Maminka.czPodcasty

VIDEO: Někde má řečové vady až 90 % dětí. Co pomůže před nástupem do školy více než dril? Poradí klinická logopedka

Tereza Víchová 5.  5.  2022
T-d-nka, t-d -nka? Taky to znáte? Že dítě špatně vyslovuje třeba R, není podle doktorky Zdeňky Koppové až takový problém. Co ale vázne více, jsou už sluch, zrakové vnímání a motorická koordinace. Léto před nástupem do školy tak nutně nemusíte trávit s cvičebními sešity (i když i ty jsou pomocí), ale třeba si zaskákejte panáka. 

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

R a Ř není to nejdůležitější

Jak to souvisí s mluvením? I když se rodiče diví, že takové hry přece potomka těžko naučí dobře mluvit, naslouchat i vnímat, základ je právě tady.

Vady výslovnosti, jako je ono R a Ř, jsou pro nás logopedy spíše takový ‚bonbonek’," říká Zdeňka Koppová: „U dnešních dětí vázne sluch i zrakové vnímání a také motorická koordinace. Děti mají nižší soustředění na přesné věci, doba je příliš rychlá a vjemů mnoho. Méně si s nimi povídáme.”

Jak strávit léto (a pomoct dítěti před první třídou)?

Svou roli samozřejmě hraje, zda se dětem věnovaly paní učitelky ve školce i my rodiče. A kdo je už déle v terapii klinického logopeda, je pod kontrolou. Ostatním dětem – a to ostatně všem, ne jen těm s řečovými vadami – můžeme pomoct i my rodiče. Jaké tipy má Zdeňka Koppová?

Trénování motoriky – skákání přes švihadlo, chytání míče, chození po kládě, střídání pravé a levé ruky.

„To vše má vliv na motoriku celkově, tedy i motoriku mluvidel,” vysvětluje odbornice. „Skvělým pomocníkem je třeba i plavání, které učí koordinovat dech.”

Zanedbávat by se nemělo ani zrakové vnímání, aby se na něj dítě soustředilo a umělo nás napodobit. 

VIDEO: Podívejte se na skvělý trik, jak naučit děti zavazovat tkaničky

Sluch se pak nejlépe trénuje klasickými hrami – třeba tichou poštou, slovním fotbalem nebo hrou šla babička do městečka, kde si musí dítě umět zapamatovat slova,” má skvělé tipy logopedka.

Tohle všechno je velkou pomocí všem budoucím školákům. A jak je to vlastně s oním R a Ř – tedy rodičovskými „metami”, kterých se snaží s dítětem dosáhnout? Zdeňka Koppová se usmívá:

„Pro začátek školy jsou mnohem důležitější správně vyslovované sykavky a rozeznání měkkých a tvrdých slabik. Ostatně podívejme se do slabikáře – první čtou děti hlásky M, L a S ve spojení se samohláskami, pak se přidávají další. A R a Ř přijde na řadu až po Vánocích.”

Není logoped jako logoped!

  • Za „logopedy“ obvykle označujeme hned několik různých povolání. Jejich role v péči o dětské pacienty se ale zásadně liší.
  •  Může jít zejména o speciálního pedagoga se specializací na logopedii, nebo logopeda klinického (zdravotního pracovníka)
  • Jestliže se u dítěte objeví obtíže v řeči nebo komunikaci nebo přímo řečová vada, měl by jej na základě doporučení dětského lékaře co nejdříve vyšetřit klinický logoped.
  • Klinický logoped jako zdravotnický pracovník stanovuje diagnózu podle mezinárodní klasifikace nemocí MKN a provádí příslušnou terapii řeči a komunikace ve zdravotnickém zařízení – ambulanci.
  • Speciální pedagog ve školství pomáhá dětem s obtížemi zvládat výuku a výchovu ve škole speciálně pedagogickými metodami a postupy. Nestanovuje však zdravotnickou diagnózu ani neprovádí léčebnou terapii.

Jaké problémy s řečí dnešní děti mají? Má smysl shánět logopeda narychlo? A jaké tipy na pracovní sešity má Zdeňka Koppová? Podívejte se na video nebo si přehrajte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Logopedie, Rozhovor, Předškolák, Nejlepší video, mluvení, Vnímání, Děti, Koordinace, Vada, Řečová vada, Dril, Sluch, Nástup, Sešit, Spotify
Mohlo by vás zajímat
Moderátorka Eva Hecko Perkausová se stala maminkou. Jaké netradiční jméno dala svému synovi?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty