Maminka.czTěhotenství

Nejčastější mýty a fakta o „poslíčcích“

Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce prý nebolí, přicházejí vždy nepravidelně a výhradně ke konci těhotenství… Anebo je vše trochu jinak?
10. 2. 2016
Nejčastější mýty a fakta o „poslíčcích“

Něžně a familiérně se jim říká „poslíčci“, chladně odborně Braxton-Hicksovy kontrakce – podle anglického porodníka Johna Braxtona Hickse, který je roku 1872 poprvé popsal v odborném tisku (ženy i porodní báby je samozřejmě znaly již po staletí). Přemýšlely jste někdy, proč k poslíčkům, o kterých mimochodem koluje několik mýtů, vlastně dochází?

Braxton-Hicksova posilovna

Poslíčkům se v odborné literatuře někdy dokonce říká tréninkové kontrakce. Tyto kontrakce (děložní stahy) jsou ke konci těhotenství úplně normálním a fyziologickým jevem, dle odborníků jsou poslíčci dokonce důležití pro přípravu děložního svalstva na porod! Jde tedy o jakýsi přípravný předporodní trénink.

Braxton-Hicksovy kontrakce jsou na rozdíl od pravých kontrakcí nepravidelné. Co do síly stahů jde spíše o nízkou intenzitu či pocity vnímané jako „tvrdnutí bříška“. Poslíčci nadcházejícího porodu budoucí maminku obyčejně začínají navštěvovat v posledním trimestru těhotenství, přibližně tři neděle před termínem porodu. Tento „předporodní trénink“ trvá v některých případech pouhých pár minut, někdy však až několik hodin. Jdou-li poslíčci hodně intenzivní a trvají-li delší časový úsek, je namístě o nich informovat gynekologa.

Tréninkové kontrakce versus porodní

A jak se liší Braxton-Hicksovy kontrakce od pravých porodních? „Rozdíl mezi pravými kontrakcemi a poslíčky je ten, že přibývají na intenzitě místo toho, aby polevovaly. Nezmírní se ani při změně polohy. Že se jednalo o poslíčky, poznáte, když si dáte teplou sprchu nebo si lehnete a setrváte v klidu. Po nějakém čase by měly kontrakce slábnout.“ uvádí například gynekolog Miroslav Verner v populární publikaci Velká kniha o mateřství.  A dále též zdůrazňuje, že během poslíčků – na rozdíl od pravých kontrakcí – nikdy nedochází k otvírání porodních cest.

Nejčastější mýty o poslíčcích

Mýtus první: Poslíčci nebolí

Ale ano, poslíčci mohou bolet, ve výjimečných případech i velmi! Braxton-Hicksovy kontrakce jsou podobně jako porod ve své intenzitě i vnímání bolesti velmi individuelní záležitostí, pokud však máte o jejich intenzitě jakékoliv pochybnosti, kontaktujte raději lékaře.

Mýtus druhý: Poslíčci se objevují výhradně v třetím trimestru, a to přesně od 37. týdne těhotenství.

 Ani to není tak docela pravda, malé procento žen mohou poslíčci překvapit i ke konci druhého trimestru. Zda jde skutečně Braxton Hicksovy kontrakce, však v těchto případech rozhoduje lékař.

Mýtus třetí: Poslíčci jsou vždy nepravidelné kontrakce.

Ani to nemusí být tak docela pravda! „Jedná se o kontrakce, které mohou být dočasně pravidelné…“ zmiňuje se v souvislosti s poslíčky gynekolog Miroslav Verner.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Mýtus, Velká kniha, Fakta, Velká kniha o mateřství
Mohlo by vás zajímat
Tyto zdravé vánoční recepty si děti zamilují. Vyzkoušejte perníčky nebo kokosové kuličky
Porod syna byl můj nejsilnější zážitek v životě, říká zpěvák Jan Smigmator
Proč nemůžeme rodit doma? A co vlastně chtějí domorodičky?
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu