Maminka.czVánoce 2021

GALERIE: Letošní nejlepší adventní kalendáře pro děti, mámy i táty. Který si vyberete?

Simona Procházková 11.  11.  2021
Adventní kalendáře jsou oblíbenou tradicí a milým dárkem a zejména dětem zpříjemní čekání na Ježíška. Můžete si samozřejmě vytvořit svůj vlastní kalendář, fantazii se meze nekladou. Pokud se na domácí tvoření ale necítíte a chcete ratolestem udělat radost nebo potěšit své blízké, inspirujte se v naší galerii. Letošní edice adventních kalendářů, které seženete v obchodech, jsou krásné a nápadité a vybere si každý.

Tušíte, jak a kdy vlastně vznikl adventní kalendář a proč je tolik oblíbenou pozorností i dnes?

VIDEO: Návod na výrobu adventního věnce

Jde o zvláštní typ kalendáře, který zahrnuje 24 dní spojených s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu. Odpočítává dny adventu od 1. prosince až ke Štědrému dni, tedy 24. prosinci. Populární jsou zejména jeho papírové verze, které mají 24 otevíracích okének, z nichž každé je naplněno malým překvapením, nejčastěji sladkostí, zejména čokoládou.

Moderní verze adventních kalendářů, které seženete ve verzích pro děti i pro dospělé, obsahují i jiné „dárečky“ v podobě kosmetiky, čajů, kávy, šperků nebo třeba mini hraček.

Vůbec první známý ručně vyrobený adventní kalendář pochází z roku 1851, první tištěný kalendář s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence vyrobil tak trochu „omylem“ v roce 1908 mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu. Vytiskl tehdy vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“.

Tento „Mnichovský vánoční kalendář“ neměl ještě otevírací okénka, ale na počátku 20. století už Lang vydal první adventní kalendář s malými otevíracími dvířky. Po něm následovaly další, v mnohých z nich byly vyobrazeny výjevy, citace a příběhy z Bible, přičemž kalendáře vypadaly jako městečka a vesnice s rafinovaně schovanými okénky. Vyráběly se z tvrdého papíru.

Původním záměrem adventního kalendáře je připomenout dětem vánoční události popisované v Bibli a zpříjemnit jim čekání na dárky pod stromečkem. Bylo v něm ale také zachyceno i samotné poselství adventní doby, kdy se všichni křesťané připravují na Vánoce a očekávají příchod Ježíše Krista.

Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

A víte, co znamenají otevírací okénka s drobnostmi uvnitř? Symbolizují vnitřní otevřenost, otevřenost duše a srdce pro druhé lidi, pro dobro. Takový byl alespoň jejich křesťanský význam. Podívejte se do foto galerie a vyberte některý z nápaditých adventních kalendářů, kterým zpříjemníte předvánoční čas svým dětem, partnerovi, babičkám a dědečkům, kamarádce nebo kolegyni.

Témata: Galerie, Děti, Vánoce 2021, Tradice, Vánoce, Tvoření, Advent, Výběr, Tipy redakce, Fantazie, Ježíš Kristus, Kalendář, Gold, Potter, Moderní verze, Adventní kalendář, Ježíšek, Bible, Obchod, Táta, Máma, Štědrý den
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Zpěvačka Shakira a fotbalista Gerard Piqué: Mají doma geniální dítě? Devítiletý Milan září ve všem, na co sáhne!
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče