[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tušíte, jak a kdy vlastně vznikl adventní kalendář a proč je tolik oblíbenou pozorností i dnes?
Jde o zvláštní typ kalendáře, který zahrnuje 24 dní spojených s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu. Odpočítává dny adventu od 1. prosince až ke Štědrému dni, tedy 24. prosinci. Populární jsou zejména jeho papírové verze, které mají 24 otevíracích okének, z nichž každé je naplněno malým překvapením, nejčastěji sladkostí, zejména čokoládou.
Moderní verze adventních kalendářů, které seženete ve verzích pro děti i pro dospělé, obsahují i jiné „dárečky“ v podobě kosmetiky, čajů, kávy, šperků nebo třeba mini hraček.
Vůbec první známý ručně vyrobený adventní kalendář pochází z roku 1851, první tištěný kalendář s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence vyrobil tak trochu „omylem“ v roce 1908 mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu. Vytiskl tehdy vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“.
Tento „Mnichovský vánoční kalendář“ neměl ještě otevírací okénka, ale na počátku 20. století už Lang vydal první adventní kalendář s malými otevíracími dvířky. Po něm následovaly další, v mnohých z nich byly vyobrazeny výjevy, citace a příběhy z Bible, přičemž kalendáře vypadaly jako městečka a vesnice s rafinovaně schovanými okénky. Vyráběly se z tvrdého papíru.
Původním záměrem adventního kalendáře je připomenout dětem vánoční události popisované v Bibli a zpříjemnit jim čekání na dárky pod stromečkem. Bylo v něm ale také zachyceno i samotné poselství adventní doby, kdy se všichni křesťané připravují na Vánoce a očekávají příchod Ježíše Krista.
A víte, co znamenají otevírací okénka s drobnostmi uvnitř? Symbolizují vnitřní otevřenost, otevřenost duše a srdce pro druhé lidi, pro dobro. Takový byl alespoň jejich křesťanský význam. Podívejte se do foto galerie a vyberte některý z nápaditých adventních kalendářů, kterým zpříjemníte předvánoční čas svým dětem, partnerovi, babičkám a dědečkům, kamarádce nebo kolegyni.