Maminka.czZdraví

Něco je ve vzduchu

Pavla Millerová 26.  6.  2009
Kýchání, smrkání, zarudlé a nateklé oči... Řada z vás ty nepříjemné příznaky, které často doprovázejí první jarní výlety do přírody, určitě zná, protože různými projevy alergií trpí v České republice asi čtvrtina obyvatel. A počet postižených rok od roku stoupá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Alergie je nepřirozená, přehnaná reakce obranného systému těla na zcela běžné látky vyskytující se v prostředí. Imunitní systém alergika po opakovaném kontaktu s alergenem začne v sebeobraně produkovat protilátky, které se vážou na žírné buňky v našem těle. Do oběhu tyto buňky následně uvolní různé chemické látky, především histamin, které působí v těle alergika na řadu orgánů, zejména na dýchací cesty. Celá reakce se pak projevuje různými symptomy, jako je např. rýma, vyrážka, kašel či jiné, v nejzávažnějším případě dochází k celkové život ohrožující reakci – anafylaktickému šoku. Za největší nepřátele považuje náš organismus především pyly a různý prach. Dále jsou to roztoči, zvířecí alergeny či hmyzí jedy, velmi často jsou však alergeny také potraviny, léky, chemikálie z oblasti kosmetiky, nebo dokonce slunce.

Dar předků

Alergie se může projevit jen jednou v životě (reakce na lék, potravinu, na včelí bodnutí), většinou se ale jedná o chronické onemocnění, které působí opakované těžkosti zhoršující kvalitu života. „Sklon k alergickým reakcím, zejména v případě atopického ekzému, pylové alergie a astmatu, závisí na vrozené výbavě genů a týká se asi 35 % populace u nás. Říká se jim atopici. Skutečné alergické onemocnění se projeví asi u 25 % z nich a zde už jde o skutečné alergiky,“ vysvětluje Ivana Šetinová, lékařka Alergologie a klinické imunologie společnosti Imumed. Trpí-li alergií jeden z rodičů, pravděpodobnost podobného údělu je podle odborníků u dítěte 40 %. Jsou-li oba rodiče alergici, zvyšuje se ohrožení na 50 %.

Pokud navíc oba trápí stejný typ alergie, riziko je až 70 %. Může se ale také stát, že dědičný základ jednu generaci „přeskočí“ a u dítěte se žádná přecitlivělost navzdory dědičným predispozicím vůbec neobjeví. Na druhou stranu ovšem existuje riziko, že se zvýšená citlivost na alergeny nastartuje u budoucího alergika ještě před jeho příchodem na svět a může k ní dojít i kdykoli později bez ohledu na věk. Podle imunoložky má atopické dítě, které je v prvním roce života vystaveno vysoké koncentraci alergenu roztočů v domácím prachu, statisticky vyšší pravděpodobnost, že v dětském věku nebo v průběhu dospívání onemocní astmatem. Podobně je u těchto dětí narozených v pylové sezoně vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine sezonní pylová alergie neboli senná rýma. „Kromě genetické výbavy jedince má na vznik alergie zásadní podíl také vliv prostředí a kontakt s alergeny, svůj podíl mohou mít také virové infekce, chemické škodliviny, kouření, znečištěné životní prostředí, určité potraviny a další,“ doplňuje odbornice.

Novodobá infekce

Počet atopiků, tedy vrozeně citlivých jedinců, je celosvětově odhadován na 30 až 40 %, přičemž v České republice se např. alergická rýma týká až 1,2 milionu obyvatel, průduškové astma asi 600 tisíc lidí. V posledních letech ovšem dochází k postupnému nárůstu nemocných – za posledních 40 let je to asi trojnásobek a začátky alergických projevů se navíc posouvají do stále nižších věkových skupin. Co je příčinou? Především změna způsobu života. Více lidí žije ve velkých městech, vlivem jiných teplotních i vlhkostních podmínek se zvýšil kontakt člověka s bytovými alergeny, zvířata žijí častěji v bytovém prostředí. Ke změnám došlo i ve výživě člověka, zvyšuje se množství chemikálií v potravinách i v prostředí, problémem je rovněž kouření. „Třicet až čtyřicet procent kuřáků je mezi alergiky a v rodinách astmatiků a i počet kuřaček v těhotenství je vysoký.

Významně se změnila doba, kterou lidé všech věkových skupin tráví v interiéru nejenom v zaměstnání, ale také doma – u televize, počítačů. Mění se i sociální charakteristika populace. Významným faktorem nárůstu alergií je rovněž znečištění ovzduší vlivem nárůstu automobilismu, který se významně podílí na koncentraci polutantů v ovzduší,“ konstatuje imunoložka. Podle některých zdrojů má svou vinu na současné epidemii alergií rovněž globální oteplování. Může za to, že alergeny poletují ve vzduchu téměř po celý rok a kvůli mírnému klimatu se mění i složení vegetace. Třeba rostliny, které si potrpí na teplé podnebí, jsou dnes běžné i v chladnějších oblastech. Kromě jiných je to např. severoamerická ambrozie pelyňkolistá, která se řadí mezi nejsilnější pylové alergeny.

Dlouhá sezona

I když u alergické rýmy pozorujeme vliv sezonnosti se zvýšením zejména v období pylů, kdy vrcholy jsou v květnu, červnu a červenci, kontakt s různými typy alergenů je problémem celoročním. Na jaře jsou v ovzduší především pyly stromů, letní čas je obdobím travin, souběžně se mohou uplatňovat i alergeny vzdušných plísní, které mohou u citlivých alergiků vyvolávat zejména suchý, dráždivý kašel. To může trvat až do počátku října. Působení pylů je navíc závislé na klimatických podmínkách. Při slunečném, větrném počasí se pylová zrna přenášejí na velké vzdálenosti, jejich agresivita se zvětšuje v městských aglomeracích, v průmyslových oblastech a v místech s velkým provozem aut.


JAK PORAZIT ALERGII

Prevence

Alergiím lze do jisté míry předcházet, a to u dětí, u kterých se jejich vznik předpokládá. Už od 22. týdne těhotenství se může plod stávat přecitlivělým a budoucí alergie se může „naprogramovat“, proto je důležité, aby těhotná žena nebyla zbytečně v kontaktu s agresivním alergenovým prostředím. Budoucí rodiče by neměli kouřit a měli by omezit vliv alergenů v prostředí i v potravinách. Když alergické onemocnění propukne, zcela vyléčit jej už nejde, možné je jen zmírnění jeho průběhu či zabránění rozvoji ve vážnější formu onemocnění. Nejlepší strategií je však vyhýbat se alergenům. Mezi základní pravidla odborníci řadí:

 • Odstranit veškeré „lapače“ prachu, jako jsou koberce, závěsy, záclony, kožešinové předložky a další.
 • Často luxovat a pečlivě vytírat podlahy.
 • Pravidelně větrat, avšak okna raději neotvírat v ranních hodinách, kdy je hladina alergenů ve vzduchu nejvyšší.
 • V autě pokud možno nepoužívat klimatizaci.
 • Nepřetápět byt přes 20 stupňů, u zvlhčování přes 50 %.
 • Nesušit prádlo venku, mohly by se v něm usadit alergeny.
 • Používat čističky vzduchu. * Nechovat žádná domácí zvířata s výjimkou rybiček.
 • Sledovat zprávy o stavu ovzduší. Je-li riziko alergenu vyšší, omezit venkovní aktivity.

Pomoc z přírody

Vitamin C a vitamin B5 pomáhají omezit alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histamin. Denně užívejte 500 mg (u vitaminu C je bezpečné množství až 2000 miligramů) prostřednictvím jídla a doplňků. V případě akutní alergie pomůže flavonoid kvercetin v množství 300 až 600 mg třikrát denně. Je k dostání v tabletách, hojně je však obsažený také v ovoci a zelenině, zejména ve žluté cibuli, grepu, jablkách a třešních. Proti všem symptomům senné rýmy je efektivní extrakt z devětsilu lékařského v množství 50 mg dvakrát denně. Skvělá alternativa v případě, když se chcete vyhnout sedativnímu účinku antihistaminik.

Farmakoléčba

K prevenci výskytu obtíží se používají antihistaminika, která zabraňují vzniku nadměrné alergické reakce. Při pravidelném podávání nedovolí alergenu, aby nový zánět vyvolal. Takzvané úlevové léky jsou pak určeny k odstranění akutních alergických potíží, jako jsou astmatický záchvat či akutní projevy alergické rýmy.

Specifická alergenová imunoterapie (vakcinace)

Formou injekcí či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu pro docílení stavu tolerance organismu nemocného vůči alergenu. Jedná se o dlouhodobou léčbu. Vakcinace se provádí nejprve 1x týdně, poté 1x měsíčně po dobu 3–5 měsíců a efekt bývá většinou zřejmý až po roce. Účinnost je však za ideálních podmínek až 80%.

Alternativní metody

Akupunktura pomáhá udržet rovnováhu imunitního systému, jehož přehnané reakce způsobují alergické projevy. Dobré výsledky jsou v případě senné rýmy, je ale potřeba absolvovat aspoň 6–10 sezení. Projevy alergií zmírňuje také ájurvéda, reiki, reflexní masáž chodidel a některé metody alternativní psychoterapie.

POHLED ZEVNITŘ

Kromě konkrétních látek bezprostředně vyvolávajících alergickou reakci hraje roli ve zdravotním stavu alergika také jeho psychický stav. Je nakonec známo, že duševní pohoda, nebo naopak přílišná zátěž může ovlivnit průběh jakékoli nemoci. V případě stresu např. u osoby postižené atopickým ekzémem dochází k větší svědivosti kůže, astmatici zase mají sklon k záchvatům dušnosti. Jakmile psychická zátěž pomine, alergie se většinou uklidní. Mohou však nastat i takové případy, kdy se příznaky, jako je rýma, astmata, kopřivka či otoky, objeví bez toho, aby byl alergen fyzicky přítomen. Alergická reakce může postihnout třeba dítě alergické na kočičí chlupy jen na základě zrakového vjemu při sledování kočky v reklamě.

„Zažijeme-li nějakou silně emocionální situaci, kterou náš mozek vyhodnotí jako nebezpečnou v návaznosti na jakkoli podobný smyslový vjem připomínající okolnost v minulosti zažitého stresu, automaticky se nastartuje náš obranný mechanismus,“ vysvětluje kinezioložka Monika Žižková Kaniová, podle které jsou emoce častým spouštěčem alergických reakcí. „Alergické reakce mohou být způsobeny i emocemi spojenými s reakcí na chování některých lidí, jejich hlas, způsob projevu či vlastnosti. Mnohdy jsme alergičtí na určitý typ osoby, jež nám připomíná někoho, s kým jsme kdysi měli problémy, charakterový rys, někdy stačí slyšet určité slovo a problém je na světě.“ V takovém případě pomáhá odborně rozkrýt souvislosti, při nichž se alergická reakce spouští. Velmi efektivní je např. specializovaná kineziologická metoda One Brain. Více na www.sebepoznani.cz

NEJVĚTŠÍ MÝTY O ALERGII

 • Z alergie člověk dříve či později vyroste.
 • V případě lehčích forem alergie se často stává, že v některých fázích života symptomy značně ustoupí a pak zase propuknou. Obvykle ale úplně nezmizí.
 • Každodenní styk se zvířaty zmenšuje riziko alergie.
 • Jediný způsob, jak snížit citlivost na zvířata nebo žihadlo vosy, stejně jako pyly, prach nebo roztoče, je alergenová vakcinace, která zvyšuje toleranci na látky, jež způsobují alergické symptomy.
 • Pokud člověk není alergický do doby dospělosti, nikdy už žádnou alergii mít nebude. „U většiny běžných alergií je předpokladem setkání s alergenem v rané fázi života. Existují však ještě geny ,spící’, které se teprve pod vlivem infekcí, výživy, stresů nebo faktorů prostředí aktivují. Tak se alergie může projevit až ve zralém dospělém věku, nebo dokonce u seniorů,“ vysvětluje Ivana Šetinová.
Témata: Zdraví, Časopis Moje psychologie, Atopici, ájurvéda, Kočičí chlup, Pylová alergie, Určité slovo, Nejzávažnější případ, Přehnaná reakce, Významný faktor, Alergický projev, Atopické dítě, Průduškové astma, Alergická rýma, Senná rýma, Zvýšená citlivost, Duševní pohoda, Imunoterapie, Včelí bodnutí, Dědičný základ, Podobný smysl, Globální oteplování, Smyslový vjem, Letní čas, Ranní hodina, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Vzteká se, válí se po zemi a řve? Víme, jak reagovat
Brožová Lenka
Batole
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Paris Hilton vyvrací tvrzení své matky o "boji o miminko": Nesmysl, máme tuny zmrazených embryí!
Mrázková Dita
Životy slavných
Mikulášská nadílka. Máme super tipy, co dát dětem do punčochy. A nemusí to být jen sladkosti
Procházková Simona
Advent
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
GALERIE: 50 nejkrásnějších vánočních svetrů pro celou rodinu
Stöckbauerová Vanda
Móda