Maminka.czHubnutí po porodu

Nedaří se vám zhubnout? Možná máte příliš vysoké cíle nebo málo sexu

30. 5. 2019
Nedaří se vám zhubnout? Možná máte příliš vysoké cíle nebo málo sexu
Pokoušíte se zhubnout, ale pořád vám připadá, že spíš nabíráte? Snažíte se dodržovat jídelníček, cvičit, a stejně to nejde? Čím to může být?

Příliš vysoké cíle

Ten největší kámen úrazu je vytrvat. Neplánujte si, že během krátké doby zhubnete třeba deset kilo. Přílišná změna v režimu, „zaručená“ dieta a nezvyklá sportovní zátěž jen zklamou vaše očekávání a nepříjemné pocity z toho, že se vám tolik nedaří, vás mohou zavést do bludného kruhu. Naopak, „spěchejte pomalu“. Vaše rozhodnutí „něco se sebou dělat“ stojí za odměnu: Kupte si něco hezkého na sebe, změňte účes – prostě si dopřejte radost a pomalu nastolte režim: Zkuste dát svému dennímu režimu pravidelnost.

„Pozitivní vnímání sebe sama stojí na dvou pilířích. Prvním je sebehodnota: Mám se rád (to nám moc nejde), druhým kompetentnost: Něco umím, něco jsem dokázal. Pokud jste se rozhodli začít hubnout, stanovte si různé menší cíle, jichž lehce dosáhnete, a tím posílíte svou sebedůvěru. Pozitivně vnímejte i nepatrné úspěchy, opakovaně se chvalte a tak posilujte podvědomí, které řídí vaše chování. A na tom stavte,“ radí psycholog Boris Štepanovič.

Nepravidelná strava bez teplého jídla

Snídat kávu, oběd vynechat a najíst se až večer, to vám rozhodně s úpravou váhy nepomůže. Pravidelnost má něco do sebe: Zkuste si to šikovně načasovat: snídaně, svačina, teplý oběd, svačina, večeře.

Klidně se můžete navečeřet třeba v osm večer, jestliže chodíte spát pozdě nebo máte navečer pohybovou aktivitu. Upřednostněte ale kvalitní bílkoviny a zeleninu a dostatečně pijte,” doporučuje výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan Renata Štěpánová.

Bláznivé diety

Je známo, že příliš radikální diety či úplné hladovky vedou sice k úbytku tukové tkáně, ale zároveň dochází ke ztrátě aktivní tělesné hmoty. Metabolismus se s každou dietou zpomaluje, protože ví, že přijímáte málo energie, a následnou stravu ukládá na horší časy. Zatímco, když přijímáte hodně energii v pravidelných intervalech, metabolismus se zrychluje.

„Cestu vidím ve změně myšlení o svém zdraví, stejně jako ve využití komplexního výživového programu, který neupírá tělu žádné pro něj podstatné živiny, “ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan.

Jídlo na nevhodném místě

Jíte při práci, v autě nebo dokonce v jiném dopravním prostředku? Stojíte u jídla? Nebo si ho naopak berete do postele? Pak se nedivte, že se vám nedaří hubnout. Nejenže jsou porce nekontrolovatelné, ale je prokázáno, že člověk má tendence jíst i kaloricky vydatnější nebo nezdravá jídla.

Na stolování si najděte čas, vychutnávejte si pomalu každé sousto, zkuste jíst v klidu a neřešit přitom žádné závažné problémy.

Jaro je pro hubnutí příznivější než zima, říká Petr Havlíček

Nedostatečný spánek

Spánek přispívá k regulaci denního výdeje energie. Ale podle výzkumů stačí jediná probdělá noc, aby se následující den zpomalil metabolismus a tělo začalo přibírat na váze. Organismus totiž paradoxně vykazuje větší pocit hladu.

Nevhodné léky na hubnutí

Vyzkoušeli jste léky či podpůrné přípravky potlačující chuť k jídlu? Nepřinesly očekávaný efekt? Anorektika snižují chuť k jídlu a zvýšením motorické aktivity zvyšují energetickou spotřebu, ale jejich účinek je dočasný, a když nemáte dostatek sebekázně a vůle, můžete po jejich vysazení přibrat ještě víc. Inhibitory střevní lipázy zase způsobují změny střevní peristaltiky, které pro vás nemusí být zvládnutelné.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že cesta vede opačným směrem: přes navození pocitu sytosti. Podle Prof. Štěpána Svačiny, Ph.D., obezitologa z 1. lékařské fakulty UK Praha, se od přírodních látek (mořských řas a glukosomananů) postupně přechází k účinnějším syntetickým polysacharidům, které vedou k redukci hmotnosti o několik kilogramů.

VIDEO: Domácí posilování: Nejlepší cviky na posílení břišních svalů

Stejný sport ve stejné intenzitě

Pokud jste se dlouho nehýbali, nevrhejte se do fyzické námahy po hlavě. Pravidelné cvičení příliš mírné intenzity také nepřinese efekt. Přebytečná kila začíná tělo spalovat až po čtyřiceti minutách cvičení mírné intenzity.

S rostoucí intenzitou cvičení se mění způsob zapojení orgánů a využití energie v těle, což se promítá ve zrychlení srdeční činnosti, tedy tepové frekvence. Pokud chcete, aby vaše tělo spalovalo tuky a upravili jste svou hmotnost, chce to tak hodinku svižné chůze, běhu, joggingu, lekci spinningu nebo aerobiku. Poraďte se o jejich výběru s odborníkem.

Mazlení jen s řízečkem?

Že je častější než hezké chvilky s partnerem? Průzkumy ukázaly, že každý třetí nezadaný člověk, který žije jako tzv. single, se raději vzdá sexu, než by se měl připravit o jídlo. V manželství se na úkor jídla ochotně vzdává sexu osmadvacet procent lidí.

Možná je to i tím, že v sexuálním životě chybí „bohatší jídelníček“, nebo tím, že vaše strava je samý cukr, bílá mouka a kynuté dobroty, které snižují sexuální touhu. V horším případě je jídlo to jediné, co vás nikdy nezklamalo – a to už stojí za konzultaci s psychologem.

Rozhodně by jídlo nemělo být jediné životní potěšení! Naopak, je prokázáno, že sex přináší psychické uvolnění a je jedním z nejpříjemnějších prostředků hubnutí.

Maminka Roku 2019
Témata: Jídelníček, Sex, Hubnutí po porodu, Renata, Strava, Jídlo, Tělo, Univerzita Karlova, Metabolismus, Vysoký cíl, Potěšení, Dieta, Intenzita

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!

Horoskopy

Panna V posledních dnech vás popadla tvořivá nálada, a proto ji přenášíte i na své děti. Z tohoto nápadu jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Brigita, Uršula, Voršila

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu