát. Navíc se gynekologové shodují v tom, že není-li pro potvrzení rizikového těhotenství opravdu zásadní indikace, nedělají to rádi. Těhotná maminka potřebuje pravidelný pohyb, doma sedící žena často propadá chmurám a těžkým úvahám o porodu, uzavření se mezi čtyři stěny nijak neprospívá její psychice. Proto se odborníci shodují, že než sedět doma a počítat dny, je lepší, pokud je to možné, vyrazit do společnosti, chodit do práce, kde vám čas rychleji utíká. Dokážete si představit třeba sedm měsíců, které byste musela strávit doma? Třebaže by vám v zásadě „nic nescházelo“?

Dostatečně odpočívejte

Na druhou stranu, v okamžiku, kdy se budete cítit ve stresu nebo unavená, můžete svému miminku i sobě dopřát krátký odpočinek v podobě několikadenní pracovní neschopnosti, kterou vám každý lékař jistě rád napíše. Kromě toho v mnoha firmách fungují tzv. nemocenské dny, které si můžete v průběhu roku vybírat bez ohledu na to, jste-li skutečně nemocná. Máte-li všeho až nad hlavu, potřebujete-li skutečně vydechnout, nebo si chcete třeba jen celý den v posteli číst a zobat při tom belgické pralinky, podobný den si bez rozpaků vyberte.

Žena za pultem

Pokud se živíte jako prodavačka, kadeřnice či jinou profesí, kdy celý den stojíte na nohou, měla byste zvážit, jestli ji můžete vykonávat i v těhotenství. Čím víc přibíráte a vaše těhotenství se chýlí ke konci, budete se cítit unavená, začnou vám otékat nohy, můžete bojovat s vysokým tlakem, cítíte se nepohyblivá. Můžete si tedy dohodnout poloviční pracovní úvazek či zaměstnání v rámci firmy na pozici recepční apod. Věřte tomu, že když budete chtít pracovat, na pracovní výkony se cítíte a neuvažujete o předčasném odchodu na mateřskou, váš zaměstnavatel to ocení a v případě potíží vám vyjde vstříc. Užijte si devět měsíců přesně tak, jak cítíte, že je správně.


Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Ranní zvracení, Chmura, Bříško, Těhotná maminka, Pracovní úvazek, Nos

Mohlo by vás zajímat
Hledáte zdravý olej? Vyzkoušejte kanolový
Bylinná napářka vám pomůže před porodem uvolnit porodní cesty
Zítra si nenechte ujít festival Restart s Dietou. Můžete vyhrát i kávovar
Na příznaky chřipky neplatí jen klid a nohy v teple

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu