Maminka.czKojenec

Nedostatek mléka

, Časopis Maminka
13. 10. 2009
Nedostatek mléka
Odpradávna matky své děti kojily, a to i v dobách, kdy samy měly potíže s přežitím. Nebojte se tedy, že vy byste to nezvládla. Důležité je, abyste byla při kojení v pohodě, věřila si a naučila se správnou techniku.

Že máte malé prsy? Nevadí! Tvorba mateřského mléka s velikostí prsů vůbec nesouvisí. Mléko se netvoří v podkožním tuku ani ve svalech na prsech, ale v mléčné žláze, takže pokud je velikost vašich košíčků „A“, nemusíte trnout, že byste svému malému broučkovi nemohla dát to, co třeba vaše kamarádka s „trojkami“. Tvorba mléka je hlavně otázka nabídky a poptávky - čím častěji budete dítě přikládat, tím více mléka se vám bude tvořit. Ovšem i tak mohou problémy s tvorbou mléka nastat. Proto je lepší, když na to budete připravená, abyste včas a správně zareagovala.

Brzy po porodu

Již několik týdnů před porodem a hlavně v prvních hodinách po něm se začíná v prsech vytvářet tzv. mlezivo. „Druhý až třetí den po porodu začne maminka pociťovat teplo a stoupající napětí v prsech, které se zvětšují a nalévají a zhruba v dalších dvanácti hodinách se překrvení a otok přemění ve skutečné mléko,“ vysvětluje laktační poradkyně Lucie Marková. Míra nalití je potom individuální. Některé maminky pociťují nalití silněji, jiné téměř vůbec. „Zvýšit tvorbu mléka můžete v prvních dnech častým přikládáním k oběma prsům v průběhu jednoho kojení. Cílem je podpořit laktaci tak, aby se vytvořil dostatek mléka a maminka mohla kojit z jednoho prsu během jednoho kojení, kdy se miminko dostane i k zadnímu mléku, které zahání hlad.

To je samozřejmě ideální stav. V případě, že tomu tak není, matka kojí z obou prsů v průběhu jednoho krmení,“ dodává Lucie Marková. Po propuštění z porodnice se někdy stane, že dočasná potřeba dítěte je po určitou dobu větší než dostupné množství mléka. Nepropadejte panice a hlavně nepřestávejte kojit, naopak, kojte co nejčastěji a opakovaně nabízejte miminku prs. Prázdnější prsy vás nemusí znepokojovat - mléko se dotváří průběžně i během kojení. Vyšší nároky má dítě v době tzv. růstového spurtu. V tuto dobu je důležité být trpělivá, tvorba mléka se obvykle brzy zvýší a vyrovná se požadavkům dítěte.

Laktační krize

„Ráno jsem se probudila a měla jsem pocit, že mám málo nalité prsy. Syn Jakub byl u prsu neklidný a nechtěl sát. Strašně mě to vylekalo. Zavolala jsem ale na laktační linku, a tam mi poradili. Stav se pak brzy upravil,“ vzpomíná třicetiletá Pavla z Prahy. Pokud i vy máte s touto situací zkušenost, pak víte, že jde o nepříjemnou a zdánlivě bez příčiny vzniklou situaci.
„Většinou postihuje kojící maminky s prospívajícím dítětem. U matky se projeví typicky ráno tím, že má málo nalité prsy a dochází ke změně při krmení. Příčina není známá, ale ví se, že pokud odborník maminku v tomto období podpoří a situaci jí vysvětlí, během několika hodin nebo dní se vše upraví. Důležité je neztratit nervy a nezačít dítěti dávat umělou stravu.

Nutná je i podpora členů rodiny, dostatek odpočinku a vytvoření takových podmínek, aby se maminka mohla starat jen o dítě,“ říká Lucie Marková. Ideální je, když se na možnou situaci připravíte v období nadbytku mateřského mléka odstříkáním, které pak v případě „nouze“ použijete. A pokud vás trápí, zda dítě prospívá, stačí sledovat počet pomočených plenek za den (mělo by jich být asi 6-8), přibývání na hmotnosti, počet stoliček (u dostatečně kojeného dítěte se objevuje 3-8x denně, ovšem později se počet stoliček snižuje a může se vyskytnout i několikadenní pauza). V případě, že máte nedostatek mléka, doporučujeme užívat homeopatika (RICINUS COMMUNIS 5CH), která koupíte v lékárně, a hlavně psychickou pohodu, která je ze všeho nejdůležitější.


Proč máte málo mléka?

  • Používáte nesprávnou techniku kojení
  • Dáváte dítěti dudlík nebo jiné tekutiny z láhvičky či jste předčasně zavedla příkrm
  • Kojíte uspěchaně a příliš krátce, takže dítě nepije tzv. zadní mléko
  • Používáte klobouček (je určen v případě vpáčených nebo plochých bradavek)
  • Jste ve stresu, příliš cvičíte nebo jste prsy vystavila velkému chladu

Maminčin odborník Lucie Marková, DiS. diplomovaná porodní asistentka a laktační poradkyně, on-line poradna na http://www.maminka.cz/poradny/3

Maminka Den matek
Témata: Časopis Maminka, Děti, Kojenec, Lucie Marková, Ricinus Communis, Nedostatek, On-line poradna, Prospívající dítě

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Milé dámy, poznáváte se? Tahle sexy plus size modelka vystihuje občas životy nás všech

Horoskopy

Býk Víkendové radovánky si nenecháte narušit. Jarní měsíce prostě milujete a nabíráte v nich nový dech.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné