Děti překypují energií a touhou po objevování, a tak je tak trochu přirozené, že čas od času nevyhnutelně dojde k úrazu. Nicméně, úkolem rodičů je zajistit, aby k úrazům docházelo co možná nejméně – zejména k těm závažnějším. Která poranění patří k nejčastějším a jak jim předcházet?
Odřeniny a pohmožděniny po pádu
Odřená kolena, ruce, modřiny a pohmožděniny na různých částech těla. To vše bezesporu patří k nejčastějším poraněním, která se naštěstí zpravidla zahojí za několik málo dnů.
Ačkoli nemůžete pádům, které tato poranění nejčastěji způsobují, zcela zabránit, můžete výrazně snížit jejich počet a zejména jejich dopad na zdraví dítěte. Připravte se ale i na nejhorší – nehody nemůžete zcela eliminovat, a tak je dobré mít doma lékárničku s vybavením pro poskytnutí první pomoci.
V případě venkovního pobytu je základem kvalitní obuv. Ta zajistí dítěti během pohybu potřebnou stabilitu. Na dopravních prostředcích – kolech, koloběžkách, odrážedlech či bruslích a podobně – by dítě mělo být vybaveno minimálně helmou, doporučujeme ale také chrániče kolen, předloktí, loktů nebo páteře. Ochráníte tak místa, na která dítě typicky dopadá a kde hrozí největší riziko odřenin, pohmožděnin či vážnějších zranění.
Řezné a tržné rády
Děti se nevyhnou ani různým oděrkám, ať už jsou způsobeny přílišnou zvědavostí dítěte, nebo jeho nepozorností. Nemusí jít hned o nůž nebo nůžky, dostatečně ostré předměty se nacházejí všude v našem okolí i v přírodě. Doma je nutné omezit výskyt těchto předmětů, současně je důležité dítě edukovat o tom, na které věci se nesahá.
Ke zranění ale čas od času dojde – ostatně stává se to i dospělým, a tak je důležité především rychlé poskytnutí první pomoci. Musíte zastavit krvácení a ránu očistit.
Popáleniny z nejrůznějších příčin
Zejména v nižším věku na dítě doslova na každém rohu číhá riziko popálenin. Malé děti ještě nerozumí okolnímu prostředí, a tak na sebe mohou v nepozorovanou chvíli zvrhnout rychlovarnou konvici, žehličku nebo třeba hrnec s obědem. Kromě toho hrozí popálení od hořící svíčky, rozžhavené plotýnky nebo třeba od elektřiny. Problém se může vyskytnout i ve vaně nebo ve sprše, kde na sebe dítě v nestřeženém okamžiku pustí vařící vodu.
Zde je prevence sice prostá, současně ale velmi vyčerpávající. Rodič musí neustále dávat pozor na to, aby dítě nepřišlo do kontaktu s rizikovými předměty a místy. Zkrátka musíte vždy myslet na to, jak dané místo zabezpečit a zamezit přístupu dítěte. Toto období trvá od chvíle, kdy se miminko začne batolit, a trvá přibližně až do začátku školní docházky, kdy již dítě většinou riziko dobře chápe.