Maminka.czKuriozita

Nejmenší holčička na světě: Po narození vážila necelý kilogram a vypadala jako porcelánová panenka. Jak žije dnes?

Dita Mrázková 18.  12.  2023
Po narození vážila necelý kilogram a neměla téměř žádnou šanci na přežití. Malá Charlotte je ale velká bojovnice, která má i přes svůj handicap velkou touhu žít. Co má ráda a čím své rodiče nejvíc překvapila?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Charlotte Garside se narodila v roce 2007, její příchod na svět ale příliš radostný nebyl. Když její maminku hospitalizovali k porodu, lékaři si podle velikosti plodu na ultrazvuku mysleli, že je nanejvýš ve 24. týdnu. 

VIDEO: PODCAST MAMINKA: IMUNITA

Po narození vážila holčička pouhých 0,9 kilogramu. Rodičům bylo sděleno, že jejich dcera trpí vzácným genetickým onemocněním známým jako primordiální trpasličí vzrůst. Nositeli tohoto genu byli oba její rodiče. Vedle snížené výšky jsou typickými příznaky také neobvykle malá lebka, řídké vlasy, malé uši nebo výrazné nosní dírky.

Lidé s touto poruchou dorůstají maximální výšky 100 centimetrů. Tento stav obvykle vede k dalším onemocněním v pozdějším věku. Však se také dívčini rodiče obávali nejhoršího. Bojovali s každodenním strachem o život své dcerky, která byla tak křehká, že si ji ani nemohli pochovat.

Klepněte pro větší obrázek

"Vypadala jako králík stažený z kůže. Na hlavě malý růžový čepeček a až ke krku byla zabalená v jakési bublinkové fólii," vzpomíná její maminka na první okamžiky po porodu.
Po odchodu z porodnice lékaři Charlottiny rodiče varovali, že se jejich dcera nemusí dožít ani svých prvních narozenin. Holčička se ale nepříznivým prognózám vzepřela a svůj život si doslova vybojovala.

Rodiče, kterým jejich dcera připomínala panenku Malenku, se snažili, co mohli. Společně absolvovali nespočet testů a návštěv nemocnice, Charlotte ale prý všechny útrapy zvládala s až pozoruhodnou vyrovnaností a s klidem. 

Klepněte pro větší obrázek

Dnes je z Charlotte teenagerka, která vede život jako její vrstevníci. Ráda jezdí na koni, je hodně zvídavá a má ráda školu. "Samozřejmě jsem se bála, že by jí ostatní děti mohly ublížit, ale má svého vlastního učitele, který se o ni stará, a není tak křehká, jak byste si mysleli. Ano, je tu spousta velkých neznámých, ale Charlotte nás dokáže příjemně překvapit, když to nejméně čekáme," chválí svou dceru maminka.

Letos dívka oslavila 16. narozeniny, a i když nikdo netuší, jak dlouho bude žít, celá rodina si i přesto (nebo právě proto) užívá každý den "tady a teď".

"Prostě si užíváme rodinného života. Charlotte je sice malá vzrůstem, ale každý, kdo se s ní někdy setkal, vám řekne, že má velkou osobnost. Ode dne, kdy se narodila, přináší do našich životů něco velmi zvláštního," nechali se slyšet rodiče.

Říkají jí Voldemort a neví, jak voní kytičky, koláč nebo máminy vlasy. Holčička narozená bez nosu má přesto radost ze života
Témata: Láska a vztahy, Příběhy, Rodina, Kuriozita, Rodina a vztahy, Děti a nemoci, Zajímavosti, Rodičovství, Životní příběh, Dospívání, Rodiče, Nemoc, Dcera, Dětství, Odvaha, mateřská láska, osud, matka a dcera, Dětské nemoci, Postižení, onemocnění, Dívka, vada na kráse, Handicap, vrozená vývojová vada