Maminka.czŠkolák

Nedávejte svým dětem „nálepku“, těžko ji později odlepí

Někteří rodiče své děti občas „nálepkují“. Vypadá jak princeznička, je celá teta Jarka, každého chlapa si omotá kolem prstu a podobně. Jaká rizika toto nálepkování skrývá?
18. 9. 2016
Nedávejte svým dětem „nálepku“, těžko ji později odlepí

Také se vám občas v domácnosti hodí nějaká praktická šroubovací sklenice, například od kupované marmelády či kompotu, ale naneštěstí nelze původní nálepku žádným způsobem odlepit? Nepomáhá ani horká voda, ani jar, a tak na jinak pěkné a praktické sklenici je i přes všechno drhnutí stále patrná stopa od lepidla.

A podobné šmouhy, avšak ne na skle, ale na duši, v jistém smyslu zanechává „nálepka“, kterou někteří z nás obdrželi v dětství od svých rodičů a prarodičů.

Kupříkladu jsme roky stále dokola slýchávali, že jsme strašně nešikovní, pomalí, neforemní, že krákáme jako vrány, nebo jsme naopak krásní, hudebně neobyčejně nadaní a podobně.

Stále stejné komentáře vůči své osobě jsme poslouchali od nejbližších tak často, až se staly součástí naší osobnosti, našeho přesvědčení o sobě.

Nálepka byla pevně nalepena, i když se nemusela být reálná, nám vlastní a ani příjemná. „Představy vsugerované slovy nenápadně formují dětskou osobnost v dobrém i zlém,“ upozorňuje například populární psycholožka a autorka mnoha knih o výchově dětí Jarmila Prekopová.

Nálepky přistřihávají křídla…

„Každý z nás si nese v sobě nějakou takovouto vsugerovanou představu, předsudek, odsouzení, předurčení. A tyto představy zavazují,“ říká o „nálepkování“ Jiřina Prekopová. Ano, takové představy nám často v pozdějším životě vytrvale přistříhávají křídla a brání v rozletu, nebo nám znemožňují se podívat do očí reálnému stavu věcí.

Není lepší nechat děti, aby si představu o sobě tvořily samy bez toho, aby přejímaly náš pohled na jejich osobnost? Aby od svých blízkých například neustále neslýchaly: „To je naše modelka“, „To je náš malý Einstein“, „Bude oplácaná po tetě Jarce“, „Zpívá jako anděl, někam to dotáhne“

Vsugerované představy

„Stojí mnoho sil překonat vsugerované představy a dítě tuto sílu většinou ještě nemá, zvláště když neodpovídá skutečnosti nebo se najednou zhroutí,“ upozorňuje Jiřina Prekopová. Je možná překvapující, že i veskrze pozitivní nálepka může být pro dítě ve své podstatě negativní.

Pakliže například malou slečnu celá rodina několik let utvrzujeme v tom, že je mimořádně krásná a ještě ke všemu má hlásek jako anděl, může pro ni být setkání s realitou, například ve škole, hodně těžké – a nebude to její vina.

Dívenka je sice pohledná a pěkně zpívá, ale v třicetičlenném kolektivu je podobných holčiček klidně pět. Najednou tu není nikdo, kdo by obdivně vzdychal, když zazpívá, zamrká a pohodí dlouhými copánky!

Neberte mu důvěru v sebe sama

Stejnou a možná dokonce větší škodu mohou pochopitelně napáchat i negativní „nálepky“, které dítě navěky zařadí do kategorie nemehel, hlupáků a budižkničemů. Což pochopitelně vede buď k rezignaci a podceňování, nebo naopak k extrémní píli, kdy se dítě (později dospělý) snaží všem ukázat, že má navíc. To může být pochopitelně po čase velmi a velmi vyčerpávající.

„To nejhorší, co mu můžeme udělat, je, že mu vezmeme důvěru v to, že zvládne svůj úkol, svou cestu,“ dodává psycholožka.

 

Hodnocení dětí ve škole: Slovně nebo známkou?

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Modelka, Jiřina Prekopová, Horká voda

Mohlo by vás zajímat
Agáta je po druhém porodu znovu ve formě. Na mole se ukázala v plavkách
Jak se v těhotenství bránit infekci močových cest? Pomůžou brusinky i D-manosa
Dílnička: Vyrobte si krásnou jarní dekoraci na stůl ve tvaru vajíčka
K neděli patří zákusek. V pražské cukrárně Myšák si můžete dát pořádně do nosu

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Vodnář Perfektní porozumění s ostatními, působivý projev, citová angažovanost a schopnost se radovat, to jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Josef, Jozef, JosefaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu