Maminka.czZdraví

Nedaří se vám otěhotnět? Možná za to mohou vaše kila navíc. Nebo taky kila vašeho partnera...

Lenka Brožová 1.  3.  2023
Věděli jste, že obezita je hlavní příčinou problémů souvisejících s početím u žen, ale i u mužů? A že nejen obezita, ale i nadváha komplikuje vaši schopnost otěhotnět? Dobrá zpráva je, že s na míru stanoveným nutričním plánem můžete mnohé ovlivnit, jak připomínají odborníci u příležitosti Světového dne obezity, který letos připadne na tuto sobotu (4. 3.). V jeho rámci můžete absolvovat spoustu akcí a aktivit zdarma!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Potíže s váhou nejsou samozřejmě jen problémem České republiky – polovina dospělých Evropanů má index tělesné hmotnosti BMI vyšší než 25, tedy nad hranicí zdravé váhy. Podle údajů Eurostatu však trpí 60 % Čechů nadváhou, což je spolu s Maďarskem (60 %) a Chorvatskem (65 %) nejvíce v Evropské unii! A čtvrtina české populace je dokonce obézní!

VIDEO: „Chodí k nám i lidé s 250 kilogramy.“ Lékařka popsala, jak se operuje obezita

Obezita se už dnes řadí mezi civilizační choroby. Studie týmu GeneraLife (BMI index matky přímo souvisí s euploidií blastocyt a schopností porodit: jde o vrchol ledovce?), která se věnuje problematice asistované reprodukce, odhaluje obezitu jako hlavní příčinu problémů souvisejících s početím! U žen především negativně ovlivňuje produkci hormonů, čímž může způsobit nepravidelnou menstruaci a ztrátu ovulace. Ale pozor, negativní reprodukční důsledky má zvýšená hmotnost i u mužů - postihuje produkci spermií a způsobuje poruchy erekce. A nemusíte být přímo obézní - váha ovlivňuje pravděpodobnost otěhotnění už v případě, kdy máte jen o pár kilo navíc!

„Obezita, tedy BMI index vyšší než 30, zásadně komplikuje možnost úspěšného početí, což platí jak pro muže, tak pro ženy. Nicméně již BMI přes 25, což značí nadváhu, může komplikovat pokusy o otěhotnění. Vyšší tělesná hmotnost může být překážkou i v případě použití metod asistované reprodukce,“ říká MUDr. Petr Uher, Ph.D., zakladatel a vedoucí lékař pražské kliniky FertiCare a člen skupiny GeneraLife.

 

negativní reprodukční důsledky má zvýšená hmotnost i u mužů: postihuje produkci spermií a způsobuje poruchy erekce.

 

Dieta pro umělé oplodnění

„Nicméně, tělesná hmotnost a kvalita výživy se dají zpravidla poměrně dobře ovlivňovat cílenou změnou životního stylu,“ připomíná MUDr. Uher. Když totiž máte správně nastavený nutriční program, pravděpodobnost otěhotnění se zvyšuje. Jestli teď ale čekáte ukázku univerzálně platného jídelníčku, který by budoucí rodiče měli dodržovat - tak takhle to bohužel nefunguje. Při jeho sestavování se vždy bere ohled na věk a zdravotní stav.

Zajímavé je, že nutriční poradenství už nabízejí i některé reprodukční kliniky, které přizpůsobují výživové plány různým fázím asistované reprodukce. „Například již před samotným zahájením asistované reprodukce musí být cílem diety detoxikace a nastolení správných procesů v organismu. Pak následuje hormonální stimulace – dieta může pomoci předejít nebo minimalizovat problémy, jako jsou otoky, únava, zadržování vody v těle nebo bolesti hlavy, které by se mohly během asistované reprodukce projevit. V další fázi, po odběru oocytů, je cílem dostat organismus zpět do kondice. Nakonec, po embryotransferu, se dieta upravuje tak, aby podporovala růst endometria, mikrocirkulaci, a působila protizánětlivým a antioxidačním účinkem, tedy poskytovala těhotným ženám vše, co potřebují,“ nastiňuje podpůrné nutriční postupy MUDr. Petr Uher.

Cílem takto nastaveného nutričního plánu by tedy měla být především detoxikace organismu, posílení ochrany, udržení hormonální rovnováhy a podpora imunního systému. Zvýšit úspěšnost asistované reprodukce pomohou také nastavení správné výše cukru v krvi a rovnováhy mezi kyselými a zásaditými látkami v organismu.

Na jídelníčku před těhotenstvím záleží!

Ukázali jsme si, jak může jídelníček pozitivně ovlivnit asistovanou reprodukci. Ale pozornost jeho skladbě by samozřejmě měly věnovat i ženy, které nadváhou netrpí. Zejména pokud plánují založit rodinu. „Správně zvolený nutriční režim je důležitou prevencí pro každou ženu, která chce otěhotnět. I v tomto případě je důležité odborně upravit jídelníček. Ale existuje několik běžných rad, které může dodržovat každá budoucí maminka, například upřednostňování zeleniny, rostlinných olejů, ryb a luštěnin a na druhé straně omezení přijmu vysoce průmyslově zpracovaných potravin,“ uzavírá MUDr. Uher.

Jako každoročně, tak i letos se ke Světovému dni obezity 4. 3. koná spousta akcí. Pacientská organizace STOBklub a evropská pacientská koalice ECPO například pořádají ZDARMA diskuse s odborníky a pohybové aktivity on-line. Více na www.stob.cz/cs/svetovy-den-obezity-2023

Témata: Zdraví, Těhotenství, Jídelníček, jídlo, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Umělé oplodnění, Plodnost, Početí, obezita, nadváha, Chorvatsko, Maďarsko, Organismus, Asistovaná reprodukce, Spousta akcí, Česká republika, Hmotnost, BMI, Evropská unie, Kilo, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat