Maminka.czChování a vztahy

Nedělejte si z dětí - spojenců děti - protivníky, nečekejte od nich více...

2. 6. 2015
Nedělejte si z dětí - spojenců děti - protivníky, nečekejte od nich více...
„Pokud musíte (a pravděpodobně musíte) mít určitá očekávání či představy, nechť jsou to očekávání rozumná a pro děti, se kterými pracujete splnitelná. Co může připadat reálné vám, nemusí být reálné pro ně.“ tvrdí psycholožka a pedagožka Patricia Berneová.

„To je tak těžké, krucinál, vyndat čtyři prázdné krabice ze skříně, uklidit kostky zpět do červené krabice, autíčka do žluté, autodráhu do modré a ostatní věci do zelené?!“ zlobí se každý den maminka tříletých dvojčat, Lukáška a Tomáška. Stále sejný scénář se s většími či menšími úspěchy opakuje takřka každý den – zdá se, že kluci zkrátka ještě nejsou schopní sami hračky dobře uklidit. Buď se pohádají, v půlce úklidu se opět zaberou do hry, nebo uklízet vůbec nezačnou.

Maminka je nespokojená, domlouvá i motivuje, později hubuje a vyhrožuje – z čehož jí nakonec zůstane nepříjemná pachuť na duši. Nechce na kluky křičet a vyhrožovat jim, chce, aby kluci spolupracovali, snažili se v rámci nastavených pravidel domluvit a učili se navzájem respektovat a spolupracovat. Místo toho jsou každý večer kolem úklidu jen mrzutosti a špatná nálada. Kluci už dokonce vyzkoušeli první nesmělé „úklidové finty“; nahrnuli všechny hračky pod postel nebo do krabic vše naházeli tak, jak jim to přišlo pod ruku včetně zbytků od svačiny.

„Po jednom takovém bouřlivém večeru mi došlo, že nám večerní úklid hraček naprosto zjevně kazí zatím moc krásné vztahy a hezké jarní dny. Ze spolupracujících, hodných a milých kluků se najednou stávají mí zarytí protivníci. Vím, že mohu na kluky tlačit a pořádek z nich časem pomocí nátlaku a sankcí vymoct, ale tak se jen pasuji do role drába a rodiče-policisty až do jejich dospělosti. Přeci to musí jít i jinak!“ říká Pavla, maminka dvou malých kluků.

Rozdílný pohled dětí i rodičů

„Pokud musíte (a pravděpodobně musíte) mít určitá očekávání či představy, nechť jsou to očekávání rozumná a pro děti, se kterými pracujete splnitelná. Co může připadat reálné vám, nemusí být reálné pro ně. Nereálná očekávání přinášejí spíše selhání než úspěch,“ upozorňuje dětská psycholožka a pedagožka Patricia Berneová.

V těchto souvislostech se zdá, že dvojčata maminky Pavly prostě zatím nejsou schopná uklidit svoje hračky bez pomoci – zatím se jim to samotným ještě nikdy nepovedlo. Pavla by tedy asi měla přehodnotit svá očekávání, například by mohla chlapcům nabídnout, že jim v úklidu bude zatím pomáhat – ona se postará o zelenou krabici, kluci o červenou a žlutou a pak společně uklidí věci do modré. Časem, pokud budou vše dobře zvládat, může dvojčatům navrhnout, že až budou o rok starší – a stanou ze z nich „velcí kluci“ – mohou konečně uklízet docela sami! 

Nenaplněná očekávání jsou obvykle naší chybou

Mnohdy se i nám dospělým, rozumným a zkušeným stává, že něco od druhých očekáváme, avšak nesdělíme to dostatečně přesně a jednoznačně (nebo to dokonce nesdělíme vůbec), a pak jsme velmi zklamaní a frustrovaní, že se naše očekávání nenaplnila.

„Když nastane taková situace, že od někoho něco očekáváte, pomůže, jestliže svá očekávání pokud možno co nejpřesněji definujete, prodiskutujete a shodnete se na nich s tím, koho se to týká, a čas od času jste ochotni je přehodnotit. Především musejí být reálná a adekvátní pro konkrétní dítě v konkrétní době,“ zdůrazňuje psycholožka Patricia Berneová.

Pokud se rodičům povede, mít v dětech naprosto dobrovolně a z vlastní vnitřní motivace spíše spolupracující spojence, než protivníky, kteří „spolupracují“ jen pod tlakem, budou s postupujícím věkem svých dětí a blížícím se bouřlivým obdobím puberty opravdu vděční, že zvolili právě tento výchovný přístup.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Chování a vztahy, Rozdílný pohled, Špatná nálada, Výchovný přístup, Mrzutost, Postupující věk, Dráb, Vnitřní motivace, Neděle, Malý kluk

Mohlo by vás zajímat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?

Horoskopy

Blíženci Poslední pracovní den se ponese v duchu příjemných zpráv, které oceníte nejen vy samotní, ale také…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu