Maminka.czNovorozenec

Nehledejte denní režim a pevný řád! První dny s miminkem si užijte podle jeho potřeb a své intuice

Simona Procházková 8.  2.  2022
Vytoužený uzlík je na světě a vy se dojímáte, dmete pýchou a zalykáte něhou. Do života vám vstoupil človíček, který ho převrátí vzhůru nohama. A ano, první týdny a měsíce nemusí být vždy zalité sluncem. Přesto se tyto okamžiky snažte vychutnat. Vzájemně se seznamujete, vytváříte to nezaměnitelné pouto mámy se svým děťátkem. Objevujete v sobě úplně nové city a pocity. Nenechte si tyto chvíle nikým a ničím pokazit a nenechte je jen tak proplout mezi prsty, nebudou se opakovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Řekněme si to hned a na rovinu, první týdny s miminkem jsou asi pro každou maminku sice krásným, mnohdy ale náročným obdobím. Návaly štěstí střídají slzy a nepochopitelné výkyvy nálad, únava z nevyspání, bezradnost i strach ze všech těch změn. Učíte se spolu fungovat, naladit se na stejnou vlnu. A k tomu potřebujete harmonické prostředí, spoustu energie a klid.

„Ideální by bylo, kdyby mohla maminka po návratu z porodnice ulehnout i s miminkem do postele a několik dnů až týdnů takzvaně hnízdit. Zvykat si na nové rodinné nastavení, potřeby miminka a nabírat zpět síly. Historicky toto ženám nabízely jiné ženy z rodiny, ze sousedství či z komunity. Dnes zůstáváme odkázány na pomoc partnerů. Novopečení tatínci mohou využít otcovské dovolené po porodu. Tato však nesmí vypadat tak, že se ráno probudí a zeptají se své ženy, co bude k snídani. To ona je ta, které má být snídaně přinesena až do postele,“ zdůrazňuje Majka Staňková z České asociace dul. 

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Nenechte se zaskočit

Jak se na miminko připravit, co všechno očekávat a čím můžete pomoct sobě i ratolesti, aby její, respektive vaše společné sžívání proběhlo v klidu a bez zbytečných stresů? Je z vás máma a do své nové role vstupujete vyzbrojena mnoha dobře míněnými radami kamarádek, maminky nebo ostatních žen z nejrůznějších internetových fór. Nikdo z nich vám ale nemůže zodpovědně říct, jaké to ve skutečnosti bude. Každá zkušenost je individuální, což si ti, kteří podobné nevyžádané instrukce rozdávají, často neuvědomují.

Pokud hledáte informace, spolehněte se na odborníky, ať už jde o pediatra, dulu nebo laktační poradkyni. Pokud se každodenní realita odehrává tak trochu v rozporu s vašimi plány, nutně se brzy dostaví frustrace, nespokojenost, smutek a nejrůznější pochybnosti. Proto je důležité domluvit se na spoustě věcí už před porodem, abyste věděla, s čím (a s kým) můžete počítat. 

Tulte se a objímejte. Co nejvíc!

Každé miminko je velmi napojené na svou maminku a spolehlivě vycítí její nálady. A podle toho se pak také chová. Pokud jste tedy například nervózní nebo úzkostná, s největší pravděpodobností bude přesně takové i vaše děťátko. I v případě, že možná všechno neprobíhá úplně podle vašich představ, snažte se nenechat se vykolejit. Kdykoli vás přepadnou splín, nevysvětlitelný smutek nebo pocit naprostého zmaru, že nic nezvládáte a všechno je zkrátka tak nějak špatně, jděte a pomazlete se s miminkem. Tulení, hlazení, objetí, fyzická blízkost, dotek teplé dětské kůže, to všechno vám vyplaví endorfiny, tedy hormony štěstí, a uvidíte, jak rychle se vám uleví. Obklopte se doma vším, co vám dělá radost a dodá pohodu. 

Delegujte povinnosti a volejte o pomoc

Vyplatí se přemýšlet dopředu. Pokud je to jen trochu možné, je fajn mít zásadní potřeby pro miminko doma nachystané ještě před odjezdem do porodnice. Hodně vám ulehčí, když budete mít v mrazáku nachystané jídlo, alespoň na pár dní. Veškerou sílu a energii totiž budete potřebovat na péči o novorozeňátko. Krmení se bude střídat s přebalováním a chováním a tak stále dokola. Jenže kdo se postará o to ostatní? Nezdráhejte se říct si o pomoc, ochotná babička nebo kamarádka s plným kastrolem mezi dveřmi je k nezaplacení. A novopečený tatínek se určitě zvládne postarat o úklid a nákupy. 

Ideální je, když se s partnerem už dopředu domluvíte na určitých „pravidlech“, jak byste si představovali, že by to mělo doma s miminkem fungovat, a jak by vám mohl tuto životní etapu ulehčit. Pokud si s čímkoli nevíte rady nebo se cítíte na dně, nehrajte si na hrdinku a nestyďte se říct si o pomoc. A je jedno, zda se obrátíte na maminku, tchyni, sousedku nebo odborníky. Hodí se mít po ruce kohokoli, kdo vám vrátí do duše klid.

„Na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice. To je staré přísloví a dnes je víc než kdy dřív důležité, abychom ho brali vážně. Jinak je velmi snadné v mateřské roli vyhořet. Říkat si o pomoc je nejlepší prevence duševních potíží v mateřství. Příroda to nikdy nemyslela tak, že žena bude na péči o miminko sama. Uvědomme si, že ženy nikdy nebyly v šestinedělí tak osamocené jako nyní. Vždy byly součástí komunity, která o ně pečovala, nikdy nezůstávaly samy doma s malým miminkem a všemi problémy a nástrahami jako dnes,“ říká psycholožka a porodní asistentka Mgr. Kristina Zemánková. 

VIDEO: Pláče vaše miminko? Viníkem může být špatné nošení

Denní režim? Past na rodiče!

Vaší úlohou je teď být jednoduše neustále k dispozici, 24 hodin denně připravena plnit veškeré potřeby miminka. Dejte na vlastní intuici a řiďte se aktuálními pocity. „Delegujte starosti na ostatní a vy se soustřeďte jen na dítě. Čtěte v něm, skenujte ho a věřte mi, že se rychle stanete experty na své děťátko. Stačí si jen věřit a mít srdce otevřené. Dejte si jediný závazek: být spolu. Zbytek půjde sám. Doporučila bych nehledat řád a režim. To je často past novopečených rodičů. Miminko neví, co je řád, a režim se mu mění každým dnem. Ocitáme se v nepoznaném terénu. Každý rodič potřebuje čas, aby se v této nové životní roli ustálil. Dejte si tolik času, kolik potřebujete, nehledejte režim, hledejte rovnováhu. Nenastavujte řád, ale splyňte s tím, co se děje právě teď,“ doporučuje Majka Staňková z České asociace dul.

„Nejlepší je přijmout, že šestinedělí je v podstatě nezorganizovatelný čas. Miminko se kojí, kdykoli potřebuje, spinká zcela nepředvídatelně… A je to tak v pořádku. Je to takové dobrodružství a člověku se uleví, když se na chvíli přestane snažit o nějaký řád, ale jde cestou nejmenšího odporu. Dělejte zkrátka to, co funguje. Je tisíc způsobů, jak pečovat o miminko. Vyberte ten, který je pro vás nejpřirozenější. Obecně jsou pro nové maminky jakékoli termíny a snaha o rytmus stresující. Dítě nepotřebuje nic moc jiného než blízkost rodičů a kojení,“ potvrzuje Mgr. Kristina Zemánková. 
 

Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Miminko, Po porodu, Dítě je na světě, Šestinedělí, intuice, Návaly, přísloví, Kristin Zemánková, Děťátko, Hlazení, Kristina Zemánková, Denní režim, Řád, Maminka, Česká asociace, Závazek, Celá vesnice, Stanková, Majka Staňková, Máma, Pevný řád