Maminka.czBatole

Nejčastější dotazy k očkování proti pneumokokům

redakce 19.  9.  2011
Na téma očkování proti pneumokokům odpovídá praktický lékař pro děti a dorost Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Má smysl zatěžovat dítě očkováním proti pneumokoku, když jich v prvních týdnech a měsících života musí absolvovat tolik?

Určitě ano, invazivní pneumokokové infekce totiž nejvíce ohrožují právě děti do 1 roku. Očkováním také můžete do určité míry předcházet akutním i chronickým zánětům středního ucha. Zátěž organismu spojená s infekcí je ve srovnání s očkováním neporovnatelně větší, moderní očkovací látky jsou šetrné, očkování se z tohoto důvodu rozhodně není třeba obávat.

Jaká onemocnění způsobuje pneumokok? Jsou to opravdu tak rozšířená a nebezpečná onemocnění? Jak se jimi dítě může nakazit?

Pneumokok je jednou z hlavních příčin život ohrožujících invazivních onemocnění, jako jsou například meningitidy, invazivní pneumonie či sepse. Mnohem častěji však způsobují pneumokoky dětem mírnější formy infekce – například zánět středního ucha, jedno z nejběžnějších dětských onemocnění. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Jak důležitý je počet sérotypů pneumokoka, proti kterým nechám dítě očkovat?

Je třeba si uvědomit, že existuje více než devadesát různých sérotypů bakterie Streptococcus pneumoniae, neboli pneumokoka, ale pouze několik z nich je zodpovědných za převážnou část invazivních pneumokokových onemocnění u dětí. Všechny vakcíny na našem trhu nabízí pokrytí většiny těchto invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou malé děti v České republice ohroženy. Při volbě očkování je také vhodné zvážit například stupeň ochrany proti zánětu středního ucha, který představuje časté zdravotní potíže a proti kterému může pneumokoková vakcína pomoci chránit.

Není očkování proti invazivním pneumokokovým onemocněním bolestivé? Jak jej děti snášejí?

Očkování proti pneumokokům je dětmi velmi dobře snášeno. Po očkování se může vyskytnout zvýšená teplota, horečka, zarudnutí či otok v místě vpichu. Tyto reakce jsou však známkou toho, že očkování vyvolalo požadovanou imunitní odpověď, a většinou rychle odezní.

Kdy bych měla nechat své dítě naočkovat proti pneumokokům?

Invazivní pneumokoková onemocnění nejvíce ohrožují kojence mladší jednoho roku. Proto doporučuji s očkováním neotálet a poradit se s vaším pediatrem co nejdříve po porodu. V případě, že je očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku a že jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku, je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami. Hrazeno je pak i přeočkování ve druhém roce života. Pokud uvedená kritéria vaše dítě nesplní, je třeba vakcínu uhradit.

Témata: Zdraví, Kojenec, Novorozenec, Děti, Batole, Očkování, Dotaz, Imunitní odpověď, NEJ, Pneumonie, ÓČKO, Pneumokok, Pátý měsíc, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie