Maminka.czTipy na výlet

Kam na výlet s dětmi? 11 tipů na nejkrásnější rozhledny v Česku!

22. 7. 2020
Zajímavých a mnohdy hodně originálních rozhleden a vyhlídek je naše země doslova plná. Naplánujte si rodinnou výpravu na některou z nich, určitě nebudete litovat. Tady je malá inspirace.

Klepáč

Tato dřevěná stavba z hrubě opracovaných kulatin leží doslova jen několik centimetrů od naší státní hranice s Polskem. Na zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů se dostanete po schodech (pozor, i při mírnějším větru se konstrukce poněkud kývá). Rozhledna se nachází na hřebenu a výhledy na masiv Králického Sněžníku, Jeseníky i Orlické hory jsou dechberoucí. Dojdete sem (poněkud prudším stoupáním lesem) z vesničky Dolní Morava, pokud si chcete cestu trochu ulehčit a zkrátit, nechte auto na parkovišti na rozcestí Pod Klepáčem a po modré nebo červené značce stoupejte k dalšímu rozcestí Pod Sršňovkou. Zde opustíte červenou a pokračujete po modré do kopce. Na vrchol k rozhledně (1143 m.n.m.) vás dovede dost strmá, kamenitá pěšina.

Bramberk

Populární cíl rodinných výletů najdete nedaleko města Lučany nad Nisou v Jizerských horách, na vrcholu hřebene Krásného. Z rozhledny (787 m.n.m.) se před vámi otevře kruhový výhled do širokého okolí, uvidíte mimo jiné Černou Horu, Sněžku, hrad Bezděz nebo Ještěd. Rozhledna, vysoká 21 metrů, prošla před pár lety rekonstrukcí a dostanete se k ní pohodlně po značených turistických cestách z Janova či Jablonce nad Nisou, Jindřichova nebo Horního Maxova. Postavena byla na místě původní dřevěné rozhledny z roku 1889 a slavnostní otevření proběhlo roku 1912. V létě tu funguje občerstvení.

Plánujete výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu! Tady je 9 super tipů, kam vyrazit!

Vochlice

Romantická rozhledna se nachází na vrchu Vochlice v okrese Louny, mezi obcemi Mlýnce a Libyně (v nadmořské výšce 444 m.n.m), odkud sem vedou značené trasy. Vysoká je 15 metrů, její vyhlídková plošina je pak usazena ve výšce zhruba 11 metrů. Rozhledna byla postavena v roce 1881 Klubem českých turistů, který se při její stavbě inspiroval červenými věžemi na erbu Lubence. Aby tvůrci dosáhli co nejautentičtějšího vzhledu, použili při stavbě kromě místního materiálu (čedič s křemenem) také cihly a červený pískovec. Zajímavostí je středový sloup s točitým schodištěm, vrchol obvodové zdi tvořilo původně cimbuří. Věž dlouhé roky chátrala, v roce 2007 se její renovace ujala skupina dobrovolníků, která se ji rozhodla zachránit. Oficiální otevření zrekonstruované stavby proběhlo v srpnu 2010.

Krásenský vrch

V srdci Slavkovského lesa najdete tento romantický kamenný skvost. Rozhledna na Krásenském vrchu (v okrese Sokolov) vznikla již v roce 1935 během světové hospodářské krize, aby se obyvatelé Krásna ubránili nezaměstnanosti. Tato originální válcovitá stavba s vnějším schodištěm stoupá až do výšky 25 metrů, a těšit se tak můžete na výhledy na Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory. Vrcholový kamenný ochoz je opatřen vyhlídkovými tabulkami. Rozhledna je od roku 1958 na seznamu kulturních památek České republiky.Dojdete sem příjemnou procházkou po žluté turistické značce z Krásna, případně můžete vyrazit na kole, vede sem cyklostezka.

Chocholík

Zrekonstruovanou ocelovou rozhlednu najdete na kopci Chocholík, necelé dva kilometry severozápadně od Drnovic u Vyškova, na Drahanské vrchovině. Je celoročně volně přístupná pro pěší turisty a cyklisty, dostanete se k ní po zpevněné cestě od hřbitova (nad kostelem). Rozhledna je vysoká 26 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 23 metrů a vede na ni 144 schodů. Původně tu stála dřevěná stavba, před deseti lety se začalo s výstavbou současné trojúhelníkové věže, ze které můžete pozorovat jak nejbližší okolí, tak i Pálavu, Hostýnské vrchy a někdy dokonce i vzdálenější vrcholky Beskyd.

Nejlepší dětské zábavní parky v Česku! 9 tipů na místa, kam stojí za to vyrazit

Tanečnice

Seznamte se s nejsevernější rozhlednou v ČR. Objevíte ji na stejnojmenném vrchu poblíž obce Mikulášovice (okres Děčín), v nadmořské výšce 598 m.n.m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které právě sem chodívala tančit a svádět myslivce krásná mladá dívka. Již od 19. století zde stála dřevěná věž, kterou ale roku 1903 zničila vichřice. Nová rozhledna byla vybudována začátkem 20. století. Na vrcholu byl navíc nalezen pramen pitné vody. Jako odměna za trochu námahy budou nádherné výhledy na Lužické hory, České Švýcarsko, Krušné hory i Krkonoše. Dojdete sem z Mikulášovic po modré turistické značce. Existuje ještě jedna cesta, ta je ale poněkud strmější a náročnější.

