Maminka.czTěhotenství

Nejen obří pupík! Co ještě na těle v těhotenství pořádně nabobtná?

14. 7. 2019
Nejen obří pupík! Co ještě na těle v těhotenství pořádně nabobtná?
Samozřejmě počítáte s tím, že vám naroste pořádné břicho. Jenže tušila jste, že během devíti měsíců, kdy budete nosit vytoužené miminko pod srdcem, se (někdy i razantně) zvětší také další části vašeho těla, u kterých byste to možná nečekala?

Zřejmě každé nastávající mamince je jasné, že po porodu bude spousta věcí jinak a tělo projde řadou změn. Je to přirozené a normální. Víte, že budete potřebovat kvalitní podpůrné spodní prádlo, džíny s elastickým pasem (bůh žehnej tomu, kdo je vynalezl) a volné šaty, protože rostoucí pupík se brzy začne hlásit o slovo a potřebné pohodlí. Ovšem pozor, břicho není zdaleka jedinou oblastí vašeho těla, které během těhotenství rapidně změní rozměry. A je to logické. Objem krve v průběhu gravidity narůstá až o 40 %, vlivem hormonů dochází k většímu zadržování vody v organismu a tekutiny se rovnoměrně rozloží po celém těle. Mírné otoky bývají patrné zejména na lýtkách a tváři. Ale tady to nekončí. I další části těla mohou změnit tvar tak, že se před porodem budete jen stěží poznávat? Připravte se na tyto možné nepříjemnosti.

Usínání u televize i vysoké podpatky. Co vše může v těhotenství ublížit?

Kotníky a chodidla

Během těhotenství dochází ke zvýšenému tlaku na stěnu cév, což způsobuje průnik tekutiny do okolních tkání, který se projeví právě jako otok. Potíže zhoršuje i rozpínání se zvětšené dělohy, která tím, jak nabírá na objemu, postupně začne utlačovat lymfatické tkáně a cévy procházející pánví a odvádějící odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci a plicím. Stlačené žíly nemohou zajistit volný odtok krve a ta se hromadí v končetinách. Pomoci mohou kompresní punčochy, chladivé obklady, odpočinek s nohama ve vyvýšené poloze (seďte nebo ležte co nejčastěji s nohama zvednutýma do výšky) a pohodlné boty bez podpatků. A pro zajímavost, věděla jste, že po porodu můžete zjistit, že se vám během těhotenství zvětšila noha o jedno až dvě velikostní čísla obuvi? Navíc, v důsledku poměrně častého problému těhulek, kterým je pokles nožní klenby, se vám chodidlo může také rozšířit.

Těhotenství není nemoc: Na co si dát pozor a čeho se naopak nebát?

Rty a nos

Pokud jde o tvorbu otoků, jdou tyto dva rysy obličeje obvykle ruku v ruce. Nos můžete pociťovat jako zduřelý a nateklý, protože drobné cévy v dutinách se rozšiřují z důvodu zvýšeného objemu krve a dalších tekutin v organismu. To může občas vést až k nepříjemnému krvácení z nosu (zejména pokud trpíte alergiemi nebo suchostí sliznic). A rty? Většina žen si nestěžuje, že se jim v období očekávání příchodu miminka zvětšují, jestli ale nejste fanynkou tohoto „bezbolestného“ vylepšení bez potřeby použití jehly, pomůže vám kostička ledu, kterou masírujte ústa do úlevy. Případně zkuste na rty na pár minut přiložit chladivý gelový polštářek, který jste předem uložila na hodinu do mrazáku.

Dásně

Stejně jako váš nos i dásně se mohou během těhotenství stát hodně citlivými (vlivem působení hormonálních změn, zadržování vody v organismu i zvýšeného průtoku krve). Trpíte na potíže s dásněmi? Krvácejí nebo máte zánět? Nyní se vám potíže s velkou pravděpodobností zhorší a bude potřeba pomoc zubního lékaře. Obraťte se na něj v případě, že vám dásně krvácejí i po běžné každodenní dentální hygieně. Ostatně, během těhotenství byste měla absolvovat dvě preventivní zubní prohlídky. Při nadměrném krvácení z dásní (i z nosu) požádejte lékaře, aby zkontroloval váš krevní obraz.

Těhotenství a katastrofické scénáře: Nevěřte všemu, co se povídá!

Oči

Kdo by si to byl pomyslel? Budíte se s oteklými horními i dolními víčky? Opuchlých váčků se nemůžete zbavit celé dopoledne? Na vině nemusí být jen únava a nedostatek spánku. Lékaři tvrdí, že všechny části obličeje, včetně očí a očního okolí, se v graviditě z důvodu působení hormonů estrogenu a progesteronu a hromaděním tekutin v podkoží zvětšují. Dobrou zprávou je, že po porodu se vaše tvář a její rysy zase vrátí do původního stavu. O svůj vzhled se tedy obávat nemusíte. A než porodíte, můžete si jednoduše pomoci studenými obklady, vychlazenými plátky salátové okurky nebo vylouhovanými a vychlazenými sáčky černého či zeleného čaje.

Prsa (a bradavky)

Vaše ňadra se začínají připravovat na kojení již v průběhu druhého trimestru, takže budou hodně citlivá a poměrně brzy můžete očekávat širokou škálu změn, od nejrůznějších tlaků a nepříjemného napětí, svědění bradavek až po poměrně výrazné bolesti, jak prsa rychle mění tvar a „těžknou (příčinou jsou zvyšující se hladiny hormonů estrogenu a prolaktinu, které způsobují růst prsní žlázy). Do porodu mohou vaše prsa zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit svou velikost, takže si určitě pořiďte kvalitní a pohodlnou těhotenskou podprsenku, která je udrží na místě. Nepodceňujte prevenci, jelikož každý prs váží před porodem zhruba o 300 gramů více než za normálních okolností. Při bolesti uleví sprchování ňader studenou vodou nebo chladivý obklad, případně jemná masáž měsíčkovým, mandlovým či  jojobovým olejem.

Jste těhotná a máte tyhle potíže? Neváhejte a hned volejte lékaře!

Prsty a zápěstí

Zejména v posledním trimestru můžete s velkou pravděpodobností očekávat, že nadměrné zadržování tekutin v těle způsobí, že vám začnou otékat prsty a zápěstí na rukou. Nezapomeňte včas odložit prstýnky, neškrťte průtok krve těsnými náramky. Zejména večer a v noci vás mohou zaskočit bolesti, nepříjemný tlak, mravenčení, brnění a pocity těžkosti. Otoky mohou utlačovat nervy v zápěstí, což následně způsobuje znecitlivění v konečcích prstů (někdy vyústí až v tzv. syndrom karpálního tunelu). Stoprocentní prevence neexistuje, pokud se ale objeví otok rukou, zkuste omezit příjem soli, smažených a tučných jídel ve stravě, dodržovat dostatečný pitný režim a zmírnit tlak nošením mírně kompresní ortézy na zápěstí.

Žíly

Nevzhledné „křečáky“ vznikají v důsledku snížené kvality tkáně žilní stěny a zhoršeného odtoku krve ze žíly směrem zpět k srdci. U žen s genetickými předpoklady a u těch, které se žílami měly potíže už před otěhotněním, je právě gravidita dobou, která vzniku křečových žil nahrává. Vlivem hormonů totiž dochází k rozvolňování měkkých tkání, které bohužel zasáhne i tkáň žil. Pokud cévy ztratí svou pevnost, krev se v nich rychle městná a tím je „zavařeno“ pro vznik křečových žil a také zhoršení stavu těch již existujících. Jakékoli změny a potíže konzultujte s lékařem a noste zdravotní kompresní punčochy. Od případných křečí pomůže hořčík (v oříšcích, kakau, banánech, minerálních vodách…).

Vagína

Stručně řečeno, kdekoli se na těle nacházejí cévy a žíly (utlačované zvětšující se dělohou), tam bude v průběhu těhotenství (hlavně v jeho druhé polovině) putovat a hromadit se více krve. A právě to může způsobit, že budete pociťovat silné překrvení ve vaginální oblasti nebo mohou nepříjemně až bolestivě natékat stydké pysky. Žádné kompresní prádlo pro tuto oblast sice neexistuje, aspoň částečně ale dokáže pomoci například podpůrný elastický těhotenský pás, který  podrží rostoucí bříško a uleví tak velké zátěži.

 

Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Tkáň, Tekutina, Céva, Otok, Dáseň, Pupík, Žíla, Džíny, Vynález, Odtok, NEJ

Mohlo by vás zajímat
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?

Horoskopy

Lev Ani v půlce velikonočního týdne se vám nedaří upoutat pozornost náročného partnera. Po pravdě řečeno už…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné