Maminka.cznahradní mateřství

Nejčastější otázky kolem náhradního mateřství: Co musí náhradní matka splňovat a jakou dostává finanční kompenzaci?

Vanda Stöckbauerová 9.  1.  2023
Množství neplodných párů se neustále zvyšuje. Proto není divu, že se stále více mluví o náhradním mateřství, které je pro mnoho dvojic jedinou šancí na vlastní dítě. Jak celý proces probíhá? Jak je to s financováním a zákony? A proč by náhradní matka neměla být bezdětná a vdaná? Zeptali jsme se odbornice na reprodukční medicínu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Obrací se na nás stále více dvojic, pro které je institut náhradního mateřství poslední možností mít vlastního potomka. Moderní medicína touto cestou dovede pomoct i ženám, které by v minulosti dítě mít nemohly,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. Náhradní mateřství má základní myšlenku vcelku jednoduchou – do dělohy náhradní matky lékaři zavedou embryo biologických rodičů. Náhradní maminka děťátko odnosí, porodí a poté ho předá jeho rodičům. Protože do hry vedle moderní medicíny vstupují také legislativa, finance nebo emoce, vyvstává samozřejmě řada dalších otázek.

VIDEO: Lékařka o potížích s početím a umělém oplodnění: Na co se připravit a kolik to stojí?

Ideální náhradní matka

Z hlediska medicíny je náhradní maminkou žena, která odnosí a porodí dítě jeho biologickým rodičům. Z lidského pohledu je to pak žena, kterou naplňuje pocit, že přispěje dobré věci. Že pomůže k novému životu, který by bez ní nevznikl. Někdy je motivací rovněž snaha podpořit někoho blízkého – ne vždy se totiž jedná o cizí ženu. Velmi často je to třeba sestra či dobrá přítelkyně. Jindy je to třeba maminka menšího dítěte, která v náhradním mateřství spatřuje možnost zůstat se svým potomkem delší čas doma. Ačkoli v České republice není legální finančně odměnit přímo samotný akt odnošení dítěte, pro některé ženy mohou být motivující finanční náhrady za ušlý zisk nebo mzdu. V ideálním případě by náhradní matka měla být v dobré kondici a ve věku do 39 let, neměla by být bezdětná a vdaná.

Komerční náhradní mateřství v Česku neexistuje

Pomoci náhradní maminky se může v Česku dovolávat jen pár, u kterého žena skutečně nemá ze zdravotních důvodů šanci otěhotnět a děťátko donosit. Může se jednat o vrozené vady, chybějící dělohu nebo třeba nízkou děložní sliznici, která znemožňuje zahnízdění nebo donošení plodu. Jiné důvody jsou například kardiovaskulárního, onkologického či neurologického původu. Dalším hlediskem, které je při posuzování potřeba vzít v potaz, je rovněž finanční zabezpečení páru. „V České republice neexistuje možnost komerčního náhradního mateřství. Zde má institut náhradního mateřství altruistický základ, kdy náhradní maminka odnosí dítě bez nároku na odměnu,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá a doplňuje: „Přesto musí žadatelský pár počítat s pokrytím nákladů na léčbu a také třeba na kompenzaci ušlé mzdy náhradní matce. Dvojice tak financuje doplňky stravy, úkony nehrazené z veřejného pojištění, cvičení, pomůcky a oděv pro těhotné, cestovné a podobně. Konkrétní částka se u jednotlivých párů velice liší. Při hodnocení vstupuje do hry řada faktorů od výše ušlé mzdy náhradní matky přes cestovné po její osobní potřeby v průběhu těhotenství. V průměru se nyní pohybují částky kompenzace kolem 500 tisíc korun.“

Neprožily těhotenství, přesto jsou hrdými mámami! Těmto slavným kráskám odnosila dítě náhradní matka

Uznání otcovství a osvojení

Jakmile se proces dostane do fáze, kdy si pár najde vhodnou náhradní matku, která splňuje všechny potřebné požadavky na věk a zdravotní stav, dojde k uzavření oboustranné dohody. Ta ošetřuje celou proceduru. Je v ní například ukotveno, že se náhradní matka po porodu dítěte vzdá ve prospěch biologických rodičů, či to, jak a kdy budou probíhat potřebné finanční kompenzace a úhrada nákladů. Poté dojde k oplodnění vajíčka ženy z neplodného páru spermií muže z tohoto páru a vhodné embryo se poté zanese do těla náhradní matky. „Jakmile náhradní matka otěhotní, biologický otec uzná otcovství, a stává se tak tatínkem se všemi právy i povinnostmi. Tím se po porodu zajistí hladší průběh předání novorozeného miminka, které si následně osvojí již jen biologická maminka,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá.

Nejčastější dotazy na téma náhradního mateřství

Odpovídá MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., z reprodukční kliniky Repromeda, která patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je to s výběrem náhradní matky, hledá si ji vždy neplodný pár?

Náhradní matkou se může stát blízká přítelkyně, sestra, sestřenice, švagrová a podobně. Neplodný pár si tedy adeptku může najít sám a my odborně posoudíme její zdravotní stav a způsobilost k přijetí této role. Pokud takovou ženu pár ve svém okolí nemá, je možné oslovit potenciální matku formou inzerátu. Většině párů se ale náhradní matku najít vlastními silami nepodaří a obracejí se na reprodukční kliniku, kde většinou zájemkyně na sebe nechávají kontakt.

Z jakého důvodu by náhradní matka neměla být bezdětná a vdaná?

Vlastní dítě by náhradní maminka měla mít z více důvodů. Náhradní matka by měla být již zkušenou rodičkou. Současně se tím minimalizuje riziko, že by si žena chtěla po porodu dítě cizího páru ponechat v péči. Dalším důvodem je, aby případné komplikace v průběhu náhradního mateřství neovlivnily schopnost bezdětné ženy v budoucnu otěhotnět.

Náhradní matka nezbytně nutně nemusí být neprovdaná, ale proces u svobodných či rozvedených žen probíhá mnohem jednodušeji. Má to vliv na uznání otcovství. V případě, že je žena vdaná, vstupuje do procesu i její manžel. Běžnou praxí je, že biologický otec uzná své otcovství již během těhotenství náhradní matky. V případě vdané ženy se však z pohledu zákona otcem dítěte automaticky stává její manžel, a ten teprve musí otcovství popřít.

Jaká zdravotní vyšetření se u náhradní matky provádějí?

U náhradní matky se provádí ultrazvukové vyšetření malé pánve a gynekologické vyšetření, vyšetření ženských pohlavních hormonů, vyšetření hormonu TSH, testy na pohlavně přenosné a další infekční choroby, toxikologický test z moči, stanovuje se krevní skupina a Rh faktor. V případě potřeby se dělají i imunologická vyšetření a zjišťují se nejrůznější virová onemocnění.

Stává se někdy, že si to náhradní matka rozmyslí a chtěla by si dítě nechat?

V naší praxi dosud nenastala situace, kdy by si po porodu náhradní matka chtěla dítě ponechat. Správným posouzením způsobilosti a vhodnosti náhradní matky (například i to, že již pečuje o vlastní potomky) se toto riziko opravdu minimalizuje. Během těhotenství také provádíme testy paternity jako důkaz, že otcem je skutečně muž z žadatelského páru.

Jak se k náhradnímu mateřství staví zákon?

V současnosti v České republice není institut náhradního mateřství upraven specifickým zákonem, vychází tedy zejména z občanského zákoníku. Aktuálně je tedy z pohledu zákona za matku považována žena, která dítě porodí, přestože není jeho biologickou matkou. V rámci náhradního mateřství tedy po porodu dochází k tomu, že se náhradní matka vzdá svých rodičovských závazků k dítěti a poskytne ho k adopci matce – příjemkyni. Jelikož otec již během těhotenství oficiálně uzná své otcovství se všemi právy a povinnostmi, osvojuje si novorozené miminko již jen jeho biologická maminka.

Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Témata: Porod, Mateřství, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Plodnost, Náhradní matka, nahradní mateřství, Náhradní mateřství, Maminka, Medicína, Repromeda, Kateřina Veselá, Žadatel, Česká republika, Kompenzace, TSH, Neplodný pár, Finanční kompenzace, Mater, Osvojení

Video