Maminka.czPodcasty

VIDEO: Někde má řečové vady až 90 % dětí. Co pomůže před nástupem do školy více než dril? Poradí klinická logopedka

Tereza Víchová 5.  5.  2022
VIDEO: Někde má řečové vady až 90 % dětí. Co pomůže před nástupem do školy více než dril? Poradí klinická logopedka
T-d-nka, t-d -nka? Taky to znáte? Že dítě špatně vyslovuje třeba R, není podle doktorky Zdeňky Koppové až takový problém. Co ale vázne více, jsou už sluch, zrakové vnímání a motorická koordinace. Léto před nástupem do školy tak nutně nemusíte trávit s cvičebními sešity (i když i ty jsou pomocí), ale třeba si zaskákejte panáka. 

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

R a Ř není to nejdůležitější

Jak to souvisí s mluvením? I když se rodiče diví, že takové hry přece potomka těžko naučí dobře mluvit, naslouchat i vnímat, základ je právě tady.

Vady výslovnosti, jako je ono R a Ř, jsou pro nás logopedy spíše takový ‚bonbonek’," říká Zdeňka Koppová: „U dnešních dětí vázne sluch i zrakové vnímání a také motorická koordinace. Děti mají nižší soustředění na přesné věci, doba je příliš rychlá a vjemů mnoho. Méně si s nimi povídáme.”

Jak strávit léto (a pomoct dítěti před první třídou)?

Svou roli samozřejmě hraje, zda se dětem věnovaly paní učitelky ve školce i my rodiče. A kdo je už déle v terapii klinického logopeda, je pod kontrolou. Ostatním dětem – a to ostatně všem, ne jen těm s řečovými vadami – můžeme pomoct i my rodiče. Jaké tipy má Zdeňka Koppová?

Trénování motoriky – skákání přes švihadlo, chytání míče, chození po kládě, střídání pravé a levé ruky.

„To vše má vliv na motoriku celkově, tedy i motoriku mluvidel,” vysvětluje odbornice. „Skvělým pomocníkem je třeba i plavání, které učí koordinovat dech.”

Zanedbávat by se nemělo ani zrakové vnímání, aby se na něj dítě soustředilo a umělo nás napodobit. 

VIDEO: Podívejte se na skvělý trik, jak naučit děti zavazovat tkaničky

Sluch se pak nejlépe trénuje klasickými hrami – třeba tichou poštou, slovním fotbalem nebo hrou šla babička do městečka, kde si musí dítě umět zapamatovat slova,” má skvělé tipy logopedka.

Tohle všechno je velkou pomocí všem budoucím školákům. A jak je to vlastně s oním R a Ř – tedy rodičovskými „metami”, kterých se snaží s dítětem dosáhnout? Zdeňka Koppová se usmívá:

„Pro začátek školy jsou mnohem důležitější správně vyslovované sykavky a rozeznání měkkých a tvrdých slabik. Ostatně podívejme se do slabikáře – první čtou děti hlásky M, L a S ve spojení se samohláskami, pak se přidávají další. A R a Ř přijde na řadu až po Vánocích.”

Není logoped jako logoped!

  • Za „logopedy“ obvykle označujeme hned několik různých povolání. Jejich role v péči o dětské pacienty se ale zásadně liší.
  •  Může jít zejména o speciálního pedagoga se specializací na logopedii, nebo logopeda klinického (zdravotního pracovníka)
  • Jestliže se u dítěte objeví obtíže v řeči nebo komunikaci nebo přímo řečová vada, měl by jej na základě doporučení dětského lékaře co nejdříve vyšetřit klinický logoped.
  • Klinický logoped jako zdravotnický pracovník stanovuje diagnózu podle mezinárodní klasifikace nemocí MKN a provádí příslušnou terapii řeči a komunikace ve zdravotnickém zařízení – ambulanci.
  • Speciální pedagog ve školství pomáhá dětem s obtížemi zvládat výuku a výchovu ve škole speciálně pedagogickými metodami a postupy. Nestanovuje však zdravotnickou diagnózu ani neprovádí léčebnou terapii.

Jaké problémy s řečí dnešní děti mají? Má smysl shánět logopeda narychlo? A jaké tipy na pracovní sešity má Zdeňka Koppová? Podívejte se na video nebo si přehrajte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Logopedie, Rozhovor, Předškolák, Nejlepší video, Vnímání, Koordinace, Sešit, Děti, Řečová vada, Dril, Nástup, Spotify, Vada, Sluch
Mohlo by vás zajímat
Nebojte se nechat děti ušpinit! Tyhle "bahenní" aktivity je zabaví na hodiny
Formánková Simona
Rodičovství
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022