Maminka.czDěti a mateřství

Nedávám dětem sladkosti. V očích většiny matek jsem zvrácená

11. 7. 2013
Nedávám dětem sladkosti. V očích většiny matek jsem zvrácená
„Kubovi je patnáct měsíců a Aničce tři roky. Neznají čokoládu, bonbony ani sušenky," vypráví Jana (28). "Snažím se je vychovávat bez zbytečného cukru, za což mě ovšem okolí často pranýřuje.“

Sladké doma jí jen manžel

„Nikdy bych jim například nekoupila žádné dětské pitíčko. Ty z vás, které to snad dělají, přečtěte si prosím nejdřív složení a nutriční hodnoty na obalu, než dáte něco takového svému dítěti zkonzumovat. Jsem přesvědčená, že většina mám, co tyhle ochucené vody a džusy svým dětem dávají, vůbec netuší, co obsahují.

Svému manželovi a nejbližší rodině už jsem svoji filozofii vysvětlila a oni se jakž takž naučili ji respektovat. Manžel je ale třeba hrozně na sladké, takže všechny svoje laskominy, čokolády a sušenky má ve skříňce nad lednicí, kam děti nemůžou, a chodí je ujídat potají. Velký problém jsem měla s babičkou, která chtěla Aničce už v roce a půl strkat lízátka, lipa a podobně. Po několika ostrých výměnách názorů na mou výchovu ale také přistoupila a dokonce v posledních pár měsících začala dětem nosit věci, které vidí, že jim dávám já - jablíčka, banány, vlastně jakékoli ovoce či zeleninu.

CO BYSTE TAKÉ MĚLA VĚDĚT:17 nejčastějších mýtů o jídle batolat, které se tradují

Nechápavé reakce okolí

Problém ale nastává, když jsme venku s nějakými jinými dětmi a jejich mámami. A často jsou to třeba i moje kamarádky, což situaci ještě zhoršuje. Například každou středu chodíme s mojí kamarádkou a jejím Vojtíškem na cvičení s dětmi. Dole ve vestibulu je bufet, kde si Vojtíšek po každém cvičení kupuje lízátko. A Anička chce samozřejmě taky.

Nebo vždycky v létě jezdíme se dvěma kamarádkami a jejich dětmi k nám na chalupu. Malý Honzík, Klárka a Eda klidně dostávají za odměnu čokoládu, bonbony nebo ke svačině sušenky a já působím jako největší exot, když na všechny nabízené sladkosti říkám 'Ne, díky' a cpu svým dětem dokola kukuřičné nebo pohankové červíky, celozrnné pečivo, rýžové chlebíčky (ty ovšem jen omezeně) a podobně.

Nebo trávíme odpoledne s jinou kamarádkou, která je zvyklá brát děti po vyzvednutí starší holčičky ze školky na zmrzlinu, takže my se od nich vždycky na půl hodinu oddělíme, počkáme někde v parku, než si to odbudou, a pak se zase sejdeme. Většina z nich to respektuje, ale vím, že to nechápou a v jejich očích jsem jednoduše praštěná.

Těžké vysvětlování

Když se nějaká taková událost blíží (lízátko po cvičení, letní turnus kamarádek a dětí u nás na chalupě, zmrzlinová zastávka), zpracovávám Aničku už dlouho dopředu, aby věděla, co přijde. Většinou to zvládá dobře a obejde se to bez scén, ale někdy se jim přirozeně nevyhneme. Navíc teď začínám mít problémy s Kubou, který chce to, co vidí u ostatních, a ještě je moc malý na to, aby pochopil nějaké moje vysvětlování.

Většinu lidí to nezajímá

Přirozeně nechci nikomu mluvit do toho, co dává svým dětem jíst, ale často si připadám, jako jediná informovaná máma široko daleko, které aspoň trochu záleží na tom, čím své děti krmí. Myslím, že kdyby si většina lidí dala tu práci a přečetla si, co dělá třeba lízátko se zubní sklovinou nebo kolik cukru vlastně do svých dětí cpou a jak je to škodlivé, nedělali by to. Bohužel ale, většinu lidí to zdá se nezajímá.“
A co vy? Dopřáváte dětem sladkosti?

(Hlasovat můžete v anketě umístěné v pravém sloupci.)

Témata: Děti, Sladkosti, Máť, Matka, Dětské pitíčko

Mohlo by vás zajímat
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Váhy Jste okouzleni osůbkou, která vám vpadla do cesty. Nepůjde však o vážnou známost, ale nového kamaráda.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Beáta, Daria, Darius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné