Maminka.czPředškolák

Nechcete pít kravské mléko? Připravte si domácí mandlové a makové mléko plné vápníku

23. 8. 2016
Nechcete pít kravské mléko? Připravte si domácí mandlové a makové mléko plné vápníku
Rostlinná „mléka“ se těší stále větší oblibě. Není divu. Jsou zdravá, chutná a mohou být zajímavou alternativou ke kravskému mléku. Kupříkladu mandlové a makové mléko udiví vysokým obsahem vápníku, navíc je lze jednoduše připravit i doma.

Spory o prospěšnosti pití kravského mléka necháme raději odborníkům, kteří se v tomto ohledu dělí na dva nesmiřitelné tábory – početnější skupina kravskému mléku fandí, menší je opatrná a vůči mléku jiných savců velmi obezřetná. Nicméně proč nezkusit něco nového, zvlášť když jde o potravinu prokazatelně zdravou a v domácích podmínkách velmi snadno připravitelnou? Vybrali jsme pro vás dvě „mléka“, mandlové a makové, neboť jsou z nutričního hlediska neobyčejně zajímavá. A to jak pro malé strávníky, tak pro jejich maminky.

Mák a makové mléko

Mák: Obrovské bohatství v malém semínku

Mák je tradičně česká potravina s neobyčejnou nutriční hodnotou. Věděli jste, že 100 g máku obsahuje neuvěřitelných 1400 mg vápníku? A jak jsou na tom z pohledu obsahu vápníku některé oblíbené mléčné výrobky; ve 100 g středně tučného bílého jogurtu nalezneme 160 mg vápníku, ve 100 g tučném tvarohu 360 mg a například ve 100 g eidamu okolo 800 mg vápníku. Není to úžasné? Zralá semena máku dále obsahují až 20 % bílkovin, 40 – 50 % zdravých tuků a skoro 5 % vlákniny.

V máku najdeme hojně vitamínu E, který je důležitý pro mužskou i ženskou plodnost a mimo jiné působí blahodárně na pokožku. Vysoký je též obsah často deficitního železa a hořčíku.

Jak je to s opiem?

Pěstování máku je přísně kontrolované, neboť nezralé makovice obsahují narkoticky působící opium. Nicméně zralá semena již opium neobsahují: „Seménka máku neobsahují mléčnou šťávu, tedy ani alkaloidy,“ tvrdí autoři populární encyklopedie Naše rostliny, Korbelář a Endris. Přesto se u nás v posledních letech vyskytlo několik afér, týkajících se dovezeného máku se zvýšeným obsahem morfinu (jedna z účinných látek opia).

 

V máku najdeme hojně vitamínu E, který je důležitý pro mužskou i ženskou plodnost a mimo jiné působí blahodárně na pokožku.

 

V těchto případech šlo však o „zatoulaný mák“ z odrůd určených pro farmaceutické účely. Dle Informačního centra bezpečnosti potravin (ICBP) mají tyto odrůdy vyšší obsah alkaloidů ve slupce a zralá semena jimi mohou být „znečištěna“. Z preventivních důvodů ICBP raději doporučuje maximální denní spotřebu máku v množství: 100 g u dospělých a 50 g u dětí od 4 let! Makové mléko se tedy hodí spíše pro starší děti a dospělé.

Připravte si makové mléko

Potřebujete: 150 g máku, 1 l vody

Postup: Mák pečlivě propláchneme (v sítku) a přes noc namočíme do 1 l vody. Ráno vše nalijeme do mixéru a mixujeme na nejvyšší otáčky, dokud nebude tekutina bílá. Rozmixované „mléko“ přecedíme přes kávový filtr nebo čistou silonovou punčochu.

Použití: Mléko lze použít do koktejlů (banánový, jahodový, čokoládový apod.), k přípravě kakaa, pudinku, do těsta na palačinky i lívance apod.

Mandle a mandlové mléko

Mandle: Pokladnice všech základních živin

„Mandle jsou bohaté na všechny základní živiny. Mezi potravinami rostlinného původu patří mandle k jedněm z nejbohatších na proteiny. Více než polovinu hmotnosti mandlí tvoří tuky. Skládají se především z mononenasycených (34 %) a polynenasycených (11 %) mastných kyselin, hlavně kyseliny linolové, která v nervové soustavě plní důležitou funkci,“ tvrdí známý spisovatel, výzkumník a lékař působící na universitě v Grenadě, George D. Pamplona-Roger.

Někteří odborníci mandle dokonce řadí mezi tzv. superpotraviny! Proč?

Mandle jako superpotravina

Mandle patří mezi neobyčejně bohaté zdroje vápníku a fosforu. Dále jsou skvělým zdrojem vitamínů B1 a B6, které jsou nezbytné pro dobrou funkci nervového systému a duševní pohodu. Stejně jako mák jsou i mandle dobrým zdrojem vitamínu E, ten v těle působí jako antioxidant (ochránce buněk) a skvělý „dermatolog“.

Příkrmy: Maso, mléko, sýr. Ale kdy?

Mandle i mandlové mléko ocení nastávající maminky, které pálí žáha, nebo mají nízkou hladinou železa. A nejen železa, ale i hořčíku, jehož je v mandlích hojnost a doporučuje se proti křečím. Výčet úžasných látek ale nekončí! Mandle obsahují i na imunitu blahodárně působící zinek a zdravé tuky.

 

Mandle patří mezi neobyčejně bohaté zdroje vápníku a fosforu. Dále jsou skvělým zdrojem vitamínů B1 a B6, které jsou nezbytné pro dobrou funkci nervového systému a duševní pohodu.

 


Nejen děti a maminky ocení informaci odborníků o blahodárném účinku mandlí na srdce a celý kardiovaskulární systém: „Výzkumníci se domnívají, že je to pro obsah esenciálních mastných kyselin, vitamínu E, draslíku, mědi a díky výraznému podílu aminokyseliny argininu.“ tvrdí vědecký pracovník, lékař a odborník na zdravý životní styl Igor Bukovský.

Mandlové mléko

Potřebujeme: 150 – 200 g mandlí, 1 l vody

Postup: Mandle propláchneme a přes noc namočíme. Druhý den vodu slijeme, mandle propláchneme, a pokud chceme, tak je oloupeme (po namočení to jde snadno). Poté mandle vložíme do mixéru, přilijeme část vody a mixujeme na nejvyšší otáčky. Do kašovité hmoty pak postupně přiléváme vodu. Mléčně zabarvený nápoj scedíme přes nejjemnější sítko (silonku, kávový filtr apod.).

Použití: Mandlové mléko může v receptech směle nahrazovat mléko kravské, jeho použití je naprosto všestranné, nemá totiž tak výraznou chuť jako makové. Ze zbylé kašovité drti lze vyrobit pomazánku (lepší je z loupaných mandlí) nebo zvláčňující pleťovou masku. Mandlové mléko můžeme používat i v kojeneckém věku, nicméně je potřeba brát při jeho zavádění do jídelníčku na zřetel, že i mandle patří, stejně jako mléko a mnoho dalších potravin, mezi potencionální alergeny.

Zrádné mléko

 

Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Děti, Těhotenství, Kojenec, Batole, Předškolák, Miminko, Kojení, Školák, Alergie, Výživa a stravování, Encyklopedie, Kravské mléko, Superpotravina, Pěstování, Dobrý zdroj, Kardiovaskulární systém, Zdravý tuk, Skvělý zdroj, Mák, Vápník, Mléko, Domácí podmínka

Mohlo by vás zajímat
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Abych mohla mít dítě, musela bych lhát a podvádět, říká Kateřina
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kopie Alžběty II.? Podívejte se, jak moc se princezna Charlotte podobá své prababičce!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Horoskopy

Býk V rodině vládne harmonická atmosféra, nicméně se postaráte o malé pozdvižení. Zatoužíte totiž po změně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné