Maminka.czFejeton otce

Nechci mít ze syna skleníkové dítě, říká Martin Zach, který je na vozíku

Michaela Láchová 17.  1.  2020
Loni to bylo deset let od nešťastného skoku do vody, při kterém si Martin Zach, tehdy čerstvě zvolený muž roku 2009, vážně poranil páteř a ochrnul. Ani na chvíli ale nepřestal bojovat, neztratil ani špetku ze svého pozitivního přístupu k životu, neustále ho zdobí jeho široký úsměv a má k němu rozhodně ty nejlepší důvody.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S Martinem Zachem (34) jsme se setkali v restauraci. Dorazil v doprovodu své krásné manželky Martiny i malého Adriana (10 měsíců). S Martinou jsme vybíraly stůl, kolem kterého by se vešel vozík i kočárek: „Kam si sedneme?“ Zvažovaly jsme a otáčely se směrem k Martinovi. „Já už sedím,“ poznamenal. Humor tohohle kluka rozhodně neopustil. Ani chuť do života a milovaného sportu…

S Martinou jste se potkali před pěti lety při potápění v Egyptě. Přeskočila jiskra hned na začátku?

Ani náhodou. Vyplynulo to, až když jsme se vrátili zpět domů. Letní závěrečný románek sice proběhl, ale nic extra.

Kdy jste tedy vlastně přišli na to, že byste spolu rádi měli děti?

To jsem cítil tak nějak od začátku našeho vztahu, u Martiny jsem si to uměl představit hned. Po třech měsících jsme spolu začali bydlet, všechno si to hezky sedlo.

Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk


Věděli jste, že čekáte chlapečka, nebo to bylo překvapení?

Martina se na to sama podívala, protože je gynekolog porodník. Prostě sama sobě udělala ultrazvuk. A já jsem to chtěl vědět od začátku, abych byl připravený.

Byla to pro tebe velká změna, když se Áďa narodil?

Upřímně, čekal jsem zásadnější změny. Ale Áďa je dítě pro začátečníky. Spí, jí, moc nebrečí a hodně se směje. Ze začátku jsem se ho trošku bál chytit, zvlášť když mi nefunguje úchop. Pak jsem se ale „otrkal“.

Co všechno tedy zvládáš kolem malého?

Uspávat. Když byl malinkej, choval jsem ho v zavinovačce. Teď už ho moc neudržím. Občas pohlídám, rajtuje na mně v posteli. (smích)

Máš nějaké vychytávky pro tatínky na vozíčku?

Asi jedině – mít schopnou maminku.

 

Nejsem extrémně starostlivý táta. Na vozíku jsem mohl skončit xkrát. A taky nemusel...

 

A pro sebe? Nemáš třeba přebalovák níž, nějaké udělátko na kočárek či něco takového?

Tím, že jsem kvadruplegik, nemám tedy úchop, tak přebalovat nezvládám. Ten úchop je strašně důležitý, když má člověk funkční ruce, je vyhráno.

Přesto ale děláš spoustu sportů…

Je to tak. Jezdím na handbiku, rád se potápím. Můj hlavní sport je ale atletika, konkrétně hod kuželkou. Podařilo se mi teď získat titul mistra republiky a kvalifikovat se na mistrovství světa v Dubaji.

Paráda… Ty máš ale hodně rád i adrenalin. Kdyby Áďa jednou přišel s tím, že chce dělat nějaký extrémní sport, zakážeš mu to po svých zkušenostech?

Nejsem nijak extrémně starostlivý táta, nechci z něj dělat skleníkové dítě. Já jsem na tom vozíku mohl skončit xkrát, a taky nemusel. Asi ho vyloženě nepošlu skákat na lyžích do vody, ale když s něčím takovým přijde, budu se alespoň snažit dát ho pod profi vedení.

Co tě teď nejvíc zaměstnává?

Rozhodně naše značka oblečení pro vozíčkáře (fzwear.cz). Kromě šití obstarávám všechno kolem. Od výběru látek po komunikaci se zákazníky a reklamu.

Ideál otce rozhodně nenaplňuji, ale snažím se, říká Martin Veselovský


V čem je oblečení specifické?

Hlavně speciálním střihem, který je vzadu prodloužený přes hýždě, vepředu naopak kratší. Má také speciální poutka, aby se mohl i člověk bez úchopu snadněji obléknout. Máme pánskou a dámskou kolekci.

Pověz mi, máš nějaký nesplněný sen?

Teď je mým snem paralympiáda. Ten největší sen ale je, abychom byli všichni zdraví. A ještě třeba jednoho potomka.

A sen postavit se na nohy není už mezi tvými přáními?

V průběhu času po úraze se sny a přání mění. Zjistil jsem, že pro mě je chůze k životu vlastně nepotřebná, na vozíku se dá žít plnohodnotný život. Jen občas je to trochu složitější, ale když máš okolo sebe dobré lidi, tak se to dá. Zatím nás nikdo postavit neumí, až to někdo dokáže, pojedeme tam všichni. Asi bych se spokojil, kdyby mi někdo spravil ruce, ale to bych zase nemohl závodit v hodu kuželkou. (smích)

S kým je větší zábava? Takhle to dopadá, když táta hlídá a máma není doma
Témata: Syn, Slavní tatínci, Rozhovor, Sport, Otec, Fejeton otce, Nejen pro tatínky, Martin Zach, Vozíčkář, Mistrovství světa, Dubaj, Vozík, Pozitivní přístup, Zac, Martino, Kuželka, Atlet, Korunka, Áďa, Největší sen, Atletika, Úchop, Mistr světa, Adrian, Egypt, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Pětinásobná maminka Michaela Salák: Mám pocit, že kvůli odloučení po porodu se u dvou z mých  dětí nenaplnil pohár lásky
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Hrozí vám poporodní deprese? Otestujte se!
Brožová Lenka
Poporodní deprese
Mikuláš u celebrit: Agáta Hanychová sdílela uplakané video, Lela Vémola se těšila víc než děti!
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Agáta Hanychová prozradila pohlaví dítěte Jaromíra Soukupa!
Stöckbauerová Vanda
Slavné maminky
Rozhovor: Herečka Klára Trojanová o dětství, tajných přáních a Vánocích
Mrázková Dita
Rozhovor
GALERIE: Naštvaní důchodci, kteří snědli všechnu moudrost světa. Tato miminka vás dostanou!
Mrázková Dita
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender