Maminka.czdětská skupina

Nedostatek míst ve státních školkách je velký problém. Řešením jsou dětské skupiny, říká Lucie Paurová

Dominika Bártová 17.  4.  2024
Mateřská a rodičovská dovolená je u nás nejdelší v Evropě. Důvodem, proč maminky zůstávají mimo pracovní trh poměrně dlouho, je i nedostatek míst v mateřských školách. Řešení mohou nabídnout dětské skupiny. Jejich výhody popsala Lucie Paurová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Teprve osmadvacetiletá maminka dvou dětí Lucie Paurová již stihla založit nadační fond Nadechni-se, komunitní centrum Nárožního domu ve Slaném a čtyři dětské skupiny, protože ví, že nedostatek školek je jedním z hlavních témat ve všech větších městech.

Klepněte pro větší obrázekLucie Paurová

Co je řešením? Jak se vypořádat s nedostatkem míst v mateřských školách?

Stávající školky nemají možnost rozšířit své prostory bez větších stavebních úprav, mnohdy ani ty nejsou možné a výstavba nových školek je zatím v nedohlednu, a tak se lidé obracejí na nás, provozovatele dětských skupin. Když jsem zakládala první skupinu, rodiče uvítali možnost umístění dětí mladších 3 let do kolektivu na pár dní a hodin v týdnu, v tom je naše výhoda oproti například jeslím, děti v tom samém kolektivu mohou totiž zůstat i po dovršení 3 let.

Už v 90. letech minulého století se u nás prosadila dlouhá rodičovská dovolená a myšlenka, že dítě do tří let má být doma s matkou…

Já jsem toho názoru, že od dvou let je socializace dítěte s vrstevníky nesmírně důležitá, a to pro jeho správný vývoj a sociální vazby. Dítě se pohybuje od narození převážně mezi dospělými a učí se jejich návykům a jednání. Dětský kolektiv je na rozdíl od toho autentický a děti se v něm vzájemně obohacující. Když navíc dítě dochází do láskyplného prostředí, má to na něj pozitivní dopad.

Jaká je hlavní výhoda těchto menších skupinek?

Menší kolektiv přispívá k individuální péči o dítě. Tým pečujících osob pracuje s principy montessori a pohlíží na dítě s ohledem na jeho individuální stupeň vývoje, nezávisle na pohlaví a jeho sociální původ, respektive kulturním či rodinném zázemí. A právě na tomto základě může rozvíjet své vědomé a podvědomé dovednosti a schopnosti.

Mohou děti pokračovat v docházce i po dosažení 3 let?

Děti, kterým jsou 3 roky do srpna v daném roce, by měly nastoupit do státní školky. Většina z nich by ráda pokračovala v dětských skupinách, ale vzhledem k tomu, že státní příspěvek na dítě starší 3 let je o polovinu menší, většina z nich přejde do školky státní, a to bez ohledu na jeho potřeby. Téměř nikomu však nedochází, že hodně dětí není na systém a velký kolektiv kolem 3. roku života připraveno. Mým snem je, aby v menších skupinách mohly zůstávat i děti do 4 let, a to za stejných podmínek.

Je výuka ve skupinkách stejná jako ve státních školkách?

Na dětskou skupinu neplatí tak přísné podmínky jako na školku, to ale nemění nic na kvalitě služeb a vzdělávání. Mnohdy volná ruka umožňuje více možností a forem vzdělávání než systém státních školek.

VIDEO:  Dětské skupiny fungují už pro roční batolata. Není to brzy na kolektiv?

DĚTSKÉ SKUPINY

Za devět let existence se z dětských skupin stala náhrada za přeplněné školky. Data o jejich rozmístění ukazují, že se koncentrují právě tam, kde je největší nedostatek míst ve školkách a největší kupní síla. Více než polovina z 1632 dětských skupin (data z konce roku 2023) tedy funguje v Praze, Středočeském
a Jihomoravském kraji. V těchto třech regionech s nejvyšší průměrnou mzdou je navštěvuje jedenáct tisíc dětí, ve zbytku republiky dalších deset tisíc. Skupiny jsou zatím nejúspěšnější pokus, jak posílit dostupnost péče o děti před jejich nástupem do základních škol. Přetíženým pilířem zůstávají i nadále veřejné mateřské školy, do kterých chodí 355 tisíc děti. Vedle nich vznikají i další alternativy (soukromé a lesní školky nebo od příštího roku sousedské dětské skupiny).

Adaptace na školku. Jak ji úspěšně zvládnout a kdy začít dítě připravovat?
Témata: Předškolák, Mateřská škola, praha, školka, dětská skupina, Lucie Paurová, Montessori, Děti, Středočeský, Kolektiv, Rodičovská dovolená, Skupina, Evropa, Jihomoravský kraj, Nedostatek, Maminka, Nedostatek míst

Video