[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Když jsem rodila svého prvního syna, čekala jsem hlavně na instrukce porodníků. V hlavě mi totiž, stejně asi jako většině prvorodiček, přelétávalo jen přání, ať už jsou ty neskutečné bolesti za mnou.
Byla jsem schopná udělat cokoliv, jen aby už náš milovaný potomek byl venku a všechno skončilo. Porod je pokaždé cestou do neznáma. Ovšem volný pohyb a střídání pozic dokáže velmi usnadnit porod. Ve kterých pozicích se rodí nejlépe a proč?
Dostaví se první kontrakce, které postupně zesilují. I takové první kontrakce mohou během první porodní doby bolet jak čert. „Je důležité mít neomezenou volnost pohybu a možnost zvolit si polohu, která vám coby rodičce vyhovuje. Vždyť pohyb je člověku vlastní, je to naše základní potřeba, která charakterizuje zdraví,“ píše Blanka Čermáková, porodní asistentka, ve své knize K porodu bez obav.
Při pohybu se více uvolníte a pak dochází k lepší toleranci bolesti. „Dochází také k urychlení porodního procesu, lepšímu prokrvení a otevření porodních cest,“ doplňuje Čermáková.
„Většina žen, které mají svobodnou volbu pohybu, rodí v kleče, dřepu či ve stoji. Ale jen malé procento žen samo volí polohu na zádech nebo v polosedu,“ podotýká porodní asistentka Marie Vnoučková, která je také toho názoru, že když se po rodičce vynucuje nějaká porodní poloha, je to zásah do vlastního porodu.
Určitě se musí zmínit strachy a úzkosti. Ty podle odborníků mají na vnímání porodních bolestí velký vliv. Bohužel při těchto pocitech vzniká napětí ve svalech a snižuje se jejich zásobení kyslíkem, zvyšuje se také tvorba adrenalinových hormonů, které v první době porodní porod brzdí a vyvolávají zvýšenou citlivost na bolest.
Dále to jsou fyziologické záležitosti: zkracování děložního hrdla, tlak plodu na pánevní struktury a napínání pochvy a hráze.
Porodní bolesti jen tak neobelstíte. A pokud není potřeba přikročit k císařskému řezu, který ukončí veškeré snažení, je třeba nic neuspěchat. Probíhá-li všechno v pořádku, můžete se zaměřit na úlevové pozice, které pomáhají k lepšímu průběhu celé akce.
Naberete při nich alespoň kousky energie pro další kroky. Rozhodně je lepší, když si jednotlivé pozice vyzkoušíte ještě v době, kdy o nic nejde. Na výběr máte horizontální nebo vertikální polohy. Například leh na boku, klek, dřep, pomalé tancování, chůze nebo sed na patách.
Vše se můžete v klidu naučit při předporodních kurzech. A během první porodní doby můžete polohy alespoň jednou za půl hodiny střídat, abyste našla takové, které vám vyhovují a pomáhají zmírnit bolesti. Porodní asistentky radí, abyste se nechala řídit vlastním tělem i pocity, které ve vás určité polohy vyvolávají. Na druhou stranu, porod jako takový je vyčerpávající, proto byste měla volit takové polohy, která vás fyzicky co nejméně zatěžují.
Každá poloha má i svou funkci. Například v dřepu zmírníte bolesti zad a zlepšíte rozšíření pánevního vchodu. V sedu se dá monitorovat plod a gravitací pomáháte plodu se dostat do nižší polohy.
Při pomalém tancování, díky pohybům v pánevních kloubech, podporujete rotaci a sestup plodu.
„Myslím si, že náš životní styl se promítl i do porodních poloh. Ženy dříve v souvislosti s různou pracovní činností zaujímaly polohy v kleku, ve dřepu, ve stoje a tyto polohy vyhledávaly i u porodu. Dnes je naší nejčastější polohou sed,“ domnívá se Blanka Čermáková.
Důvodů, proč většina žen v českých porodnicích rodí v polosedě, je ale asi víc. „Je to zejména zvyk,“ tvrdí porodní asistentka Marie Vnoučková. „Potom třeba také to, že porodní asistentky mají málo zkušeností s porody v jiné poloze než na zádech. Také jsou ženy často připojeny na monitor, který vnímá tepovou frekvenci dítěte a intenzitu stahů dělohy. Takže i to může limitovat volný pohyb,“ zamýšlí se Vnoučková.
Já podotýkám, že zvlášť u prvorodiček hraje velkou roli fakt nejistoty. Netuší, která z poloh by pomohla právě jim v jejich situaci pro zmírnění bolestí i urychlení porodu. Nové zážitky během porodu jsou náročné i na mentální zpracování a dohadování se s porodníky o tom, proč se právě teď pohnout do určité polohy, je asi to poslední, co by si rodičky přály.
Možná proto předávají zodpovědnost na personál kolem nich. A ten volí takovou polohu, při které má jednodušší přístup k porodním cestám a nekomplikuje se proces kvůli monitoringu miminka: tedy v polosedě. Obecně se dá říct, že prvorodičky volí spíše vertikální polohu a vícerodičky horizontální.
Podle duly Simony Lazzari určité polohy během porodu mají velký význam: „Každý detail má své opodstatnění a efekt. Vliv na uvolnění svalstva pánevního dna a rozměry porodních cest, využití gravitace, dítě lépe sestupuje, rotuje do správné porodní pozice, žena se cítí lépe.
Žena se také cítí lépe, nemanipulovaná a neomezovaná, může-li polohovat. To má obrovský vliv na její psychiku a tím přímo na pohodu jejího dítěte,“ tvrdí Lazzari. Proto je mnohem lepší, pokud si k porodu přizvete takového člověka, který bude vědět o vašich přáních, dokáže je s vámi zrealizovat a při porodu vás dokáže ve změnách poloh podporovat.
Také by měl sebejistě stát za vaším rozhodnutím. Spousta rodiček se totiž při závěrečné fázi porodu točí ve spirále strachu, nejistoty a velké bolesti, která způsobuje to, že se jim poznatky o výhodách určitých poloh vykouří z hlavy.
Ať už zvolíte jakoukoliv porodní polohu, měla by mít prvky dřepu, tedy hlava na prsa a kolena k ramenům. Tím zajistíte i uvolnění hráze. V každém případě se při těchto pozicích neprohýbejte v bedrech, prodloužíte si tak jen zbytečně svůj porod.
„Pokud je miminko dobře dorotované, je dobré využít gravitaci, tedy například pozici v podřepu, v kleče nebo s jednou nohou opřenou,“ radí dula Kristýna Junová. Ovšem při porodu můžete využít i polohy v leže na boku.
Taková poloha usnadňuje plodu vstup do porodních cest a mezi kontrakcemi se rodičce bude snadněji odpočívat. „Při této poloze si můžete zapřít unoženou nohou o bok porodní asistentky – lépe se vám bude tlačit,“ radí Blanka Čermáková.
Pokud se ovšem v pozici v polosedě cítíte dobře a je to vaše přání, nemusíte mít žádné výčitky, že jste „staromódní“. Nutné je ovšem podotknout, že v této poloze nemá vaše pánev příliš mnoho prostoru pro pohyb, který je při vytlačování miminka důležitý.
Blanka Čermáková: K porodu bez obav (BIZBOOKS, 199 Kč)
Zkušená porodní asistentka ve své knize popisuje změny během těhotenství, průběh porodu i možnosti, jak zmírnit bolesti nejrůznějšími cestami. Ke všemu přikládá vlastní názor i výhody či nevýhody zvolené možnosti a pomáhá také připravit se na další změny během šestinedělí.
Porodní kanál je také mnohem těsnější. Kostrč se během průchodu dítěte pánví nemůže snadno oddálit a dochází ke snížení objemu malé pánve. Navíc bylo zjištěno, že mnoho žen má při této poloze více bolestí a porod trvá v porovnání s ostatními pozicemi déle.
Ovšem neexistuje žádná správná porodní poloha. To, co vyhovovalo vaší kamarádce, nemusí být to pravé ořechové pro vás samotné. Všechno jsou jen doporučení, která buď můžete přijmout, nebo se raději spolehnout na porodníka vedle vás.
Video: Orgasmický porod