Maminka.czPředškolák

Nechcete klasickou školku? Zkuste lesní, montessori nebo cizojazyčnou

Jana Potužníková 27.  8.  2016
Nechcete klasickou školku? Zkuste lesní, montessori nebo cizojazyčnou
Státní školka neznamená jedinou cestu předškolního vzdělávání, existuje tu spousta alternativ. Které to jsou a co mohou vašim dětem nabídnout?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Montessori

Podíváte-li se na děti vedené pedagogikou montessori, vyrazí vám dech, jak jsou soběstačné, trpělivé a klidné. „Je to tím, že montessori ctí koncentraci a polarizaci pozornosti každého dítěte. Může dítě naučit dotahovat věci do konce, což může být zpočátku složité pro aktivnější děti, ale po několika setkáních si každé najde nový systém,“ říká Ivana Procházková, zakladatelka brněnského montessori zařízení Maloušci.

Záhada jménem Montessori. Aneb jak to funguje?

Vše kolem dětí je v montessori školce dětem přizpůsobené. Nejen sanitární zařízení, ale třeba i funkční kuchyňka, protože montessori děti jsou si už kolem dvou let schopné natočit vodu z kohoutku, donést ji na stůl na přesně dané místo, přinést si jídlo a také si po sobě vzápětí uklidit.

Brzy zvládají sebeobsluhu, nikdo na ně netlačí, aby, sotva si začnou malovat, všechno uklidily a šly třeba tančit. V rámci pravidel totiž mají děti spoustu volnosti, kterou v klasické školce, kde je všechno plánované, nenajdou. „Montessori říká ‚Pomoz mi, abych to mohl udělat sám‘ a také respektuje takzvané senzitivní fáze dítěte.

Senzitivní fází přitom rozumíme podvědomou touhu dítěte se něco v daném období učit. Přirozeně, rychle. Jsou tu velká období, na čtení, psaní, ale také maličká, jako je například zapínání zipu,“ říká odbornice a pokračuje: „Velmi dobře to poznáme, protože dítě si vybere jednu aktivitu a tu je schopno dělat pořád dokola, dokud nenabude pocitu, že už ji ovládá. Montessori tato období respektuje a je si vědoma toho, že u každého tyto fáze mohou probíhat jindy. Proto je třída rozdělená do koutků zaměřených na různé aktivity a každé dítě se může věnovat právě tomu, co ho láká.

Stane se tak, že jedno přinese každý den ze školky domů osm obrázků, pokud je jeho senzitivní fází tvoření/malování, a jiné dítě nedonese půl roku obrázek ani jeden,“ vysvětluje Ivana Procházková. Montessori pedagogika navíc vyvinula spoustu didaktických pomůcek, speciálních hraček, které svými jednoduchými principy přirozeně posouvají děti stále dál a dál. Otázkou pak samozřejmě je, jak takové dítě přejde na klasickou českou státní školu. Může tam být problém?

„Jsem přesvědčená, že pokud do dítěte vložíte základní životní hodnoty, sebeúctu a úctu k druhým, respekt, ohleduplnost vůči okolí, zodpovědnost v období do šesti let věku, pak takové dítě zvládne i přechod do běžné školy,“ je si jistá Ivana Procházková.

Témata: Časopis Maminka, Děti, Předškolák, Mateřská škola, Montessori, Jaroslava Pěničková, Mont, Lesní školka, Třída, Cizí jazyk, Bezpečné prostředí, Jaroslava, Waldorfská pedagogika, Pedagogika, Ivana Procházková, Sebepoznání, Kuchyňka, Dětský mozek, Kreativita, Svoboda, Zvídavost, Les, Vedro, Angličtina, Socializace
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020