Maminka.czŠkolák

Nechte děti dělat chyby! Nejvíce se naučí z neúspěchu, potvrzují vědci

21. 3. 2021
Nechte děti dělat chyby! Nejvíce se naučí z neúspěchu, potvrzují vědci
Zapomeňte na perfekcionismus a nevyžadujte od svých školáků dokonalost a za každou cenu nejlepší výsledky! Některé omyly, přešlapy a selhání jsou totiž pro studium a celkový rozvoj osobnosti zdravé a velice užitečné. Potvrzuje to i řada vědeckých studií!

Chytrý rodič ví, že chyby jsou potřeba a dopouštět se jich není žádná ostuda. Pokud se z nich dokážeme poučit. A své o tom vědí i (někteří) pedagogové. Loni obletěla svět sociálních sítí fotografie neobvyklé nástěnky, kterou pro své žáky vytvořila paní učitelka z jedné základní školy. Pomocí obrázků jim názorně ukázala, jak důležité je umět přijmout vlastní chyby, že jsou důležité, posouvají člověka dále a není třeba se jich bát. Sama pedagožka byla podle svých slov šokována tím, jaký zájem její počin vyvolal, přitom šlo podle ní o úplně jednoduchý nápad – vše, co napsala, je přece úplně normální a obyčejné. Jenže bohužel, v naší době orientované na rychlost a výkon na to často zapomínáme.

Kolik omylů je v pořádku?

Pokud jde o studium a učení, právě chybování je tím bezkonkurenčně nejúčinnějším způsobem, jak si zapamatovat a absorbovat nově získávané dovednosti. Funguje to mnohem lépe než se snažit být za každou cenu perfektní, zjistili vědci v rámci rozsáhlého výzkumu. Otázkou ale je, jaký počet chyb je ještě přínosem. „Existuje tzv. pravidlo 85 %, tedy stav, kdy minimálně 85 % času neselháváme a na přešlapy zbývá 15 %. To je ta správná míra, která má pozitivní efekt, nabízí prostor pro zlepšení, aniž by to člověka demotivovalo,“ uvedl Robert Wilson, odborný asistent psychologie a kognitivní vědy na University of Arizona. „Extrémně se zaměřujeme na dokonalost, jak ve společnosti, tak ve vzdělávání. Jenže tato cesta není a nikdy nebude pro úspěšné studium optimální,“ dodává.

7 chytrých způsobů, jak motivovat děti k učení! Takhle se ve škole zlepší!

Splést se a selhat je normální

Rčení, že chybami se člověk učí, platí stále, a to bez ohledu na to, o jaké chyby a omyly se jedná. Pokud totiž něco děláte jen kvůli tomu, abyste dosáhli maximálního úspěchu, a nepočítáte s jinou variantou, než že vše bude fungovat, jak má, a výsledek bude stoprocentně přesný, nevezmete si ze své práce tolik, jako když musíte o dobrý výsledek a úspěch alespoň trochu bojovat. Až to vás totiž donutí vyzkoušet více přístupů a strategií, přemýšlet nad alternativními variantami a tak dále. Selhání jsou zkrátka někdy užitečná a představují obrovskou možnost osobního růstu. Výše zmíněná studie ukázala, že lidé se nejvíce angažují a nejefektivněji učí, když pro ně zadané úkoly nejsou příliš snadné. Což samozřejmě platí i pro školáky a studenty. Mnohem větší míru snahy a nadšení projevují, když je studijní plán nastaven tak, aby je donutil aktivně se zapojit a vyvinout více úsilí i vlastní iniciativy. Chtějí se vyhnout nudě a stereotypu příliš jednoduchých úkolů, zároveň ale úzkosti a stresu z toho, co jim připadá naopak příliš těžké a náročné.

Proč by školy měly mnohem víc učit digitální dovednosti a informatiku? Podívejte se na video.

Netlačit na pilu, přijímat výzvy!

„Přál bych si, aby rodiče a pedagogové poněkud snížili svůj tlak na vysokou úspěšnost a dokonalost ve studiu a učení a dávali raději přednost kreativitě a osobní angažovanosti při řešení úkolů a získávání nových znalostí. A zároveň bych chtěl to, aby žáci a studenti mohli podstupovat více rizik (a dělali to se zájmem), spíše než to, aby se opatrně drželi bezpečných, tedy snadných úkolů, které je nenutí se více učit, o cokoli usilovat nebo zapojovat vlastní rozum a fantazii. Skutečnou motivací pro úspěch je, když zjistíte, že můžete dokázat vyřešit něco skutečně zapeklitého a obtížného,“ říká Robert Wilson.

Vždyť co je lákavějšího a přitažlivějšího než pustit se do nepoznaných vod a překonat vlastní pohodlnost, přijít na kloub něčemu novému, vyřešit věc, na kterou jste si zpočátku vlastně vůbec netroufali? Zvládnout něco, o čem jste si mysleli, že je nad vaše síly, to je přece ta největší výzva!

PODCAST: Poučí se školy z toho, co se ukázalo během koronaviru při učení doma?
Vyberte styl učení, který sedí vašemu dítěti nejlépe. Pak toho pochopí víc
Předškolák a „dys“? Překonejte spolu obtíže s učením
Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Předškolák, Rodina a vy, Školák, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Vědec, Přešlap, Nejlepší výsledek, Míra, Dokonalost, Selhání, Studium, Omyl

Mohlo by vás zajímat
Děti bez sportu: Proč je stát odepsal a jaké to bude mít následky?
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Kuře z jednoho hrnce. Překvapte šťavnatým a voňavým pokrmem plným barev a chutí
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Dubnová Mateřídouška oslavuje Den Země
Emma Smetana je podruhé maminkou. Výběrem jména opět šokovala!
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku

Horoskopy

Střelec Ať už se pustíte do jakékoliv práce, dostanete pochvalu. Vaše energie roste a rozdáváte kolem sebe…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné