Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Nejde jen o zábavu, hra připraví dítě do života! Podporujte ji!

22. 5. 2020
Nejde jen o zábavu, hra připraví dítě do života! Podporujte ji!
Hra může být šikovným prostředkem, díky kterému si děťátko naprosto přirozenou cestou osvojuje nové dovednosti, získává užitečné informace a rozvíjí mozek i celou svou osobnost. Jaký je význam hry v životě dětí a co všechno se díky ní naučí?

Hra provází dítě v podstatě již od narození a má důležitý význam při jeho zdravém vývoji. Právě díky ní si může postupně osvojovat vše, co k životu potřebuje, všestranně se rozvíjí, učí se sociálním dovednostem, řeči a komunikaci, sebeobsluze i ovládání emocí, trénuje pozornost a schopnost soustředění, poznává samo sebe. Nemluvě o zrakovém, sluchovém a smyslovém vnímání. Nezastupitelnou roli má hra zejména v prvních 1000 dnech života, tvrdí odborníci, jelikož vytváří základy celoživotního zdraví i psychické pohody jedince.

Přináší radost a obohacuje

Hra neslouží jen k odpočinku a naplnění volného času, její význam je mnohem hlubší. „V období, než vaše batolátko oslaví druhé narozeniny, je hra hlavní aktivitou, díky které se učí novým věcem. Stimuluje jeho sociální, emoční i fyzický vývoj a pomáhá budovat sebedůvěru i důvěru v okolní svět, který objevuje a poznává. Při hraní si vytváří určité návyky a učí se, jakým způsobem komunikovat s ostatními,“ potvrzuje prof. Julie Green. Hra formuje osobnost dítěte od nejútlejšího věku, vždyť hru jako takovou začlenil do své pedagogické soustavy již učitel národů Jan Amos Komenský a popisoval její smysl a možnosti při výchově dětí (jeho známá škola hrou).

Proč by si děti měly umět hrát samy? Budou sebejistější a úspěšnější ve škole!

Řízená versus spontánní hra

Hra může mít celou řadu podob. Existují dva různé typy. Tím prvním jsou hry strukturované a řízené. „Ty jsou praktikovány víceméně rutinně a organizuje je často dospělý, rodič nebo učitelka ve školce. Patří sem například práce s omalovánkami, tanec, zpívání, tvůrčí hry, kreslení nebo výroba keramiky, také ale návštěva hřiště nebo koupaliště, schovávaná v lese, stavba domečků z kůry a mechu, sběr kamínků či poznávání kytiček. Tento typ her podporuje kreativní myšlení a smyslové vnímání, hrubou i jemnou motoriku,“ přibližuje prof. Green. Druhým typem je hra volná, spontánní, která vychází z vlastní potřeb a zájmů dítěte a umožní maximálně zapojit a využívat fantazii a představivost. Dítě samo si vybírá činnost, námět, hračky i partnera pro hru. Spontánnost můžete pozorovat v bezprostředním chování potomka, jeho aktivitě, zaujetí a radosti. Děti rády experimentují, improvizují, projevují aktivně uspokojení.

Nejlepší hračky? Máma s tátou!

Jak se mění hra spolu s věkem dítěte? V různých obměnách ho provází celým vývojovým procesem a odlišuje se podle stupně vývoje mozku a centrální nervové soustavy. Mění se hračky i formy hry. Nejmenší děti si hrají samy, až později začnou spolupracovat s vrstevníky a jsou schopné hrát si skutečně s ostatními (když sledujete dvě dvouletá batolata na písku, sedí vedle sebe a hrají si usilovně každý sám, zájem o sebe navzájem projeví pouze v případě, že jeden druhému vezme lopatičku nebo ho posype pískem). Pro kojence jste vůbec nejlepší hračkou vy sami, obzvláště, když se usmíváte a cokoli povídáte. Hru pro ně rovněž představuje třeba „pasení koníčků,“ při kterém současně zdokonalují své pohybové schopnosti, později chrastítka nebo barevné kostky, podporující rozvoj motoriky.

Sedm herních nápadů pro kojence

 • Příjemná hudba, veselé písničky, cinkání zvonečky
 • Jemné lechtání a poklepávání na bříško
 • Něžné hlazení tělíčka pomocí předmětů s různou strukturou – peříčko, žínka, kovová lžička, plyšové zvířátko…
 • Muchlání balicích papírů nebo novin, ten zvuk prostě zbožňují
 • Něžná masáž přírodním olejíčkem, například s měsíčkovou vůní
 • Vesele barevné kostky, balonky nebo kroužky, kterých se může dotýkat, natahovat se pro ně, kousat a olizovat
 • Pravidelný čas trávený na bříšku na podlaze výrazně pomáhá posilovat svalstvo a získávat kontrolu nad tělem, děťátko zažívá a vidí svět z jiné perspektivy
Karanténa s dětmi: Těhle 50 Montessori tipů zabaví i ty nejmenší

Pět herních nápadů pro batolata

 • Jakékoli velké a lehké předměty, se kterými se dá podniknout spousta věcí (lepenkové krabice, leporela, vařečky a hrnce, kbelíky, míče a balonky, plastové úložné boxy…)
 • Jakékoli hračky a předměty, které může dítě posunovat, tahat, postrkovat nebo tlačit před sebou
 • Barevné křídy, zbytky látek, plastelína, větší kameny, kus lana, šátky, deky a polštářky – všechno, z čeho je možné něco vyrobit nebo postavit
 • Bublinková folie, fotbalový míč, plastové kužele a podobně, cokoli, do čeho se dá kopat a po čem je možné skákat a dupat, kutálet s tím
 • Chytlavá rytmická hudba, nejrůznější zvuky a melodie, můžete je dětem pustit z počítače, případně sami zazpívat, tleskat do rytmu, pískat na flétničku apod.


Naučte je zvládnout nudu! Když děti neustále bavíte, zaděláte si na potíže

Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Kojenec, Rodina a vy, Předškolák, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Hry pro děti, Ovládání, Hračky, Nová dovednost, Hra, Jan Amos Komenský, Dovednost, Nejlepší hračka, Význam, Typ her, Děťátko, Života, Bublinková

Mohlo by vás zajímat
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Proč jsou prarodiče pro vnoučata tak důležití? Tady je sedm důvodů
Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!

Horoskopy

Střelec Milí Střelci, nepodléhejte svým emocím a náladám. Pokud se chcete zviditelnit, tak rozumným způsobem.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vojtěch, Gerhard, Vojta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné