Maminka.czPředškolák

Necvičíš? Neudržíš! Aneb inkontinence v běžném životě

Inkontinence moči je nedobrovolné vyměšování moči z těla. Tímto problémem trpí především ženy. Některým ženám může odejít jen několik kapek moči při běhu nebo kašli. Jiné mohou pociťovat silné a náhlé nucení močit a poté vyloučí velký objem moči. Závažnost inkontinence moči se pohybuje v rozsahu od lehce nepříjemné po zcela ochromující.
1. 3. 2012
Necvičíš? Neudržíš! Aneb inkontinence v běžném životě

Některým ženám zabraňuje riziko zahanbení na veřejnosti užívat si mnoha aktivit s jejich rodinou a přáteli. Pokoušejí se vyhnout se zahanbení tím, že nevycházejí do společnosti a straní se kontaktů s jinými lidmi, protože se obávají toho, že si lidé jejich problému všimnou. Inkontinence moči (UI) se pro ně stává velkým společenským a emocionálním problémem.

Co způsobuje inkontinenci moči

Je mnoho potíží, které mohou způsobit inkontinenci moči a léčba se liší podle této základní patologie. Proto by pacienti s inkontinencí měli být posláni k odbornému lékaři, který se specializuje v tomto oboru. Urolog se specializuje na problémy s močovými cestami; urogynekolog se zaměřuje na urologické potíže u žen.

V jaké formě vás může inkontinence potrápit?

Urgentní:
Hyperaktivní močový měchýř je běžné onemocnění, při kterém dochází k opakovanému neodbytnému nutkání k močení s možným nechtěným únikem moči. Tento stav pacient zažívá mnohokrát za den i noc. Postihuje čtyřikrát častěji ženy než muže a v populaci se vyskytuje dokonce častěji než cukrovka, astma nebo osteoporóza.

Stresová:
Tlak v močovém měchýři převýší tlak v močové trubici: např. při zakašlání, kýchnutí, při náročném sportu či zvednutí břemene. V případě, že trubice kvůli oslabeným svalům pánevního dna není v normální poloze, nemůže svěrač dobře pracovat.

Reflexní:
Jedná se o neurologické onemocnění, kdy člověk není schopný ovládat močový měchýř vůlí, a ten se vyprazdňuje spontánně.

Paradoxní či přepadová:
Je inkontinencí z přetékání plného močového měchýře, k němuž dochází bez aktivity svaloviny tj.detruzoru měchýře.

Vrozené - vrozené vývojové vady jako extroře močového měchýře či ektopický ureter - močovod ústí až do močové trubice a tedy moč samovolně ukapává.
Získané - různé formy píštělí

Dlouhodobé a pravidelné cvičení

Pokud nejsou vaše problémy s únikem moči vrozené, můžete jim velmi účinně předcházet. Pravidelné a kvalitně prováděné cvičení zpevňuje břišní svalstvo i svaly pánevního dna včetně svěračů, které uzavírají močovou trubici. Stačí cvičit 10 minut denně a výsledek by se měl dostavit, doporučuje Magdalena Mikulandová, zakladatelka Studia pro ženy.

Doplňkový režim

Inkontinence zhoršuje kvalitu života každému, kdo ji zažil. Sami bychom měli dodržovat pitný režim a vypít aspoň 1,5 - 2 litry tekutin denně.
Vždy je však dobré se svěřit se svými problémy svému praktickému lékaři, jenž Vám může pomoci. Lidé s inkontinencí mohou mít rozpaky mluvit o svém problému, což je ale nesprávné. Inkontinence je léčena a často léčitelná v každém věku.

Mohlo by vás zajímat
První screening v těhotenství. Co vás čeká a jak probíhá?
Chvíle hrůzy. Lachtan nečekaně stáhl holčičku pod vodu
To je ale podoba! Tomáš Klus konečně ukázal obě roztomilé děti
12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu