Maminka.czMateřství

Kdy je nejlepší čas na dítě? Možná o dost později, než si myslíte

wall 27.  8.  2020
Zatímco spousta lékařů varuje před odkládáním mateřství na věk po třicítce, nebo dokonce čtyřicítce, sociologové se na to dívají jinak. A nakonec nejen oni, protože dítě ve vyšším věku je sice pro rodiče poměrně náročné, ale ženy na tom mohou nakonec i vydělat. Věku matek se věnujeme jak na webu, tak v aktuálním vydání časopisu Maminka s Vendulou Pizingerovou na titulce.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když si začnete hledat něco o tom, kdy je nejlepší počít dítě, narazíte na informaci, že čistě biologicky je ideální věk mezi dvacítkou a pětadvacítkou. Což je věk, kdy stále více žen studuje, případně cestuje nebo začíná pracovat, a tak na zakládání rodiny nemyslí, to většinou přijde až po třicítce. 

OBJEDNAT AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU MAMINKA

Lékaři nicméně trvají na svém, protože právě v tomto mladém věku jsou vaječníky a vajíčka v nejlepší formě – stejně jako ženský organismus celkově. A tak je největší pravděpodobnost, že těhotenství proběhne v pořádku a dítě se narodí zdravé. Navíc žena nejspíše netrpí chronickými nemocemi a bude mít dost sil a času na to, aby dítě vychovala. Nehledě na to, že nejmenší budou potíže se samotným početím, s věkem jejich riziko stoupá. Přesto to vše nakonec nemusí být pro dítě to nejlepší. 

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

Jak pro web Huffington Post uvedl John Mirowsky, sociolog z University of Texas v Austinu, být matkou ve dvaceti s sebou nese riziko, že takové dítě bude vyrůstat v neúplné rodině a že jeho matka nedokončí vzdělání, což bude představovat pro ni i pro jejího potomka nevýhody do budoucnosti. Jinými slovy: biologicky ideální věk pro mateřství se rozhodně nekryje s tím, kdy je pro něj žena zralá sociálně – podle Mirowského je tenhle rozdíl zhruba deset let. 

A tak je záhodno vzít v potaz více věcí než jen ideální věk podle přírody. Jedna kalifornská studie tak například došla k závěru, že nejlepší věk je kolem šestadvaceti, protože v té době bude žena ještě stále zdravá a plná energie, ale zároveň už bude mít život poněkud srovnanější. Jiná – též zámořská – studie mluví dokonce o dvaatřiceti letech. To je doba, kdy mají rodiče mimo jiné vyřešené i bydlení a dostatek peněz na péči o dítě. 

Nebo se na to dá jít ještě jinak. Skrz dlouhodobé zdraví matek. Přesněji řečeno přes to, jak se matky cítí během života s ohledem na to, v jakém věku se jim narodily děti. Sociolog Mirowsky a jeho tým zjistili mimo jiné následující: Nejaktivnější byly ve středním a vyšším věku ženy, které měly děti v průměru v 29 letech, nejlepšímu celkovému zdraví se ve středním a vyšším věku těšily ty, které děti porodily ve 30 letech, a chronickými bolestmi a chronickými chorobami nejméně trpěly ženy, které porodily první děti ve čtyřiatřiceti letech. 

Mateřství bez iluzí: Jak zvládnout rutinu? Říkejte si, že to není navždy!

Shrnuto? Podle něj je optimální porodit první dítě kolem třicítky, zhruba do čtyřiatřiceti let. Někteří vědci jdou tak daleko, že tvrdí, že ženy, které mají děti ve vyšším věku, stárnou pomaleji. Pozor však na to, kolik dětí žena celkem plánuje – protože studie se rovněž shodují v tom, že by poslední měla porodit do pětatřiceti. Pokud mají ženy děti později, má to na jejich zdraví spíše negativní vliv, dokládá například studie z univerzity v Ohiu. 

Domeček v kufříku zvládnete i vy. Zapojte děti, bude je to bavit
Maminka roku: Porotkyně Lenka Koenigsmark věří na soužití více generací a vnitřní sílu
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Novorozenec, Mateřství, Miminko, Kojenec, Po porodu, Dítě je na světě, Od těhotenství k porodu, Jen pro maminku, Texas, Vendula Pizingerová, Matka, Huffington Post, Lékař, Austin, Maminka, Ideální věk, Ohio, Sociolog, Třicítka, Zdraví na Heureka.cz

Video