Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Nechte děti koukat na televizi! Může prospět vývoji, ale musí to mít jasná pravidla

Simona Procházková 19.  1.  2021
Nechte děti koukat na televizi! Může prospět vývoji, ale musí to mít jasná pravidla
Děti by samozřejmě neměly vysedávat před televizí několik hodin denně, na druhou stranu ale nemusíte mít výčitky, když jim její sledování dovolíte. Tedy za předpokladu, že televize nenahrazuje přímý kontakt s rodiči a vrstevníky a je pouze jednou z nabídek zábavy. Z televize můžete udělat šikovného pomocníka a nástroj pro rozvoj a vzdělání vašich ratolestí, když víte, jak na to.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Více než dvě hodiny před obrazovkou televize nebo displejem tabletu či mobilního telefonu tráví zhruba šedesát procent českých dětí, zjistil Český statistický úřad. Každodenní několikahodinové sledování televizní obrazovky neprospívá jejich vývoji, ať už fyzickému či psychickému.

Pokud k tomuto fenoménu rodiče přistupují s rozumem, nikoli jen formou striktních zákazů, a dokážou z televize (a dalších elektronických „hraček”) vytvořit praktickou součást rozvoje potomků, čas strávený „vysedáváním u televize” může být užitečný.

Nenechte děti vysedávat u monitorů! Mají potíže s chováním, varuje studie

Snem mnoha dětí je mít vlastní televizi v pokojíčku, ukazují průzkumy. A podle odborníků to nutně není špatně. Je však důležité ohlídat, kolik času u ní ratolesti tráví, a mít přehled o tom, jaké pořady sledují. Aby televize zůstala dobrým sluhou a nikoli zlým pánem, je třeba doma nastavit jasná pravidla a podmínky.

Zákazy? Ani nápad!

Nekompromisní zákazy nefungují, respektive postrádají jakýkoli smysl. Udělejte dohodu. Aby si prcek na televizi příliš nezvykl, nastavte si společně denní limit, po který ji může sledovat. Hodina nebo dvě jsou ideální. Dítě si stihne odpočinout a zůstane mu spousta času na ostatní činnosti a hry. Zakazovat mu v dnešní době televizi nebo elektroniku úplně, to by byl krok špatným směrem.

Televize a tablet: Malé děti potřebují limit. Chvíli a dost!

Nastavte si jasná pravidla

Pokud vaše dítě sleduje televizi, kdykoli se mu zachce, a neřídí se žádnými omezeními, snadno se na ní stane závislé a upřednostní ji před učením, sportem nebo jinými koníčky. Ano, dokonce i před kamarády. Proto je dobré se u ní sejít společně, jako rodina. „Může tak docházet ke kontaktu nejen fyzickému, ale i emočnímu ve formě sdílení emocí, prožívání společného zážitku, ke vzájemné komunikaci rodičů a dětí,” uvádí dětská psycholožka Eva Šimotová.

Netrestejte ani neodměňujte

Metoda cukru a biče není dobrým nápadem, ať už jde o televizi nebo jakýkoli jiný „výchovný” problém. Nikdy nepoužívejte televizi za trest nebo za odměnu. Není ji dobré spojovat s něčím, na co se „hodné děti“ mohou dívat a ty „zlobivé“ ne. Přisuzujete tak televizi výsadní místo, což bystré dítě rychle postřehne a samo si k ní postupem času vytvoří silné pouto.

Vsaďte na internetové televize

Hlídejte, jaké programy děti sledují. „Velký přínos mají třeba pohádky. Plní nejen relaxační funkci, přináší zábavu, ale i poučení. Nabízí řešení různých situací, zobrazují žádoucí i nežádoucí charakterové vlastnosti, dobro vítězí a zlo je po zásluze potrestáno,“ vysvětluje Eva Šimotová.

Programy jako takové podle odborníků neškodí, daleko horší jsou reklamy, které děti učí špatným návykům. Ty je proto nejlepší přeskakovat, což je dnes poměrně snadné – především díky satelitním či internetovým televizím. Mezi nejpopulárnější dětské kanály patří třeba Cartoon Network, Disney Channel, Disney Junior, Duck TV, Minimax atd. Novinkou na trhu je třeba Telly, která má v nabídce více než 120 programů.

Může sledování televize pomoci ve vývoji řeči? Budete překvapeni

Pozor na parametry televize

Většina dětí sice v útlém věku vidí velmi dobře, přesto není důvod jim zrak zbytečně kazit. Při výběru televize se proto zaměřte na to, zda má zvolený přístroj technologii zvyšující šetrnost vůči očím, například zda potlačuje nepříjemné modré světlo. Důležitá je i velikost televize. Když pořizujete televizi do dětského pokoje, mějte na paměti, že v něm není tolik místa jako v obýváku, a sáhněte proto raději po menším modelu. Bohatě si vystačíte s 24palcovým (64 cm) modelem.

Nezapomeňte na rodičovský zámek

Pohlídejte si, že vaše ratolest nebude přepínat na zapovězené násilné, hororové nebo erotické kanály a aktivujte si takzvaný rodičovský zámek. Díky němu můžete vybrané kanály opatřit heslem a jednoduše je zamknout. 

Bolesti zad, krátkozrakost, cukrovka i agresivita

Nenechte malé děti vysedávat denně u tabletu a televize, budou mít potíže s chováním, říkají vědci! Příliš mnoho času stráveného před televizní obrazovkou a nad displejem tabletu vede ke zdraví ohrožujícím návykům a potížím s chováním, varuje nová studie, zabývající se negativními vlivy, které má nepřiměřeně časté používání elektronických přístrojů na zdraví dětí mladších tří let.

Výsledky ukázaly, že ty z nich, která tráví ve společnosti tabletu, iPadu nebo telefonu či sledují televizi déle než tři hodiny denně, jsou již při nástupu do mateřské školy línější a méně fyzicky zdatní než jejich vrstevníci a často trpí potížemi s páteří (skolióza nebo bolesti krční páteře).

10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli

Rodiče by podle odborníků, autorů studie, měli zpřísnit domácí pravidla používání elektroniky, pokud nechtějí svým potomkům „zadělat“ na větší zdravotní problémy v pozdějším věku. „Neučte děti, aby se dokázaly zabavit jen s pomocí elektroniky. Právě rané dětství je tou nejvhodnější dobou pro nastolení celoživotních správných návyků. Nejlepším způsobem, jak zabavit děti, je být s nimi a trávit společný čas aktivně,“ zdůrazňuje pediatr Dr. Kelsey Klaas z dětského centra Mayo Clinic.

Nespavost a poruchy spánku, nadváha a obezita, riziko cukrovky i vysokého krevního tlaku (nezřídka již u starších školáků a teenagerů), krátkozrakost ve velmi nízkém věku… to jsou jen některé ze zdravotních komplikací, které hrozí. Studie ale rovněž sledovala a zjišťovala souvislost mezi množstvím času stráveného „zíráním“ na displej nebo obrazovku a chováním dětí. Podle vědců se jednoznačně prokázalo, že ty, které těmto kratochvílím věnují pravidelně hodně času, mají problémy s pozorností, soustředěním i pamětí, jsou impulsivní, trpí výkyvy nálad a mají vyšší sklony k výbuchům vzteku a afektivnímu až agresivnímu chování.

Špatně spí, nejí a je podrážděné? Za úzkost dětí mohou i tablety a mobily
Knihy podporující dětskou fantazii a kreativitu
Používání mobilů může u dětí způsobit krátkozrakost, varují oční lékaři
Témata: Zdraví, Rodina, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Tablet, pravidla, Zábava, Teena, Mayo Clinic, Displej, Eva Šimotová, Jasné pravidlo, Soustředění, IPad, Vrstevník, Disney Channel, Český statistický úřad, Návyk, Ratolest, Riziko cukrovky, Elektronika, Výbuch, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Sekundární neplodnost aneb Když druhé dítě nepřichází
Procházková Simona
Časopis Maminka
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů jak si užít těhotenství a naladit se na miminko
Potužníková Jana
Časopis Maminka