Anna

Celoročně volně přístupná rozhledna stojí na Anenském vrchu (991 m. n. m.), který je jednou z dominant hřebene Orlických hor. Postavena byla před deseti lety, její výška je 17 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 65 schodů. Rozhledna ale není první stavbou, která zde vznikla. Tou první byla kaple sv. Anny z roku 1766, později byl vedle kaple postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Kolem roku 1910 pak vznikla i jednoduchá dřevěná vyhlídková věž, ta však byla zničena během první světové války. Z důvodu výstavby opevnění před druhou světovou válkou musela z Anenského vrchu zmizet i kaple sv. Anny, která byla rozebrána a znovu postavena v osadě Hadinec, kde stojí dodnes. K rozhledně se dostanete pěšky nebo na kole z několika směrů. Pohodlná lesní stezka vede z osady Panské Pole kolem tvrze Hanička, vyrazit můžete také z Mezivrší, kde se nachází křižovatka turistických tras vedoucích z Říček v Orlických horách, Neratova nebo Velké Deštné.

Hrady a zámky otevřely! Kde to bude děti opravdu hodně bavit?

Miloňová

Celoročně přístupná dřevěná rozhledna vyrostla před několika lety na vrchu Miloňová kousek od Velkých Karlovic uprostřed Beskyd (846 m.n.m.). Můžete k ní dojít (případně dojet na kole) například po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové, z údolí Miloňov nebo se pak nabízí nejkratší varianta – zaparkujte u hotelu Lanterna, vyjděte po louce nad hotelem na vrchol sjezdovky Galik a zde se napojte na zelený okruh (rozhledna je odtud jen asi dva kilometry do kopce). Kolem rozhledny také vede dětská turistická trasa „Hledej poklad na Galiku“. Rozhledna je vysoká 24 metrů, vyhlídková plošina je usazena ve 20 metrech a nabízí kouzelný pohled na krajinu Valašska i okolní horské hřebeny. A pozor, v oblasti hnízdí čápi černí a vzácná sova puštík bělavý. Ve Velkých Karlovicích pak stojí za návštěvu i unikátní jedlovo-bukový prales Razula. 

Růženka

Takto poetický název nese moderní betonová rozhledna na Pastevním vrchu kousek od severočeského Děčína. Záměrně na pohled připomíná nedaleké vojenské bunkry a výhled se vám z ní naskytne na České a Saské Švýcarsko, Lužické hory, jako na dlani budete mít také České Středohoří. Vstup je celoročně zdarma a přes vrch navíc vede značená naučná stezka, po které můžete pokračovat na Kamenickou stráž, a dopřát si tak až desetikilometrovou procházku.

Osm nejlepších aquaparků v Česku! Sem rozhodně musíte s dětmi vyrazit!

Hradišťský vrch

Mezi novější moderní rozhledny se řadí také ta na Hradišťském vrchu (780 m. n.m.) v jižních Čechách, nedaleko od Kaplice. Stojí na místě dávného keltského opevnění a její tvůrce, architekt Pavel Jura, při stavbě vycházel nejen z krajiny tohoto regionu, ale i z tradiční keltské symboliky. Z třicetimetrové věže dohlédnete na Novohradské hory, Budějovickou kotlinu a při dobrém počasí i na Alpy.

Kobylí vrch

Designová spirálová rozhledna v Kobylí na jihomoravském Břeclavsku je unikátní hlavně tím, že nemá vůbec žádné schody. Přístupná je tedy jako jedna z mála i pro maminky s kočárky a vozíčkáře. Postavena byla na vinicemi osázeném vrchu a její autor návrhu plně respektoval jedinečné okolí vinohradu. Kochat se odtud můžete výhledem na celou Pálavu, Bílé Karpaty a při dobrém počasí údajně i na rakouské Alpy.

Maminka
Témata: Děti, Rodina a vy, Naše tipy, Kam s dětmi, Rodina, Dovolená s dětmi, Tipy na výlet, Prázdniny, Rodičovská na cestách, Léto s tebou, Orlické hory, Dolní Morava, Alpy, Trasa, České švýcarsko, Schody, Marie, Výlet, Vyškov, Pálava, Krkonoše, Valašsko, Varianta, Krásný, Hanička

Mohlo by vás zajímat
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavíte se
Poloha při porodu kdysi a dnes: Rodívalo se ve stoje, v kleče i na kamenech
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Časopis Mateřídouška slaví 75. výročí. Víte, kdo namaloval první titulku?

Horoskopy

Střelec Merkur je v nepříjemném sextilu s vaším znamením a nedopřává vám sladké ovoce za odvedenou práci. Celý…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kazimír, Leila, Oliva

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné