Nedostatek železa u maminek – týká se i vás?

Komerční článek
20. 3. 2017
Období spojené s narozením miminka je náročné a únava k němu nedomyslitelně patří. Nemusí však jít jen o výsledek probdělých nocí, ale také o projev nedostatku železa, jehož potřeba výrazně narůstá.

Dopřávejte si

Většinu budoucích maminek zaskočí, jak moc potřebují odpočívat. Těhotenství je pro tělo náročnou změnou, a proto se není čemu divit. Únava však může být také jasným signálem, že tělo potřebuje doplnit železo. Čísla mluví za vše: zatímco ženy v produktivním věku potřebují přibližně 15 mg železa denně, u žen v období těhotenství jde přibližně o 30 mg železa, tedy o dvojnásobek. Není proto nikterak překvapivé, že podle zkušeností gynekologa MUDr. Mária Bumbery trpí až 60 % žen v těhotenství tzv. anémií, tedy chudokrevností, která může souviset právě s nedostatkem železa. Doplnění železa je třeba věnovat pozornost i po porodu. Narozením miminka totiž končí jen klidný spánek maminek, nikoliv zvýšené nároky těla na množství tohoto stopového prvku, kterého v období kojení potřebuje přibližně 20 mg denně.

Klepněte pro větší obrázek

Bez předsudků

Zajímavé je, že se některé maminky železa spíše obávají. Poměrně rozšířená je totiž představa, že konzumace potravin bohatých na železo může souviset se zažívacími potížemi, či dokonce zácpou. Zvlášť v těhotenství, kdy je zažívání citlivější. Pravdou je, že se možné problémy týkají nadměrné konzumace tohoto stopového prvku, často navíc ve formě, která není pro naše tělo dobře vstřebatelná. V případě dobře vstřebatelného železa v rozumné míře se není třeba těchto problémů obávat. Vstřebatelnost železa můžete podpořit tím, že spolu s ním konzumujete zdroj vitamínu C.

Klepněte pro větší obrázek

Jak železo doplnit?

Železo získává naše tělo ze stravy. Nejlépe vstřebatelné je takzvané hemové, které je obsaženo v mase. Velmi bohatá na železo jsou játra, ale například i libové hovězí. Cenným zdrojem železa, i když v hůře vstřebatelné formě, jsou i potraviny rostlinného původu, například ořechy, luštěniny, obiloviny, broskve, meruňky, hroznové víno a rozinky, mořské řasy, ale i datle. Jenže si asi umíte představit, jak vyváženou stravu si maminky v prvních měsících života miminka dopřávají. Hlídejte si tedy, zda jste z jídelníčku nevynechala potraviny bohaté na železo, případně sáhněte po tekutém doplňku stravy Floradix® Železo+. Obsahuje organické železo, které je pro naše tělo dobře vstřebatelné, zvlášť v kombinaci s obsaženým vitamínem C a výtažky z ovocných šťáv. Nechybí ani vitamíny B, z nichž B6 a B12 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání, což při péči o miminko oceníte. Neobsahuje alkohol, laktózu, lepek, barviva ani konzervanty. Pořídit jej můžete v lékárnách a v síti drogerií dm a TETA. Více na www.floradix-železo.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady

Horoskopy

Kozoroh Ranní vstávání je pro vás boj, protože se necítíte ve své kůži. Jen vzpomínáte na své předchozí úspěchy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiří, Juraj, George

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu